Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Nis trajnimi i Policisë për krimet e urrejtjes, Çako: Objektivi bazë është respektimi i të drejtave

Nis trajnimi i Policisë për krimet e urrejtjes, Çako: Objektivi bazë është respektimi i të drejtave

Postuar: 05/04/2016 - 10:02

Efektivët e policisë kanë nisur një trajnim për krimet e urrejtjes. Në ceremoninë e organizuar me rastin e nisjes së këtij trajnimi, ku ishte i pranishëm edhe ambasadori i OSBE-së, Drejtori i Përgjithshëm i Policisë, Haki Çako theksoi se respektimi i të drejtave është objektiv bazë i Policisë së Shtetit. Zoti Çako e cilësoi këtë trajnim, si një ndër më të veçantët për policinë.
 
“Jemi në një fazë të përzgjedhjes së kursanteve për shkollën bazë të policisë. Jemi të kënaqur dhe jemi të bindur që procesi do të vazhdojë në mënyrë të natyrshme, ç’ka do të sjellë një ngritje profesionale të punonjësve të policisë. Për të ndjekur në kohë të gjitha shqetësimet dhe për të parandaluar të gjitha ngjarjet, që në mënyrë të veçantë lidhen me krimet e urrejtjes, që sjellin më pas krime më të rënda, të dhunës në familje, në shoqëri, që krijon dhe pasiguri.”- deklaroi drejtori i policisë.
 
Nga ana e tij, ambasadori i OSBE-së, Rauning tha se të mbrosh të drejtat themelore të çdo qytetari të vendit, do të thotë të mbrosh shoqërinë si një e tërë.
 
“Dëshiroj t’ju inkurajoj që t’i shfrytëzoni maksimalisht mjetet dhe metodat që do t’iu ofrohen në këtë trajnim dhe ti vini ato të zbatim në punën e përditshme.”- u shpreh ambasadori Rauning.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 28

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 10/12/2018 - 23:52

Studentët e parë që u çuan në protestë kundër tarifës së provimeve të bartura ishin ata të Fakultetit të Inxhinierisë së Ndërtimit, Arkitekturës dhe Urbanistikës.Në një lidhje të drejtpërdrejt me emisionin “Open

Postuar: 10/12/2018 - 23:47

Gazetari Blendi Fevziu ka përdorur në studion e emisionit “Opinion” megafonin e stude

Postuar: 10/12/2018 - 23:33

 Gazetari Blendi Fevziu ka përdorur në studion e emisionit “Opinion” megafonin e

Postuar: 10/12/2018 - 23:25

 Personi që shikoni në foton e mësipërme është Kostandin Pula, kryetar i Partisë Demokratike

Postuar: 10/12/2018 - 23:16

Kryeministri Edi Rama është refuzuar të flasë përmes një lidhje telefonike në emisionin “Op

Postuar: 10/12/2018 - 23:09

Mbrëmjen e sotme, profesori Ndriçim Mehmeti ka deklaruar se  drejtori i komunikimit në Kryem

Postuar: 10/12/2018 - 23:05

 Kryeministri Edi Rama është përpjekur të negciojë  me studentët në emisionin ‘Op