Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

"Nga spektakël në tragjedi", Artan Fuga e thotë hapur: Kjo situatë po kalon çdo lloj telenovele

Postuar: 26/03/2019 - 21:22

Për pedagogun Artan Fuga, situata aktuale në Shqipëri nuk erdhi në mënyrë të menjëhershme, por si rrjedhojë e shumë faktorëve. Fuga foli edhe për Parlamentin, që sipas tij prej kohësh ishte kthyer në një vend ku bëhej spektakël, ndërsa tani është kthyer në tragjedi.
 
“Ai që ishte Kuvendi i Shqipërisë, në një farë mënyre truri i këtij sistemi nervor qendror me të tërë pjesët e veta, por që përmblidhej aty, tani është çarë në dy pjesë dhe ne kemi një dedublim të realitetit, të sjelljeve, të koncepteve mbi Shqipërinë. Ky dyfishim nuk ka ardhur në mënyrë të menjëhershme. Duke e parë nga jashtë Kuvendin e Shqipërisë, ka qenë një lloj spektakli, i cili kalonte çdo lloj telenovele.
 
Çdo të enjte ne shikonim këtë spektakël të centralizuar, ku deputetët që duhet të kontrollojnë qeverinë janë plateja ku qeveria jep shfaqe dhe është e njëjta strukturë e kohës së byrosë politike. Tashmë, e enjtja nga spektakël na është kthyer në tragjedi, në dramë. Jeta politike është ndarë në dysh”, u shpreh Fuga në A2 CNN.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 12/12/2019 - 23:59

Analisti Frrok Çupi parashikon arrestime të bujshme në nivele të larta me ngritjen e Strukturës së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (SPAK).Çupi shkruan se SHBA dhe BE nuk u përkulën para “Kum

Postuar: 12/12/2019 - 23:45

Gazetari Marin Mema së bashku me drejtuesin e “Rrënjë Shqiptare” Marko Kepi kanë mble

Postuar: 12/12/2019 - 23:36

Ish-deputeti Ervin Salianji dhe analisti Alfred Peza kanë debatuar sa i përket dosjes Babale, deb

Postuar: 12/12/2019 - 23:18

Sjellja e kryeministrit Edi Rama dhe menaxhimi i situatës pas tërmetit, ka sjellë në studion e em

Postuar: 12/12/2019 - 22:47

Raportohet se një makinë tip 'Golf 4' është përfshirë nga flakët duke u djegur në afërsi

Postuar: 12/12/2019 - 22:25

Aktivisti Aulon Kalaja e ka sfiduar Arben Meçen nëse ky i fundit ka qenë për inspektim në zonën e

Postuar: 12/12/2019 - 22:14

Aktivisti Aulon Kalaja dhe inxhinieri Arben Meçe kanë debatuar në studion e "360 Gradë&rdquo