BREAKING NEWS

Nuk përmbahet Andi Bushati, sulmon ashpër Ramën: Albin Kurti po merr thika pas shpine nga Tirana

Nuk përmbahet Andi Bushati, sulmon ashpër Ramën: Albin Kurti po
x
BREAKING NEWS

Eksperti i kriminalistikës habit me deklaratën: Droga futet me anije peshkimi, por edhe me avionë civilë

Eksperti i kriminalistikës habit me deklaratën: Droga futet me anije
x
BREAKING NEWS

Ish-kandidati i PD-së tregon fajtorët e përçarjes së opozitës, nuk i kursehet ish-kryeministrit dhe Alibeajt

Ish-kandidati i PD-së tregon fajtorët e përçarjes së
x
BREAKING NEWS

Pse zbarkoi DEA në Shqipëri? Eksperti Karamuço zbardh prapaskenat dhe i del kundër ministrit: Ja sa agjentë kanë ardhur

Pse zbarkoi DEA në Shqipëri? Eksperti Karamuço zbardh
x
BREAKING NEWS

Ish-prokurori i Krimeve të Rënda plas deklaratën ‘bombë’: Ja kush është qyteti që konsumon më shumë kokainë në Shqipëri

Ish-prokurori i Krimeve të Rënda plas deklaratën
x
BREAKING NEWS

"Luizi ka marrë një të dytën e shikimeve të Joe Biden"/ Rakipi pyet Fevziun për spektaklin që ka “mbërthyer” shqiptarët: Po largohen masivisht, kush ka mbetur është zhytur në kotësinë e Big Brother

"Luizi ka marrë një të dytën e shikimeve të Joe
x
BREAKING NEWS

Çështja “McGonigal”/ Ish-presidenti i Dhomës amerikane plas deklaratën: Ka informacione që nuk janë publikuar dhe…

Çështja “McGonigal”/ Ish-presidenti i Dhomës
x
BREAKING NEWS

“Ti i di më mirë këto, por nuk do të flasësh!”/ Plas debati në studio, Rakipi kapet me Fevziun për naftën kontrabandë dhe oligarkët

“Ti i di më mirë këto, por nuk do të
x

Aktualitet

"Ne jemi të rrezikuar"/ Në terrenet me rrezikshmëri të lartë sizmike, IGJEUM del me thirrjen e fortë: Të tërheqim vëmendjen që...

"Ne jemi të rrezikuar"/ Në terrenet me rrezikshmëri

55 vite më parë zona mes Librazhdit dhe Dibrës u trondit nga tërmeti më i fortë i regjistruar në Shqipëri në 100 vitet e fundit. Lëkundja 6.6 e shkallës rihter shkatërroi fshatra të tërë, ku 12 persona humbën jetën dhe 174 mbetën të plagosur.

Tre vite më parë, tërmeti me epiqendër në Durrës, i cili i mori jetën 51 personave dhe ku mbetën të plagosur dhjetëra të tjerë, nxorri edhe një herë në pah problematikën që haset në cilësinë e ndërtimeve që bëhen në vendin tonë.

Sot kur dhjetëra qytetarë jetojnë ende në çadra, pasi u janë prishur shtëpitë nga tërmeti, apo jetojnë me qira pasi pallatet ku ata jetonin më parë ende nuk janë rikonstruktuar, specialistët kërkojnë sensibilizim të komuniteteve lokale, sa i përket cilësisë së ndërtimeve që do të bëhen në të ardhmen.

“Duam të bëjmë një sensibilizim për opinionin dhe komunitetin lokal. Të tërheqim vëmendjen e opinionit sepse ne jemi të rrezikuar nga tërmetet dhe zona duhet të ketë një zhvillim urban shumë të studiuar, që të jetë afatgjatë”, tha Ismail Hoxha, nga Instituti i Gjeoshkencës.