BREAKING NEWS

"Hetim nëse ka kryer krime”/ Me arsenal armësh në shtëpi, zbardhen detaje të reja për arrestimin e zyrtarit të lartë në Elbasan, publikohet FOTOJA dhe EMRI. Dalin pamjet

"Hetim nëse ka kryer krime”/ Me arsenal armësh në
x
BREAKING NEWS

E trishtë/ Ndahet nga jeta kryetari i ish-të përndjekurve politikë, i biri jep lajmin e hidhur: Një muaj pasi kaloi Covid-19, pësoi komplikacion të rëndë në ...

E trishtë/ Ndahet nga jeta kryetari i ish-të përndjekurve
x
BREAKING NEWS

Italianët marrin përsipër ekspertizën për “21 Janarin”, prova e dëshmi të reja për 4 vrasjet, Berisha pritet të merret në pyetje nga prokurorët e SPAK

Italianët marrin përsipër ekspertizën për “21
x
BREAKING NEWS

Fati i Berishës në duart e Ndokës për zgjedhjet e 6 marsit, aleatët i kthejnë kurrizin, foltorja kundër bashkimit me LSI për mesazhin e keq të bllokut 700 mijë euro

Fati i Berishës në duart e Ndokës për zgjedhjet e 6 marsit,
x
BREAKING NEWS

SHBA prish planet e presidentit për të zaptuar Kushtetuesen, Yuri Kim vizitë blic në Gjykatën e Lartë para zgjedhjes së emrave të rinj

SHBA prish planet e presidentit për të zaptuar Kushtetuesen, Yuri Kim
x
BREAKING NEWS

Ambasadorja Kim mesazh të koduar Edi Ramës pas takimit me Lulzim Bashën: Zgjidh o Berishën o SHBA

Ambasadorja Kim mesazh të koduar Edi Ramës pas takimit me Lulzim
x
BREAKING NEWS

U propozua për 6 marsin / Sali Berishës i tërhiqet papritur nga gara kandidati i njohur, ja çfarë ka ndodhur

U propozua për 6 marsin / Sali Berishës i tërhiqet papritur nga
x
BREAKING NEWS

“Bombë” infektimesh nga Omicron në këtë qytet në Shqipëri, mjekja jep alarmin: Përveç variantit të ri, po qarkullon edhe...

“Bombë” infektimesh nga Omicron në këtë qytet
x

Aktualitet

Ngjarjet e fundit kriminale që kanë tronditur vendin, eksperti Arben Hajdarmataj tregon gabimet që po bën Policia e Shtetit: Lëvizjet e shpeshta e dëmtojnë!

Ngjarjet e fundit kriminale që kanë tronditur vendin, eksperti Arben

Eksperti i kriminalistikës, Arben Hajdarmataj ngre shqetësimin se mungesa e kontrollit të policisë mbi territorin, me qëllim parandalimin e ngjarjeve kriminale, është arsyeja kryesore e gjendjes së sigurisë në vend.

Në një intervistë për Euronews Albania, Hajdfarmataj tha se në këtë pikë, edhe ndryshimi i shpeshtë i drejtuesve të policisë në qarqe apo edhe në nivele më të ulëta, dëmton punën e policisë pasi çon në shkëputjen e lidhjes së policisë me informacionin në terrenin që mbulon.

Teksa iu referua ngjarjes së ndodhur mbrëmjen e së shtunës në Fier, ku një person u ekzekutua me armë zjarri në një atentat mafioz, z. Hajdarmataj tha se policia duhej minimalisht të kishte evidenca dhe ta mbante në mbikëqyrje këtë person i cili rezulton me konflikte të mëparshme.

“Ndryshimet në polici japin efekte pozitive vetëm kur bëhen sipas dinamikës; në një qark apo në një zonë të caktuar sipas performancës. Por, kur ndryshimet bëhen me fushata dhe të sforcuara nga politika kanë efektin e kundërt. Nuk ke pse lëviz një drejtor që ka performancë të mirë vetëm pse ndryshoi kreu i policisë së shtetit. Kjo ka kosto për shkëputjen e lidhjes së policisë me informatorët në terren”, tha eksperti.

Më të lexuarat