Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ndryshohen prokurorët e çështjes “Shullazi”, shtyhet për herë të 5 pretenca, avokatët kundër Besim Hajdarmatajt

Postuar: 12/09/2018 - 07:41

 Ditën e djeshme në Gjykatën e Krimeve të Rënda ka dështuar për të pestën herë seanca ku do të lexohej pretenca për Emiljano Shullazin dhe 4 të pandehurit e tjerë, të akuzuar si pjesëtarë të bandës kriminale. Akuza nuk arriti të lexojë konkluzionet për këtë grup, për shkak të mungesës së dy prokurorëve që drejtuan hetimet, Elizabeta Imeraj dhe Ened Nakuçi. Ky u fundit nuk ishte në sallë pasi, kishte dërguar në gjykatë një raport mjekësore ku theksonte se ndodhej jashtë shtetit për shkak të gjendjes së tij shëndetësore. Ndërkohë prokurorja tjetër që ka hetuar çështjen, Elisabeta Imeraj, është larguar nga dosja pasi është komanduar drejtuese në Prokurorinë e Tiranës. Ndërsa për të përfaqësuar akuzën për çështjen Shullazi, Në Gjykatën e Krimeve të Rënda është paraqitur prokurori Besim Hajdarmataj, i cili zëvendëson Elisabeta Imerajn, e cila hoqi dorë nga kjo çështje pasi u komandua në krye të Prokurorisë së Tiranës. Por paraqitja në gjyq e ish drejtuesit të krimeve të rënda, u kundërshtua nga avokatët e të pandehurve të cilët kërkuan që gjykata të mos pranonte prokurorin Hajdarmataj në proces. Avokatët kanë kërkuar përjashtimin e prokurorit, ndërsa Hajdarmataj është shprehur se nuk ka asnjë konflikt interesi me këtë dosje. Në seancën e djeshme askush nga të pandehurit nuk ishte i pranishëm, ndërsa avokatët lëshuan akuza të forta në drejtim të prokurorisë për zvarritje të procesit. Por Prokurori shpjegoi se nuk ka konflikt interesi dhe më pas kërkoi kohe për t’u njohur me fashikujt. Gjykata pranoi kërkesën e ish drejtuesit të krimeve të rënda dhe vendosi që seanca tjetër, ku pritet të lexohet pretenca ndaj Emiljano Shullazit, të zhvillohet në datë 25 shtator. Seanca e djeshme u zhvillua në masa të forta sigurie me prani policore të shtuar për-rreth gjykatës

Debatet në sallën e gjyqit

Hajdarmataj kërkoi një periudhë prej 2 javësh në mënyrë që të njihet me aktet e dosjes dhe për të bërë të mundur leximin e konkluzioneve përfundimtare. “Në datën 7 shtator është bërë urdhërimi që unë do të merrja këtë dosje, ndërkohë unë jam vënë në dijeni në datën 10 dhe për këtë, kërkojë shtyrjen e seancës në mënyrë që të përgatitem. Unë nuk shikoj asnjë arsye, apo konflikt interesi që të mos jem përfaqësues i akuzës në këtë proces”, u shpreh në sallën e gjyqit Besim Hajdarmataj. Por ndryshe mendonin nga ana tjetër, për mbrojtësit kjo ishte e pa tolerueshme, ndërsa kanë folur edhe me tone të larta dhe të ashpra. Për një nga avokatët e Emiljano Shullazit, Ravik Gurrën, kjo është e pa tolerueshme duke kërkuar përjashtimin e tij nga kjo çështje. “Për shkak të përmendjes së prokurorit nga dëshmitarët si person që ka takuar Ylvi Beqen në një lokal te “21 Dhjetori” dhe e ka kërcënuar atë të denonconte Shullazin, ai nuk mund të përfaqësoj akuzën”, tha ai. Ndërkohë edhe avokati Denion Bogdani tha se Hajdaramtaj nuk mund të ishte prokuror në këtë çështje, për faktin se gjatë kohës që drejtonte Prokurorinë e Krimeve të Rënda për dosjen “Shullazi”, janë shkatërruar dhe krijuar prova sipas qejfit. “Kur zoti Besim Hajdarmataj ka qenë në krye të prokurorisë, ka qenë koha që provat për këtë çështjes shkatërroheshin dhe hiqeshin nga fashikulli sipas qejfit dhe nuk ka asnjë rast, që të ketë marrë ndonjë masë për këtë situatë”, tha Bogdani. Por prokurori Besim Hajdarmata, u shpreh se ai nuk dinte asnjë rast që për këtë gjykim të ketë pasur ankesa për shkaqe të përmendura nga avokati. “Nuk di në asnjë rast, që për këtë gjykim, të ketë pasur ankesa të formave të tilla si, humbje e provave apo shkatërrim i tyre”, tha Besim Hajdarmataj. Në lidhje me fjalën e prokurorit, avokati Bogdani përmendi një nga provat që sipas tij është shkatërruar dhe ajo është CD-ja me përgjimet e numrit të Gilmando Danit. “Po ju jap një numër, 069 60XXXXX, ky numër është i Gilmando Danit dhe është në listën e numrave që ka qenë nën përgjim. Por, kjo CD me përgjimet, nuk gjendet në asnjë fashikull të dosjes. I kërkojmë gjykatës të na e vërë në dispozicion nëse e gjen këtë provë”, tha avokati. Më tej foli sërish avokati Ravik Gurra, i cili tha se në kohën që Besim Hajdarmataj ka qenë në krye të prokurorisë, nuk ka bërë prokurorin e shtetit, por shtetin e prokurorit. “Zoti prokuror i Shtetit, dua t’ju them se me këtë gjykim, ju keni luajtur rol tjetër, shtetin e prokurorit”, tha Ravik Gurra./Elvis MYRTA

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/05/2019 - 23:49

 Aksident rrugor me një të vdekur në aksin kombëtar që lidh Tiranën me Durrësin.Ngjarja ndodhi sonte rreth orës 21:45 , në superstradën Durrës-Tiranë, thanë për noa.al burime nga policia e Durrësit.

Postuar: 21/05/2019 - 23:14

Gjatë ditës së nesërme priten reshje të dobëta ose lokalisht të dobëta në të gjithë territorin.Si

Postuar: 21/05/2019 - 22:28

Është aksidentuar mbrëmjen e sotme autobusi i linjës Tiranë-Kamëz.

Postuar: 21/05/2019 - 22:19

Ndërsa kanë mbetur edhe pak ditë nga zhvillimi i zgjedhjeve për votimin e kryetarit të ri të Akad

Postuar: 21/05/2019 - 21:56

Agjencia e kontrollit kufitar e Bashkimit Europian, Frontex, u vendos për herë të parë jashtë BE,

Postuar: 21/05/2019 - 21:21

Zgjedhja e prokurorit të Rrethit Gjyqësor Shkodër, Vatë Staka si anëtar i Këshillit të Lartë të P

Postuar: 21/05/2019 - 20:00

Guardia di Finanza në Romë, ka kryer një operacion të gjerë kundër një organizate të dedikuar në