BREAKING NEWS

Sali Berisha shet “Foltoren” tek Ilir Meta, këshillat bashkiakë mbushen me anëtarë të ish-Lëvizjes Socialiste për Integrim, ja emrat

Sali Berisha shet “Foltoren” tek Ilir Meta, këshillat
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 Majit/ Dashamir Shehi e zbulon për herë të parë pse dështuan negociatat me Berishën

Zgjedhjet e 14 Majit/ Dashamir Shehi e zbulon për herë të
x
BREAKING NEWS

Berisha vë në lëvizje njerëzit e botës së krimit dhe kërcënon kandidatët demokratë që garojnë në zgjedhjet e 14 majit, ja si po i mban peng dhe shantazhon

Berisha vë në lëvizje njerëzit e botës së krimit
x
BREAKING NEWS

Nuk përmbahet Dash Shehi, sulmon ashpër Metën dhe Berishën, zbulon arsyen pse nuk iu bashkua koalicionit “Bashkë Fitojmë”

Nuk përmbahet Dash Shehi, sulmon ashpër Metën dhe Berishën,
x
BREAKING NEWS

Kriminelët në fushatën e 14 majit, kryetari i PS Mirditë jep dorëheqjen pas përfshirjes së njerëzve me precedentë penalë

Kriminelët në fushatën e 14 majit, kryetari i PS Mirditë jep
x
BREAKING NEWS

“Korrupsioni në FBI dhe Ukrainë”/ Media amerikane jehonë SKANDALIT ‘McGonigal’: Kina ndikoi në mënyrë korruptive te Rama

“Korrupsioni në FBI dhe Ukrainë”/ Media amerikane
x
BREAKING NEWS

Ja sëmundja nga e cila vuan Sali Berisha, Spartak Braho zbulon misterin dhe tregon si po shkon drejt burgut ish-kryeministri, zbardh planin e tij për të shkaktuar sërish vrasje politike

Ja sëmundja nga e cila vuan Sali Berisha, Spartak Braho zbulon misterin dhe
x
BREAKING NEWS

Drejt zbardhjes së plotë! Person me rrezikshmëri shumë të lartë, të rejat e fundit nga hetimet për sulmin ndaj Top Channel. Hetuesit kanë tre profile të sakta ADN-je

Drejt zbardhjes së plotë! Person me rrezikshmëri shumë
x

Aktualitet

Ndryshime në provimet e maturës, zbardhen detajet, ja çfarë mund të ndodhë tashmë me maturantët

Ndryshime në provimet e maturës, zbardhen detajet, ja

Më 1 qershor do të zhvillohet provimi i parë i maturës shtetërore, ndërsa i fundit do të jetë më 19 qershor. Por këtë vit ka ndryshime në rregullore.

Pas kërkesave të vazhdueshme të maturantëve, të cilët e kishin kthyer në çështje kryesore mundësinë e rivlerësimit të testit, këtë vit do tu jepet mundësia që jo vetëm të shohin testin e korrigjuar por edhe tu rivlerësohet ai.

Maturanti do të ketë të drejtë të kërkojë fotokopjen e testit, 1 ditë pas shpalljes së rezultateve paraprake të të gjitha provimeve. Më pas duhet të paraqesë kërkesën për rivlerësim në shkollën ku është i regjistruar, në datën 3 korrik. Fotokopjet e testeve të paraqitura do të shqyrtohen nga dy mësues vetëm për pyetjet e ankimuara dhe ata do të vendosin nëse do ti kalojnë për rivlerësim QSHA. Do të jetë ky institucion që do të bëjë rivlerësimin e testit dhe rezultatet do ti shpallë jo më vonë se data 7 korrik.

Një tjetër ndryshim është vendimi për ti zhvilluar provimet  në salla me hapësira të mëdha të mjaftueshme për të paktën 150 maturantë dhe për çdo 15–20 maturantë, do të ketë nga një administrator provimi. Në këto mjedise nuk duhet të ketë tabela ose materiale të tjera që kanë lidhje me lëndën që jepet provim.

Nga ana tjetër vijojnë të mbeten në fuqi rregullat për kalueshmërinë. Nëse maturanti merr më pak se 25% të pikëve konsiderohet mbetës. Maturanti do të përjashtohet nga provimi nëse kapet me celular,ndryshon vendin që i është caktuar apo komunikon me maturantët e tjerë. Nuk do të njihet rezultati nëse testi është dëmtuar apo janë vendosur shenja dalluese si dhe nëse vërtetohet kopja e pjesshme apo  e plotë gjatë vlerësimit. Në plotësimi e provimit maturanti duhet të përdorë  stilolaps me një ngjyrë, të zezë ose blu.

Në qendrën e provimit duhet të paraqiten 1 orë e 30 minuta përpara fillimit të provimit dhe duhet të kenë me vete dokument identifikimi.

Më të lexuarat