Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ndeshja Shqipëri-Serbi kryefjala e mediave të huaja

 Ndeshja Shqipëri-Serbi kryefjala e mediave të huaja

Postuar: 09/10/2015 - 15:43

Ndeshja Shqipëri-Serbi ka qenë në vëmendje të mediave ndërkombëtare, të cilat kanë komentuar rezultatin e arritur.
 
E përditshmja daneze Extrabladet  por jo e vetmja shkruan “Po ,Serbia ndihmon Danimarkën" në eliminatore kjo pasi nëse Shqipëria humbet kundrejt Armenisë pas humbjes së 8 tetorit në Elbasan Arena atëherë kualifikohet automatikisht Danimarka.
 
Edhe mediat italiane i kanë kushtuar jo pak interes sfidës edhe nga fakti se trajneri i kombëtares kuq e zi është me origjinë italiane.
 
“La Gazzetta dello Sport” publikon: “Shqipëri-Serbi 0­2, De Biasi i detyruar të fitojë me Armeninë”,
 
“Sportmediaset” shkruan: “Në “Elbasan Arena”, Serbia mund Shqipërinë e Gianni De Biasit, në ndeshjen më të pritur të mbrëmjes, ajo që krijoi më shumë tensione pas ngjarjeve në Beograd.
 
Në një stadium të blinduar, miqtë arritët të gjejnë golat vendimtarë në kohën shtesë me Kolarov dhe Ljajic. Shqipëria gjithsesi ka ende mundësi të kualifikohet direkt dhe i duhet të fitojë ndaj Armenisë, ndërsa Danimarka që për momentin ka pikë më shumë, e mbylli fazën e kualifikueseve”- shkruajnë italianet
 
E përditshmja spanjolle AS publikon artikullin: “Serbia i komplikon jetën Shqipërisë”, që tani do t’i duhet të fitojë ndaj Armenisë për t’u kualifikuar në fazën finale të Euro 2016. Ndërsa “El Mundo Deportivo”, përveç rezultatit, vë në dukje edhe normalitetin me të cilin u zhvillua kjo ndeshje. “Serbia hakmerret ndaj Shqipërisë duke fituar 2­0.
 
Gjithsesi ajo çka vlerësohet në rreshtat e mediave të huaja për ndeshjen me Serbinë është  mënyra paqësore më të cilën u organizua ndeshja dhe masat e rrepta për krijuar sigurinë që nuk mungoi në stadium. 
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 13/11/2019 - 23:03

22 patenta janë pezulluar brenda dy orëve ditën e sotme, të të rinvje që bëjnë gara në aksin Sauk-Teg, prej orës 20:00 deri në 22:00.

Postuar: 13/11/2019 - 22:39

Klodiana Lala ka komentuar përzgjedhjen e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese.Lala tha në “Re

Postuar: 13/11/2019 - 22:12

Diplomati Neritan Ceka ka mbështetur idenë e Shengenit Ballkanik

Postuar: 13/11/2019 - 22:01

Gazetarja Klodiana Lala ka komentuar në emisionin “Real Story” debatin mes institucio

Postuar: 13/11/2019 - 21:34

11-vjeçari Alvin Berisha iu bashkua familjes vetëm pak ditë më parë.

Postuar: 13/11/2019 - 20:58

Gazetari Musatafa Nano ishte i ftuar në “Ftesë në 5” me Bieta Sulon, nga ku reagoi pë

Postuar: 13/11/2019 - 20:21

Dy shtetas shqiptarë, një burrë e një grua, janë dënuar me burg nga gjykata e Ternit për tentativ