BREAKING NEWS

“Është një njeri që i njeh mirë shërbimet sekrete”/ Artan Hoxha nxjerr informacionin e rëndësishëm, flet me emra dhe zbulon ku fshihet vrasësi i Remzi Hoxhës: Krim shtetëror!

“Është një njeri që i njeh mirë shërbimet
x
BREAKING NEWS

“Kush është spiuni?”, Artan Hoxha nxjerr prapaskenat e grabitjes së biznesmenit në Krujë dhe bën paralajmërimin ‘bombë’: Do të ketë viktima!

“Kush është spiuni?”, Artan Hoxha nxjerr prapaskenat e
x
BREAKING NEWS

Rritja e numrit të rasteve me Covid, Italia merr vendimin drastik ndaj Shqipërisë, hyn në fuqi menjëherë që ditën e nesërme

Rritja e numrit të rasteve me Covid, Italia merr vendimin drastik ndaj
x
BREAKING NEWS

“Berishën po e mbështesin njerëzit e korruptuar”, Frrok Çupi plas deklaratën ‘bombë’ për ish-kryeministrin dhe ngre alarmin për lëvizjen e fundit të Bashës

“Berishën po e mbështesin njerëzit e korruptuar”,
x
BREAKING NEWS

SPAK lë pas hekurave avokatin e njohur. Zbardhen detajet

SPAK lë pas hekurave avokatin e njohur. Zbardhen detajet
x
BREAKING NEWS

Basha bën publikë organizatorët që duan ta largojnë nga drejtimi i PD, akuzon dyshen Meta-Berisha si skenaristë dhe regjisorë të foltores antiamerikane

Basha bën publikë organizatorët që duan ta largojnë nga
x
BREAKING NEWS

Drafti/ SHBA zgjeron gamën e zyrtarëve që mund të shpallen “non grata”, nga politikanët trafikantë, tek ata që ushtrojnë presion ndaj drejtësisë

Drafti/ SHBA zgjeron gamën e zyrtarëve që mund të shpallen
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa: Ja çfarë di unë për lidhjet e Berishës me komunizmin, nga emërimi sekretar partie, tek aleanca me Ramizin

Muharrem Xhafa: Ja çfarë di unë për lidhjet e
x

Aktualitet

Ndahet nga jeta veterani i luftës, ishte anëtari më i vjetër në moshë i PS-së

Ndahet nga jeta veterani i luftës, ishte anëtari më i vjetër

Ndahet nga jeta në moshën 101-vjeçare kundëradmiral Ziqiri Mero. Ai ishte simboli i mbetur i luftës nacionalçlirimtare shqiptare.

Ai për vite me radhë ka qenë dhe është në rreshtat e para të luftës me të gjithë ata që e kanë mohuar, falsifikuar dhe përbuzur epokën e ndritshme të popullit dhe të Shqipërisë, LANÇ-in. Kundëradmiral Mero u përcoll sot për në banesën e fundit me të gjitha nderimet, e organizuar nga minsitria e Mbrojtjes, ku homazhet për nder të figurës së tij u bënë në Muzeun Historik në Tiranë.

Shefi i Shtabit të Ushtrisë, gjeneral Bajram Begaj në një mesazh ngushëllimi vlerëson maksimalisht figurën e Meros.

Emri i tij u bë i njohur një vit më parë në kongresin e PS-së, ku shekullori Mero u bë edhe anëtari më i ri i PS-së, por më i vjetri në moshë. Ai ishte edhe delegati 100-vjeccar që ngri në këmbë anëtarët e PS-së.

KUSH ISHTE KUNDËRADMIRAL ZIQIRI MERO

Ziqiri Sefedin Mero lindi më 26 mars 1920 në fshatin Baban të Korçës. Midis viteve 1927-1932 z. Mero kreu shkollën fillore, më pas në vitet 1932-1936 shkollën industrial në Korçë dhe midis viteve 1940-1942 shkollën Normale në Elbasan.

Në vitin 1942 Ziqiri Mero filloj punë si mësues në fshatrat e Devollit, Panarit dhe Hoçisht, deri në vitin 1943 kur doli partizan në Brigadën I-rë Sulmuese.

Menjëherë mbas çlirimit Ziqiri Mero u aktivizua si officer në radhët e Ushtrisë Kombëtare. Në vitin 1946 -1950 Ziqiri Mero kreu studimet në Akademinë Ushtarake dhe më pas midis viteve 1951-1955 në Akademinë Ushtarake “Lenin” në ish - Bashkimin Sovjetik.

Si officer i ri ai kreu detyra si, instruktor në Degën e Organizimit dhe Drejtues Politik në Divizionin I-rë dhe VII-të. Mbas përfundimitr të studimeve në ish-Bashkimin Sovjetik, kolonel Ziqiri Mero emërohet në disa detyra të rëndësishme si: zëvendëskomandant për punën politike në Brigadën VII-të dhe në Brigadën Detare, si dhe Zëvendsshef i Organizimit në Drejtorinë Politike.
Me dekretin nr. 3300, date 06.07.1961, kolonel Ziqiti Mero gradohet Kundëradmiral.

Midis viteve 1960 -1964 Kundëradmiral Ziqiri Meri ka shërbyer në detyrën e Zëvendëskomandant për Punën Politike në Flotën Luftarake Detare, 1964-1966 në detyrën e Shefit të Degës Politike të BUD-it të Vlorës, 1966 -1967 Komandant i BUD-it të Vlorës dhe 1967-1974 në Drejtorinë Politike në Ministrinë e Mbrojtjes.
Në vitin 1974 kundëradmiral Ziqiri Mero u emërua Komisar i Shkollës së Lartë të Oficerëve të FLD, ku dhe mbylli karrierën ushtarake më 26 korrik 1980.

Kundëradmiral Ziqiri Mero, siç do ta cilësonte kolonel Dilaver Goxhaj, është gjenrali i fundit pjesëmarrës në Luftën Nacional-Çlirimtare. Në 20 vitet e fundit të karrierës së tij ushtarake 37-vjeçare, Kundëradmiral Ziqiri Mero ka shërbyer në Flotën Luftarake Detare, një kontribut professional dhe që ka lënë gjurmë të thella në konsolidimin e saj.

Ndahet nga jeta veterani i luftës, ishte anëtari më i vjetër

Më të lexuarat