BREAKING NEWS

Çështja “Rama-McGonigal”, PS pranon kërkesën e PD, zbardhen me shpejtësi detajet e minutave të fundit

Çështja “Rama-McGonigal”, PS pranon kërkesën e
x
BREAKING NEWS

Kujt i përkisnin paratë që u grabitën në banesën e Alda Klosit? Ja si përgjigjet avokati i ish-zyrtares

Kujt i përkisnin paratë që u grabitën në banesën e
x
BREAKING NEWS

Tërbohet Berisha, zbulon SMS që Yuri Kim i dërgoi bashkëpunëtores së tij pas shpalljes “non grata”, fton militantët të “rrethojnë” Kuvendin dhe dërgon “kamikazë” te shtëpia e Ramës në Surrel

Tërbohet Berisha, zbulon SMS që Yuri Kim i dërgoi
x
BREAKING NEWS

Pas vendimit të Gjykatës për Alda Klosin, reagon menjëherë avokati i saj: Ka pasur një debat të gjatë në këtë seancë. Ja versioni që ka dhënë Rozeta Dobi për herë të katërt

Pas vendimit të Gjykatës për Alda Klosin, reagon
x
BREAKING NEWS

E fundosi pastruesja/ Gjykata merr vendimin për Alda Klosin që iu gjetën mbi 500 mijë euro cash në banesë

E fundosi pastruesja/ Gjykata merr vendimin për Alda Klosin që iu
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha i bindur se “Hamza” Ilir Meta do e tradhtojë sërish, ja pse kreu i “Foltores” nuk do futet në zgjedhjet e 14 majit me logon e PL dhe dera e hapur e pazarit për “non gratin” e lirinë e Shkëlzenit

Sali Berisha i bindur se “Hamza” Ilir Meta do e tradhtojë
x
BREAKING NEWS

Arben Ahmetaj drejt SPAK për pastrim parash, dëshmia e pastrueses dhe vartëses rëndojnë pozitat, ish-ministri fluturon drejt Suedisë

Arben Ahmetaj drejt SPAK për pastrim parash, dëshmia e pastrueses dhe
x
BREAKING NEWS

Kërkoi ndryshimin e masës së sigurisë. Gjykata e Lartë merr vendimin për Jeton Lamin

Kërkoi ndryshimin e masës së sigurisë. Gjykata e Lartë
x

Aktualitet

Nën hetim për pastrim parash, Gjykata e Posaçme merr vendimin e rëndësishëm Rezart Taçin

Nën hetim për pastrim parash, Gjykata e Posaçme merr vendimin e

Gjykata e Posaçme ka pezulluar me një vit çështjen ndaj Rezart Taçit, i cili u dërgua si i pandehur nga SPAK për akuzën e pastrimit të parave.

Çështja ndaj tij u veçua pasi Taçi, vijon të jetë ende në kërkim nga autoritetet, ndërsa seancat gjyqësore do vijojnë për dy të pandehurit e tjerë Bledar Lilon dhe Artur Ballën.

Më 28 tetor SPAK mbylli hetimet për këtë çështje, ku ndaj tre të pandehurve ngrit akuzat e “Pastrimit të produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale”, “Grupi i strukturuar kriminal”, “Kryerja e veprave nga grupi i strukturuar kriminal”.  Në seancën paraprake, gjykata, pezulloi procesin ndaj biznesmenit, ndërsa të pandehur u morën Lilo e Balla, për tu përballur me akuzat e lartpërmendura.

SPAK ka arritur ne përfundimin se Taçi, Balla dhe Lilo, në bashkëpunim me italianët Francesco Zummo, Fabio Petruzzella, Daniele Cestagalli kanë organizuar një skemë për pastrimin e parave në disa vende të botës, përfshirë këtu edhe Shqipërinë.

18.4 mln euro të mafies italiane ‘Cosa Nostra’ u bllokuan në një bankë të nivelit të dytë në Shqipëri në Nëntor 2021.

Ka qenë banka e nivelit të dytë e cila ka sinjalizuar prokurorinë për shumën e madhe të parave të cilat do të kalonin nëpërmjet një kompanie që kishte hapur nga biznesmeni i hidrokarbureve në vendin tonë, me destinacion final Singaporin.

Sipas institucionit të akuzës këto veprime janë realizuar vetëm pjesërisht dhe nuk është arritur që paratë të trasferohen në një tjetër bankë jashtë vendit.  SPAK thekson se janë mbledhur prova se Taçi dhe dy personat e tjerë në këtë rast do të përfitonin një përqindje të caktuar nëse realizohej transferimi i parave jashtë vendit duke bërë në këtë mënyre pastrimin e tyre.

Rezart Taçi në atë kohë pati reaguar dhe mohoi akuzën e Prokurorisë së Posaçme. Biznesmeni i hidrokarbureve është i shpallur në kërkim ndërkombëtar me urdhër të SPAK.