BREAKING NEWS

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz Pashko, te Sabri Godo dhe Remzi Lani, Ilir Demalia nxjerr listën “bombë” të personazheve “VIP” që ishin pjesë e ish-Sigurimit të Shtetit dhe Partisë së Punës, ja pseudonimet...

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz
x
BREAKING NEWS

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi kërcënon Edi Ramën dhe pritet të bëjë publike më 14 dhjetor 2023 dosjen e vëllait të kryeministrit

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi
x
BREAKING NEWS

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh Kongresin e PS dhe nis sulm frontal kundër SHBA dhe SPAK, në panik nga republika e prokurorëve

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh
x
BREAKING NEWS

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të Tiranës, ja lista e plotë

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të
x
BREAKING NEWS

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit të Tiranës, SPAK firmos 15 urdhër arreste, zbulohen emrat

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit
x
BREAKING NEWS

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është sponsori i fuqishëm që fshihet pas aksionit të tij që pritet të tronditë themelet e “Trekëndëshit të Bermudës”

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është
x
BREAKING NEWS

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në ’97, roli i Pandeli Majkos, Rexhep Mejdanit, Bashkim Finos e Namik Dokles dhe telefonata “përtej Adriatikut” që ndryshoi rrjedhën e ngjarjeve, Gjon Bruçi zbardh anën e errët të Saliut

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në
x
BREAKING NEWS

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet për dosjen e tyre të “zezë” të pastrimit të parave, ja çfarë po ndodh në GJKKO

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet
x

Aktualitet

“Në lagje nuk e gjen më berberin, shqiptarët po ikin nga deti”/ Agron Gjerkmarkajt lëshon alarmin në Kuvend: Qeverinë se tremb më bajlozi, Gjergji me të motrën kërkojnë azil në Londër

“Në lagje nuk e gjen më berberin, shqiptarët po ikin nga

Deputeti demokrat Agron Gjekmarkaj ka mbajtur një fjalim me tone forta kritike në Kuvend në lidhje me situatën aktuale në vend ku shumë të rinj largohen jashtë shtetit drejt Britanisë së Madhe apo Gjermanisë.

Ai u shpreh se shqiptarët sot po ikin nga deti duke mbushur tragetet ndërsa shtoi se në lagje sot nuk e e gjen më berberin, shitësin e një jave më parë ndërsa në lokale shpesh të kap syri njoftimet ku kërkohet kamarier dhe banakier.

“Kapitalizmi pa fytyr? njer?zore po e boshatis Shqip?rinë. Qeveria me një fytyrë  sot sjell një ligj për të rregulluar pun?t në det, pasi në tokë i kreu të gjitha”, u shpreh Gjekmarkaj.

Shqiptar?t gjithmonë kanë qenë të shtr?nguar të bëjnë një zgjedhje mes malit dhe detit ! Mali është gjykuar si mund?si konservimi e izolimi nd?rsa deti rruga e bajlozit apo porta e hapur e rreziqeve. Gjithsesi i kanë respektuar të dyja k?to realitete si kanë ditur e mundur pa e futur në hasm?ri atë çka natyra vetë p?rpoq.

Politika e pushtimit dhe pushtuesit e politik?s e kanë armiqësuar banorin e k?tyre an?ve me ujin  e kripur, me peshkun, me turizmin, me ndihmat që mund t? vinin e shkonin, n?p?rmjet e prej tij, si liri, si ekonomi, si kulturë, si komunikim.

Të kurdisur me ideologji  si instrumente totalitarizmi p?rballë detit vendos?m bunkerë betoni!

Pastaj  në liri me ëndje e rendje i dhunuam brigjet  siç dinë vet?m oligark?t tanë të cil?t e urrejnë kapitalizmin me fytyrë njer?zore sepse në disa raste ata janë  vetë qenie pa fytyrë.

Bot?n ata e masin me lartësinë e k?rthiz?s dhe k?rthiz?n e p?rdorin si qend?r graviteti për Botën.

Pushteti lokal në ballë – ai qendror nga pas, duke k?rkuar me ngulm vet?m një perspektivë atë individualen filluan ta rrahin detin me zinxhirë si Kserksi perandori i lashtë persian.

Vargonjtë e k?tij zinxhiri të pak?putur janë oligark?t rrethuar me hallexhinj por të vetmuar kur num?rojnë para dhe të shoq?ruar me një apo dy  dinjitarë zyrash kur ndajnë hiset.

E pat thënë Hasan Zykua i gjorë “ç’e v?rtit kadiu sherianë kur ai sheh paranë!”

Fjalëpakë , autoritarë, namuzqarë e të menduar   portrete balzakiane  të babëzis?   me kacidhet e Shqip?risë në xhepat e tyre ata po shnd?rrohen në mitet e bashkoh?sis? sonë.

Ne po i harrojmë shkrimtar?t dhe artist?t tanë, tek k?ta të fundit b?jm? diferencime, atyre të teatrit komb?tar që protestuan p?r shembjen fashistoide të tij nuk ua ngrem? rrog?n por i rrasim në turbin?n socrealiste, ndonjë grupimi tjet?r po!

Natyrisht emrat e Palok Kurtit, Prenkë Jakov?s, Çesk Zades?, Naim Frash?rit, Kadri Roshit, Bujar Lakos, Ndrek Luc?s , Agollit, Camajt, Arapit e të tjer?ve edhe në këtë sallë do shkaktojnë hutim, një ditë jo të larg?t, ndonjë do pyesë, ku kanë nd?rtuar k?ta? Cili është fshati i tyre turistik? Ç’ hotel  a mark? sallami mban emrin e tyre?

Nga ana tjet?r  do të dim?  sa mace  e pishina kan? manjat?t e naft?s, sa qen dhe apartamente kanë ata të kullave, sa lepuj e jahte kanë ata të bankave dhe sa ministra lepuj sh?tisnin hanin  e l?pinin buz?t teksa hyzmet bënin në të tilla akçihana.

Lajkatarë  e josh?s kur nevoja i th?rret si d?shmorë të interesit, me mure llastiku në vend të l?kur?s s? barkut e cila zgjerohet befasisht pa cak e kufi ata e piskasin shtetin si kone ndaj plak?s që shet domate, ndaj plakut 82 vjeçar, ndaj atij  që proteston kur nga deti me motor i hynë në çad?r dhe i thyejn? brinj?t apo edhe m? keq i mbysin f?mij?n.

Ata po e pinë detin me gryk?n si gjyryk nga Saranda në Velipojë, nga Sh?ngjini më Vlorë, nga Dh?rmiu e Palasa në Orikum. Në këtë turravrap babëzie ata nuk janë vet?m.

Qeveria shqiptare i asiston siç di ajo, me kujdes e devotshm?ri p?r detajet.

Nga miliona euro q? vinë nga tjet?rsimi i publikes në private ata urrejnë të bukur?n dhe të dobishmen e p?rbashk?t në em?r të s? mirës vetjake, xhepit, trash?gimisë, pasurisë por jo Shqip?risë. Ajo qënkesh vet?m p?r ta e f?mij?t e tyre si lopa larane p?r t’u mjelë nga një dorë rapaçe. Të tjer?t janë qyqar?, zuzarë, sh?rb?torë , skllev?r e bij skllev?rish që pasuri e dinjitet nuk dashkan.

K?saj frote i jepen  u falet toka më e p?rshtatshme, hektarë të zgjedhur si investime strategjike për të bërë fshatrat e tyre turistik?, me vilat që njeriut të zakonsh?m i duhen dy jetë për t’i blerë dhe tri per të kuptuar, de çfarë po ndodh.

– Dhe termat janë vitalizim, rijet?zim, zhvillim, pasurim.

Detit i sh?mtuam tok?n p?reth, i premë pishat, nxor?m tapi të falsifikuara, nd?rtuam pa kriter dhe të gjitha kategoritë e jashtëqitjve i derdh?m në të me p?rbuzje!

Dhe në fund ngrit?m çmimet që shoq?ria normale t’i rrij? larg si djalli temjanit, pranë detit e pa freskuar!

Ata që në breg të detit jetojnë  vështirë se mund të formojnë një mendim të vet?m ku deti nuk është pjesë e tij. Të par?t janë peshkatar?t të cil?t e dinë që deti është i rreziksh?m, e stuhitë të tmerrshme, por si kanë konsideruar ato arsye të mjaftueshme për të ndenjur në tokë kur gjuetia bëhej me krah.

Nd?rsa po ata tani rrinë në breg, në kafe p?rtypin m?rzi e varf?ri bashkë. Nafta – kjo perpetum mobile me çmimin e saj, monopolet mbi anijet e kanë shnd?rruar peshkatarin në të papunë që ndonj?her? rrallë, shumë rrallë ha peshk rezervati grek.

Deti nuk ka ndjena as meshirë ai sillet me ty ashtu siç ti sillesh me të.Sapo u fitua e drejta per t’u larguar nga qyteti, për të ikur nga mali, për të dalë nga lugina e p?rdor?m detin si urë p?r të ikur, u ngri ai si deti i kuq në koh?t e Moisiut, shumë pak e p?rdoren për tu kthyer.

Po Shqiptar?t po ikin edhe nga Deti, po i mbushin tragetet.

Në lagje s’e gjen me Berberin, as shit?sin e një jave më parë, te bari ku pi kafenë rutinë shkruhet k?rkojm? banakier dhe kamarier !

Kapitalizmi pa fytyr? njer?zore po e boshatis Shqip?rinë . Qeveria me një fytyrë  sot sjell një ligj për të rregulluar pun?t në det, pasi në tokë i kreu të gjitha.

– Dallg?t fshijn? shkrimet në rërë po jo firmat në let?r.

Rritja e ?mimit t? energjis? barr? e r?nd? për familjet, do zgjidhej pjes?risht sikur t’i vendosej vet?m pak kufizim luksit t? oligark?ve me parat? publike dhe jo lakun n? fyt shtreses s? mesme.

Qeverinë s’e tremb  bajlozi se ai e ka xhan, i ndan gj?rat me t? nd?rsa  Gjergji me të motr?n  k?rkojn? azil në Lond?r.

Dhe s? fundi shteti ynë mbeti pa ushkur,  gati p?r t’u larë në det  ?ullak, pasi hakerat i rr?mbyen ?do informacion, çdo shkres? e sekret e bashk? me të edhe dinjitetin rojtar?ve të tij, q? s’ka dallgë që ua kthen mbrapsht si traqet nga anijet e mbytura plazheve  dikur motit.

Atë që e ka marrë lumi mos e kerkoni në det se deti u bë kos nga keta pas shpines time!!

Më të lexuarat