BREAKING NEWS

“Braktisi” Berishën, Agron Duka zbulon pse do të garojë i vetëm në zgjedhje

“Braktisi” Berishën, Agron Duka zbulon pse do të
x
BREAKING NEWS

Rritja e pëlqyeshmërisë për Alibeaj, pedagogia: Ty nuk mundet të të duket Edi Rama një njeri...

Rritja e pëlqyeshmërisë për Alibeaj, pedagogia: Ty nuk
x
BREAKING NEWS

U raportua për atentat, policia zbulon si qëndron e vërteta: Çfarë ndodhi në aksin Tiranë-Lezhë

U raportua për atentat, policia zbulon si qëndron e vërteta:
x
BREAKING NEWS

KQZ kërkon gjobitjen e tre kryebashkiakëve dhe disa zyrtarëve të tjerë (EMRAT)

KQZ kërkon gjobitjen e tre kryebashkiakëve dhe disa zyrtarëve
x
BREAKING NEWS

Aksident me vdekje/ Bie nga skela 53-vjeçari, dalin detajet e para

Aksident  me vdekje/ Bie nga skela 53-vjeçari, dalin detajet e para
x
BREAKING NEWS

Deputetja e PS ka 'dy fjalë' për patronazhistët

Deputetja e PS ka 'dy fjalë' për patronazhistët
x
BREAKING NEWS

Tronditet Lezha/ Të shtëna me armë zjarri, zbardhen dyshimet e para

Tronditet Lezha/ Të shtëna me armë zjarri, zbardhen dyshimet e
x
BREAKING NEWS

Berisha prezanton kandidatin për zgjedhjet e 14 majit dhe thumbon qeverinë: Kjo qeveri në 8 vite mori borxh 5 miliardë euro

Berisha prezanton kandidatin për zgjedhjet e 14 majit dhe thumbon
x

Aktualitet

Në shënjestër ka shqiptarët! Zbulohet pse ministrja e Brendshme Braverman i ka "halë në sy" emigrantët

Në shënjestër ka shqiptarët! Zbulohet pse ministrja e

Konservatorët nuk do të falen nëse nuk ndalojnë kalimet e emigrantëve në Kanal. Këtë paralajmërim ka bërë sekretarja e Brendshme, Suella Braverman, duke zbuluar kështu edhe burimin e retorikës së saj anti-shqiptare, duke i cilësuar shpeshherë emigrantët që shkojnë me varka në Angli si "pushtues". Në një intervistë për The Telegraph, Sekretarja e Brendshëm tha se Qeveria duhet të ndalojë kalimet me varka të vogla nëse konservatorët duan të fitojnë zgjedhjet e ardhshme. Ajo tha se reputacioni i partisë ishte "në fije të perit", duke lëshuar një thirrje për deputetët që të bashkohen. 

Ekzistojnë gjithashtu ndarje brenda konservatorëve midis atyre që duan që qeveria të shkojë më tej dhe të largohet nga Konventa Evropiane për të Drejtat e Njeriut (KEDNJ) dhe atyre që kanë frikë se planet mund të shkelin ligjin ndërkombëtar, duke përfshirë Konventën e Refugjatëve. Ministrat mund të kërkojnë të prezantojnë projekt-ligjin e ri për Imigracionin Ilegalë përpara pushimeve të deputetëve në fund të javës së ardhshme, duke kërkuar marrjen e masave për të ndaluar numrin rekord të emigrantëve që kalojnë Kanalin sa më shpejt të jetë e mundur.

Projektligji do t'i japë Sekretarit të Brendshëm, në këtë rast Braverman, kompetencat për të ndaluar emigrantët që të hyjnë ilegalisht në Mbretërinë e Bashkuar duke i kthyer "me shpejtësi" në vendin e tyre ose në një vend të sigurt si Ruanda, ku do të shqyrtohet kërkesa e tyre për azil. E pyetur për pasojat nëse qeveria nuk do të ndalonte varkat me emigrantë, Braverman tha: Unë thjesht nuk mendoj se do të falemi. Ne duhet të fitojmë besimin e popullit britanik për të gjitha çështjet dhe çdo ditë që jemi në qeveri. Kjo çështje është një zhgënjim i madh për shumë e shumë njerëz që takoj, por edhe për popullin britanik në përgjithësi. Unë besoj se reputacioni im dhe reputacioni i Partisë Konservatore është në fije të perit. Ka të bëjë me kompetencën dhe ka të bëjë me të qenit besnik ndaj popullit britanik që na vendosi në detyrë për të zgjidhur këtë problem.

E pyetur nëse mund t'u kushtojë konservatorëve zgjedhjet e ardhshme, ajo tha: Unë mendoj se ne duhet të ndalojmë anijet për të fituar zgjedhjet. Nëse jo...Për këtë arsye kryeministri e ka bërë migrimin një nga pesë prioritetet e tij. Objektivi kryesor është që të mos ketë më justifikime. Qeveria duhet të përmbushë premtimin. Populli britanik me të drejtë është i ngopur me këtë problem që ka zgjatur tashmë prej vitesh, dhe unë me të vërtetë mendoj se është shansi i fundit për qeverinë që ta bëjë këtë të drejtë.

Projektligji ka të ngjarë të vendosë një detyrë ligjore mbi Sekretarin e Brendshëm për të larguar emigrantët që mbërrijnë ilegalisht ose hyjnë në Angli në mënyrë indirekte përmes një vendi të tretë të sigurt. Kjo është krijuar për të mbështetur Qeverinë kundër sfidave ligjore dhe për të mbrojtur në mënyrë efektive politikën e Ruandës në ligj pasi ajo u bllokua nga sfidat ligjore.

E pyetur nëse ajo ishte e bindur se projektligji do të përputhej me Konventën e Refugjatëve, Braverman tha: Unë isha gjithashtu Prokurore e Përgjithshme. Kështu që unë e di rëndësinë e kornizave ligjore, rëndësinë e legjislacionit dhe ligjshmërisë.

Ajo refuzoi të diskutohej nëse Qeveria do të tërhiqej nga KEDNJ, duke thënë vetëm se “pikëpamjet e mia për GJEDNJ janë shumë të qarta”. Por më para tha se Britania e Madhe duhet të përgatitej të largohet prej Konventës.

Por ajo pretendoi se do të kishte "forca të frikshme që do të punonin kundër tyre për të pasur sukses".

Ndërkohë, një analizë e re sugjeroi se taksapaguesit mund të përballen me një faturë vjetore prej 1 miliard £ për të arrestuar rreth 47,000 emigrantë, të cilët nuk mund të largohen nga Britania e Madhe, sepse Britania nuk ka marrëveshje kthimi me vendet në të cilat ata mund të largohen. Nga 45,746 personat që kaluan Kanalin me varka të vogla vitin e kaluar, studimi llogariti se 32,247 nuk do të mund të ikin pasi hyjnë në Mbretërinë e Bashkuar përmes rrugëve të paligjshme.