BREAKING NEWS

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet për dosjen e tyre të “zezë” të pastrimit të parave, ja çfarë po ndodh në GJKKO

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet
x
BREAKING NEWS

Shqipëria zien nga përgjimet e “SKY”, zbardhet pasuria e kupolës së Policisë së Shtetit për vitin 2022, nga Muhamet Rrumbullaku, Neritan Nallbati, Rebani Jaupi, te Altin Qato dhe Edmond Rizai, ja kush është drejtuesi më i pasur dhe më i varfër...

Shqipëria zien nga përgjimet e “SKY”, zbardhet pasuria e
x
BREAKING NEWS

Ja si e tradhtoi sekretarja Aldo Bumçin, implikoi direkt ish-ministrin si ushtar të Shkëlzen Berishës në demontimin e armëve në Gërdec, SPAK e merr për herë të parë sot në pyetje

Ja si e tradhtoi sekretarja Aldo Bumçin, implikoi direkt ish-ministrin si
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha krijoi “Foltoren” për hallin e tij personal dhe i shiti demokratët tek “kasapi” Ilir Meta, Evi Kokalari zbardh prapaskenat e bujshme dhe i kërkon deputetit të njohur të bëjë kujdes nga sulmet e Rithemelimit

Sali Berisha krijoi “Foltoren” për hallin e tij personal dhe i
x
BREAKING NEWS

Nuk ka fund batërdia ndaj qytetarëve, në Shqipëri çmimi i naftës ngelet në stratosferë edhe pse në bursat ndërkombëtare është ulur me 7 dollarë vlera e fuçisë së “arit të zi”, ekspertët ngrenë alarmin

Nuk ka fund batërdia ndaj qytetarëve, në Shqipëri
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do shkojë drejt prangave ish-kryeministri dhe çfarë prapaskenash fshihen pas daljes së Argitës në skenë

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës: Ja si i ka shpëtuar deri tani arrestimit, krimet e tij në ’97-’98, të fshehtat e vrasjes së Azem Hajdarit, planifikimi i ekzekutimit të 4 protestuesve në 21 janar dhe pse nuk do ia lërë ‘fronin’ Argi...

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës:
x
BREAKING NEWS

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me vrasësin serb Arkan, te intrigat, pazaret, sharjet, mashtrimet, krimet dhe korrupsioni i tij familjar, si i vodhi nga arka e shtetit 1.6 milion dollarë në bashkëpunim me biznesmeni...

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me
x

Aktualitet

Ndotja e ajrit në Tiranë arrin në nivelet më të larta, specialistja habit me përgjigjen: Situata nuk është alarmante

Ndotja e ajrit në Tiranë arrin në nivelet më të larta,

Ajri i Tiranës është i ndotur dhe nuk do shumë për ta kuptuar, mjafton që të jetosh pak ditë në kryeqytet dhe do të kesh probleme me frymëmarrjen. Për të shmangur çdo keqinterpretim dhe mendim subjektiv, Piranjat bashkëpunuan me laboratorin Italian ‘Neotes’ duke matur ajrin e kryeqytetit tone për 8 me radhë në 20 pika të ndryshme.

Rezultatet? Skandaloze dhe shumë mbi normën e lejuar. Praktikisht, Tirana është ndër qytetet më të ndotura në Europë dhe në botë. Specialistët ngritën alarmin, por mbetej vetëm përgjigjja e autoriteteve zyrtare.

Ne shkuam për të marrë një prononcim te Ernisa Caka, specialistja në agjencinë kombëtare të mjedisit për të marrë nivelin e ndotjes së ajrit në Tiranë të monituruara nga ky institucion. Sigurisht, për ta, ka ndotje, por jo në nivelet që bashkëpunëtorët tanë italianë kanë konstatuar.

‘Situata nuk është alarmante. Ne bëjmë monitorime të vazhdueshme, çdo ditë nga 24 orë. Nuk mund të themi se nuk ka ndotje në Tiranë, por nuk është në nivelet që ju keni paraqitur.

‘Tirana është qytet në ndërtim, makinat, po ashtu bëjnë të veten. Duhet më shumë ndërgjegjësim nga të gjithë. Krahasim ndërmjet analizave tona? I bëjmë, por janë teknologji ndryshe, prandaj nuk ka vend për krahasim.

‘Nuk mund t’i bëjmë publike rezultatet’, tha specialistja e ajrit ndër të tjera. Institucionet bëjnë punën e tyre, ne punën tone dhe qytetarët e kanë në dorë se cilin version të besojnë.