BREAKING NEWS

Sulmi ndaj “Top Channel”, analisti: U kalua vija e kuqe, ja biseda që kam bërë me kolegët që punojnë aty

Sulmi ndaj “Top Channel”, analisti: U kalua vija e kuqe, ja biseda
x
BREAKING NEWS

Hetimet marrin kthesë tjetër? Sulmi me armë tek Top Channel, policia ndalon ish-dhëndrin e Pal Kolës, ja çfarë ka zbuluar gazetari Elton Qyno

Hetimet marrin kthesë tjetër? Sulmi me armë tek Top Channel,
x
BREAKING NEWS

Sulmi me armë në Top Channel/ Gazetari: Ja mesazhi që u kam dërguar drejtuesëve të policisë

Sulmi me armë në Top Channel/ Gazetari: Ja mesazhi që u kam
x
BREAKING NEWS

Analisti flet për sulmin ndaj Top Channel, ku humbi jetën roja i sigurisë: U shërben interesave të pronarëve, përfshirjen e medias me krimin

Analisti flet për sulmin ndaj Top Channel, ku humbi jetën roja i
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 majit/ Gazetari: Ju tregoj skenarin e Berishës pas asimilimit të PD-së

Zgjedhjet e 14 majit/ Gazetari: Ju tregoj skenarin e Berishës pas
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në studio/ "A po iu imiton ju krimi i organizuar?" Klodiana përplaset keq me Ramën: Nëse nuk më lë ta shpjegoj le ta mbyllë ekranin moderatorja, kjo është jeta e neveritshme

Plas sherri në studio/ "A po iu imiton ju krimi i organizuar?"
x
BREAKING NEWS

Analisti Vangjeli flet për sulmin ndaj Top Channel: Ja mesazhi që kanë dashur të përcjellin autorët

Analisti Vangjeli flet për sulmin ndaj Top Channel: Ja mesazhi që
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 majit/ Andi Bushati zbardh skenarin e Alibeajt

Zgjedhjet e 14 majit/ Andi Bushati zbardh skenarin e Alibeajt
x

Aktualitet

“Ngociata në Ohër, nuk është takimi i fundit”/ Zbërthehet analisti Nazarko dhe trondit me deklaratën: Rusia po përpiqet të sabotojë marrveshjen Kosovë- Serbi, pasi kërkon…

“Ngociata në Ohër, nuk është takimi i fundit”/

Për analistin Mentor Nazarko, historia e negociatave Kosovë Serbi ka treguar se nëse mungojnë mekanizma për zbatimin ato dështojnë.  Ndërsa në Ohër pritet takimi i radhës Kurti – Vucic, Nazarko tha se Rusia po përpiqet të sabotojë këtë marrëveshje pasi sipas tij kërkon një Ballkan të paqëndrueshëm.

“Historia e negociatave Kosovë Serbi ka treguar se nëse mungojnë mekanizma për zbatimin ato dështojnë. Për këtë BE ka parashikuar një mekanizëm mbikëqyrje. Duhet kuptuar që normalizimi i marrëdhënieve është një proces që nis me këtë marrëveshje, pork jo nuk është marrëveshje përfundimtare. Me gjasë që nuk do kalojë në parlamentet respektive.

Është një truk, një zgjidhje e imponuar për të shmangur kundërshtitë që vijnë nga klasa politike në Serbi e Kosovë, por ndërkohë perëndimi dhe ketu them BE+SHBA, mendojnë të angazhojnë palët për kalimin në parlament, vetëm atëherë kur të parashikohet njohja reciproke.

Pra, është një proces që nis me këtë marrëveshje, është një marrëveshje që pretendon të rregullojë një sërë aspektesh të lidhur me dy shtete, por parashikohet të kemi marrëveshja të vecanta që zgjidhin cështje të caktuara. Kjo është arsyeja pse Rusia vete po e sheh me dyshim, po përpiqet të sabotojë këtë marrëveshje se kërkon një Ballkan të paqëndrueshëm.” u shpreh Nazarko.

 

Më të lexuarat