BREAKING NEWS

“Emra që i njeh e gjithë Tirana, do të tronditen pushtetet”, Lorenc Vangjeli lëshon 'bombën' dhe tregon çfarë do ndodhë së shpejti: Aferë më e madhe se Inceneratorët

“Emra që i njeh e gjithë Tirana, do të tronditen
x
BREAKING NEWS

Paditë në SPAK dhe aferat me të vëllanë xhindosin Monika Kryemadhin, sulmon Inceneratorët me faktet publike të Jorida Tabakut

Paditë në SPAK dhe aferat me të vëllanë xhindosin
x
BREAKING NEWS

Vjedhja e floririt në Krrabë, blloku 700 mijë euro, deri tek dorëheqja për Shkëlzen Berishën, del videoja e Ilir Metës dhe Sali Berishës që po qarkullon me shpejtësi

Vjedhja e floririt në Krrabë, blloku 700 mijë euro, deri tek
x
BREAKING NEWS

“Bota ka hyrë në një politikë të madhe”/ Spartak Ngjela paralajmëron zhvillimet e rëndësishme dhe fatin e frikshëm që e pret Vladimir Putin: Në Shqipëri do krijonte një...

“Bota ka hyrë në një politikë të madhe”/
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Berisha vrasës, ka thirrur protestën për hallin e tij dhe kundër SHBA, ja pse më 7 korrik rrezikon të përsëritet ‘21 janari’ dhe çfarë e lidh kreun e ‘Foltores’ me Metën

Spartak Braho: Berisha vrasës, ka thirrur protestën për hallin e
x
BREAKING NEWS

Krimi ekonomik operacion blic/ Arrestohen 8 persona, mes tyre edhe zyrtarë të bashkisë, në pranga edhe drejtori i varrezave të Tufinës. Ja skema që përdornin për të vdekurit

Krimi ekonomik operacion blic/ Arrestohen 8 persona, mes tyre edhe zyrtarë
x
BREAKING NEWS

Shifrat e të infektuarve po arrijnë nivele të larta/ Konferencë urgjente nga Komiteti Teknik i Ekspertëve: Po qarkullon nënvarianti i ri i Omicron

Shifrat e të infektuarve po arrijnë nivele të larta/
x
BREAKING NEWS

Alarmohet Evropa, Moska vendos 30 raketa e dy nëndetëse në Detin e Zi, Polonia përgatitet për luftë

Alarmohet Evropa, Moska vendos 30 raketa e dy nëndetëse në Detin
x

Aktualitet

“Ngjarje kriminale”/ Eksperti Ervin Karamuço nxjerr prapaskenat e vrasjes së 4 rusëve në Qerret dhe zbulon çfarë ka dashur të realizojë Rusia në Shqipëri: Dyshohet se do jepte informacion në...

“Ngjarje kriminale”/ Eksperti Ervin Karamuço nxjerr

Eksperti Ervin Karamuço ka sjellë sot në kujtesë vdekjen e 4 turistëve rusë në tetorin e vitit të kaluar në Qerret të Kavajës.

Së fundmi ka dalë edhe ekspertiza e cila përcakton se shkak i vdekjes ka qenë helmimi.

Lidhur më këtë shkas, eksperti kriminalistik dhe pedagogu, Ervin Karamuço, tha në studion e “MCN live” se besohet që ngjarja ka të bëj me rolin e njërit për viktimave, i cili del të ketë qenë kolonel i lartë në Rusi.

Sipas tij, Rusia me këtë kërkoi destabilizim të Maqedonisë së Veriut e Shqipërisë.

“Humbja e jetës së katër rusëve, çoj në aludime të shumta, hetimet u thelluan dhe rrezikohej edhe marrëdhënia jonë më Rusinë, sepse ne thamë se ishte ushtarak i lartë, kurse dy javë më parë ambasadori rus tha se nuk ka qenë, kurse shkresa zyrtare konfirmoj se ai ishte oficer, me detyrë të lartë në Ministrinë e Jashtme. Ai ka qenë deri në vitin 2015 dhe dyshohet se ka dashur të jap informacione në Çeçeni. Rastin e bënë “cases daily”, meqë u tha se fillimisht ata drekuan në Maqedoni e erdhën në Qerret më pas, ky mbase ishte rasti i radhës nga rusët, por zgjodhën vendin e gabuar. Rusia do destabilizim të rajonit dhe po kërkonin pretekst për të kërkuar dhe përplasur fort.

Kjo është ngjarja e shekullit në kontestin kriminalisitik, sepse ka qenë e justifikuar, nëse do destalizimin, ky ishte rasti. Rasti ishte i tillë, Ruset janë kriminelë, institucionet ruse të sigurisë arrijnë deri aty sa bëjnë akte të papranueshme. Është pjesë e hetimeve se si do të dalin , por fakti se ne kemi thanë që para 6 muajve se është përdorur lënde helmuese, si agjent vektor, nervoz, e dyta për faktin se personi kishte një profil shumë të lartë, ata janë sulmuar dhe kanë vdekur.

Ruset kanë dashur të bëjnë një betejë të fshehur dhe një destabilitet në Maqedoni e Shqipëri.”. u shpreh ai.

Më të lexuarat