BREAKING NEWS

KED i dorëzoi 3 emra, Gjykata e Lartë merr vendimin për zgjedhjen e anëtarit të ri të Gjykatës Kushtetues

KED i dorëzoi 3 emra, Gjykata e Lartë merr vendimin për zgjedhjen
x
BREAKING NEWS

“Bandat shqiptare ‘uzurpojnë’ rrugët e Britanisë”, Sekretarja e Brendshme nuk ndalet: Ky është vetëm fillimi, ja masat që do të merren

“Bandat shqiptare ‘uzurpojnë’ rrugët e
x
BREAKING NEWS

Zbulohet emri i viktimës në Krujë, detaje të reja

Zbulohet emri i viktimës në Krujë, detaje të reja
x
BREAKING NEWS

Skema e shtetësisë për investitorë, reagon BE dhe bën paralajmërimin e fortë për Shqipërinë

Skema e shtetësisë për investitorë, reagon BE dhe bën
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detaje të reja nga atentati i Vlorës: Dy viktimat kishin me vete rroba në makinë, dyshohet se po udhëtonin drejt...

Zbardhen detaje të reja nga atentati i Vlorës: Dy viktimat kishin me
x
BREAKING NEWS

“Ora e drejtësisë ka ardhur”, ish-presidenti Meta paralajmëron: Ja çfarë do të ndodhë në shtator

“Ora e drejtësisë ka ardhur”, ish-presidenti Meta
x
BREAKING NEWS

Zhdukja e Ervis Martinajt, ish-prokurori bën paralajmërimin e bujshëm: SPAK dhe policia që po merren me këtë çështje, shumë shpejtë do të zbulohet...

Zhdukja e Ervis Martinajt, ish-prokurori bën paralajmërimin e
x
BREAKING NEWS

Vrasjet në vend/ “Policia po përdoret nga politika”, Bujar Leskaj kritikon ashpër qeverinë: Rama po inkurajon bandat dhe grupet mafioze, më pas...

Vrasjet në vend/ “Policia po përdoret nga politika”, Bujar
x

Aktualitet

Nëse shihni këtë formë në sipërfaqen e ujit, largohuni menjëherë! Ja nga çfarë rrezikoheni

Nëse shihni këtë formë në sipërfaqen e ujit,

Nga të gjitha rreziqet e mundshme në oqean është një gjë për të cilën nuk flitet aq shumë për të: valët katrore.

Ky fenomen natyror quhet “det i kryqëzuar” dhe ndërkohë që është mahnitëse për t’u parë mund të jetë jashtëzakonisht e rrezikshme për këdo që ndodhet mes tyre, duke përfshirë anije, sërfista dhe veçanërisht notarë.

Ky fenomen i bukur i oqeanit ndodh kur valët përplasen nga kënde të ndryshme dhe formojnë sheshe në ujë.

Kjo ndodh kur valët nga një sistem moti vazhdojnë edhe pse një ndryshim në erë ka krijuar valë të ndryshme.

Valët pastaj drejtohen në një kënd nga njëri-tjetri duke shkaktuar këtë pamje të mahnitshme.

Kur ndodh kjo skenë e oqeanit ajo mund të tërheqë shumë spektatorë kureshtarë. Por ajo që qëndron nën këtë pamje mahnitëse janë rrymat që mund të përmbysin çfarëdoqoftë në mesin e tyre.

Ekspertët paralajmërojnë të qëndrohet larg nga ato. Është e vështirë të përcaktohet se çfarë ka shkaktuar që anijet të mbyten, por studiuesit besojnë se shumë anije janë mbytur si rezultat i këtyre valëve kryq.

Më të lexuarat