Aktualitet

Nga studimet për Drejtësi tek vrasjet, Artan Hoxha tregon kush është Dritan Dajti, personi që trazoi politikën shqiptare

Nga studimet për Drejtësi tek vrasjet, Artan Hoxha tregon kush

 Gazetari investigativ, Artan Hoxha, i ftuar në emiosionin “Opinion”, në TV Klan, ka treguar se kush është Dritan Dajti,  i dënuari që prej vitesh ka turbulluar ujërat e drejtësisë shqiptare.

Gazetari ka treguar se, aktualisht Dajti është 48 vjeç, ka lindur dhe është rritur në lagjen “Brrakë” , ku edhe banojnë aktualisht nëna e tij.

Deri në vitet ’97, ka qenë një djalë i papërzjerë me botën e krimit, por i pëlqente të shoqërohej me djemtë e fortë të “Rrugës së Kavajës” dhe asaj të “Durrësit”.

Në vitin 1999, Dajti, është akuzar për vrasjen e biznesmenit, Agim Beqja, ku mori edhe dënimin e parë.Pas kësaj ngjarje, shkëputi marrëdhëniet me shkollën e lartë, Juridikun.Vrasja ndodhi, pas një sërë konfliktesh me Agim Beqjen,  për një pronë dhe insistimit të Dajtit, për mosndërtim.Konflikti është acaruar pasi Beqja ka qëlluar me shuplakë nënën e Dritan Dajtit, gjë që e ka detyruar këtë të fundit të nxjerrë pistoletën dhe të qëllojë…Për këtë vepër Dajti, u dënua me 20 vjet burg edhe pse gjatë gjithë periudhës së hetimit e ka mohuar akuzën.