BREAKING NEWS

Ngjarje kriminale/ Zbrazen plumbat mbi uniformat blu të Policisë në Mamurras, plagosen rëndë dy efektivë, nisen me urgjencë në spital

Ngjarje kriminale/ Zbrazen plumbat mbi uniformat blu të Policisë
x

Aktualitet

“Në ’95 ka bërë vrasje për të ngritur emri e vet”/ Gazetari Dervishi tregon historinë e ‘killerit’ të rrezikshëm: Kishte një instinkt të çuditshëm! Ja kush ishte personi më i besuar i tij!

“Në ’95 ka bërë vrasje për të ngritur emri

Gazetari i njohur Ferdinand Dervishi ka sjellë librin: “Altin Dardha, historia e plotë e banditit që kreu 61 vrasje”. Ai ka shpjeguar se libri është një rikthim më shumë se dy dekada pas në historinë tonë dhe tenton ndriçimin e një pjese të errët të saj, vitit 1997.

Dervishi ishte i ftuar sot në “Breaking” në Top Neës ku zbuloi më shumë rreth përmbajtjes së librit, ku tregohet jeta dhe aktiviteti i disa kriminelëve të kohës.

“Në vitin ’95 Altin Dardha ka realizuar vrasje vetëm për të ngritur emri e vet. Vrasje për emër. Kjo e ndihmoi shumë, u bë shumë i rrezikshëm. Pasi u bë kjo vrasje, policia e Beratit i ka vënë kyçin dhe kanë ardhur forca nga Tirana.

Personi më i besuar i tij ishte Gramoz Cufe, ishte më i madh në moshë. E ka pritur në Itali, Altinin. Në vitet e fundit ka pasur të afërt një kushëririn e tij me mbiemër Dardha.

Altin Dardha ka pasur dy raste që qëllohet nga lartësitë e pallateve dhe ka shpëtuar. Kishte një instinkt të çuditshëm që po u fute pas diskut të makinës mund të shpëtosh. Ai sa dëgjonte thyerjen e xhamit futej pas diskut të makinës”, tha Dervishi. 

Më të lexuarat