BREAKING NEWS

Përfundon takimi Hoti-Vuçiç, i dërguari i BE zbardh prapaskenat: Marrëdhëniet u normalizuan pas 20 muajsh, ja për çfarë ramë dakord!

Përfundon takimi Hoti-Vuçiç, i dërguari i BE zbardh
x

Aktualitet

Në pritje të “tymit të bardhë”, analisti zbërthen detajet: Ja pse ndryshimi i sistemit nuk zgjidh gjithçka

Në pritje të “tymit të bardhë”, analisti

Analisti Ermal Hasimja ka komentuar situatën politike në vend, ku pritet një marrëveshje e mundshme për Reformën Zgjedhore.

Hasimja e cilësoi qesharake faktin që palët nuk bëjnë dot negociata, dhe se duhet të ndërhyjnë ambasadorët.

“Në të gjithë botën ka negociata por njerëzit nuk kanë nevojë të marrin një ambasador të huaj. Qesharake është se palët kanë rënë dakord paraprakisht që sistemi nuk ndryshon. Problemi kryesor që kemi pasur ne nuk është si të eliminohet vjedhja. Problemi më i madh është kuptimi i përfaqësimit në Shqipëri. Ky sistem duhet të ketë një lloj logjike.Sistemi danez mund të ishte më i përshtatshëm se ky që kemi. Por ndryshimi i sistemit nuk zgjidh problemet thjeshtë mund të rrisë kostot e të bërit marifete. Beteja jonë dhe në botë kështu është, një hap sot dhe një hap nesër.Po të kthehemi para 5 vitesh vështirë se mund të imagjinonim gjëra që kanë ndodhur tani.” u shpreh ai për Abc News.