BREAKING NEWS

“Nuk jeni ishull i pavarur”, Manja prezanton drejtorin e Shërbimit të Provës dhe i jep urdhrat e prerë: Nuk jeni të paprekshëm, porosia ime një dhe e vetme!

“Nuk jeni ishull i pavarur”, Manja prezanton drejtorin e
x
BREAKING NEWS

Helidon Bushati dha dorëheqjen, Lulzim Basha bën lëvizjen urgjente, ia beson Shkodrën krahut të tij të djathtë (EMRI)

Helidon Bushati dha dorëheqjen, Lulzim Basha bën lëvizjen
x
BREAKING NEWS

“Ky është skandal e shkuar skandalit”, Klodiana Lala plas ‘bombën’: Gjella e prishur që po gatuhet nga...

“Ky është skandal e shkuar skandalit”, Klodiana Lala plas
x
BREAKING NEWS

Ç’do të bëjë Berisha tani që gjykata njohu Bashën kryetar të PD-së? Spartak Ngjela nxjerr prapaskenat dhe bën paralajmërimin e fortë: Saliu do...

Ç’do të bëjë Berisha tani që gjykata njohu
x
BREAKING NEWS

Lufta në PD/ Spartak Ngjela bën parashikimin e bujshëm, tregon çfarë do ndodhë me Lulzim Bashën

Lufta në PD/ Spartak Ngjela bën parashikimin e bujshëm, tregon
x
BREAKING NEWS

E papritur/Tjetër krisje brenda PD-së, Helidon Bushati dorëhiqet nga roli i Drejtuesit Politik për Qarkun e Shkodrës: Pas një reflektimi të thellë... (DEKLARATA)

E papritur/Tjetër krisje brenda PD-së, Helidon Bushati dorëhiqet
x
BREAKING NEWS

Vrasja e bujshme e ish policit Santiago Malkos/ GJKKO merr vendimin, ja sa vite burg caktohet për autorin

Vrasja e bujshme e ish policit Santiago Malkos/ GJKKO merr vendimin, ja sa vite
x
BREAKING NEWS

Kush ia dha armën me mulli shumë të rrallë dhe të shtrenjtë 17-vjeçarit në Lezhë? “Po e them për herë të parë”/ Eksperti zbardh detajet tronditëse: Një e ngjashme vrau bankierin Artan Santo

Kush ia dha armën me mulli shumë të rrallë dhe të
x

Aktualitet

Nisin të shtohen shtëpitë e barit në Shqipëri, përfundojnë në pranga 5 persona në Durrës, ja si kati i katërt i banesës ishte kthyer në serrë kanabisi

Nisin të shtohen shtëpitë e barit në Shqipëri,

Kanë nisur të lulëzojnë shtëpitë e barit dhe në Shqipëri. Kohët e fundit nga policia janë goditur disa raste të kthimit të banesave në serra për kultivimin e bimëve narkotike. Policia e Durrësit ka finalizuar ditën e djeshme operacionin antikanabis të koduar “Meshigli”. Në Shënavlash të Durrësit gjatë finalizimit të operacionit antikanabis u konstatua një banesë, e cila ishte përshtatur për kultivimin e bimëve narkotike. Babë e bir kishin përshtatur katin e katërt të banesës së tyre në serrë për kultivimin e lëndëve narkotike. Gjithashtu në banesë policia konstatoi lidhje të paligjshme të energjisë elektrike. Në prangat e policisë kanë rënë pronarët e banesës, shtetasit Sh.K. dhe djali i tij I.K. Po ashtu u arrestuan dhe tre punonjës të OSHEE-së, D. A., S. P. dhe A. K. pasi kanë shpërdoruar detyrën dhe nuk kanë kallëzuar krimin. Nga kontrolli i ushtruar në banesën e përshtatur për rritje të bimëve narkotike, u gjetën dhe u sekuestruan 15 kg e 100 gramë lëndë e dyshuar cannabis sativa dhe 254 bimë narkotike. “U arrestuan në flagrancë shtetasi Sh. K. dhe djali i tij, shtetasi I. K., banues në fshatin Shënavlash. Në katin e katërt të banesës së shtetasit Sh. K., u gjetën dhe u sekuestruan 15 kg e 100 gramë lëndë e dyshuar cannabis sativa dhe 254 bimë narkotike. Në vijim të veprimeve janë arrestuar në flagrancë edhe shtetasit: D. A., S. P. dhe A. K., punonjës së OSHEE-së, pasi nuk kanë kallëzuar për krimin dhe kanë shpërdoruar detyrën. Materialet do t’i kalojnë Prokurorisë, për veprime të mëtejshme”, njoftoi policia.

Raste të tjera

Një tjetër rast ku banesa ishte kthyer në “shtëpi bari” u konstatua pak ditë më parë nga policia në qytetin e Shkodrës. Policia e Shkodrës në bashkëpunim me Forcat Operacionale dhe “Shqiponjat” kanë finalizuar operacionin e koduar “Jeran”. Bashkëshortët Gj.V. 55 vjeç dhe M.V. 45 vjeçe kishin përshtatur në bodrumin e banesës së tyre një ambient për kultivimin në kushte laboratorike të lëndës narkotike cannabis. Gjatë zhvillimit të operacionit u sekuestruan 139 kg lëndë bimore e dyshuar cannabis sativa, 132 fidanë të dyshuar narkotikë të kultivuar në vazo, 63 llamba elektrike, baza të tjera materiale që shërbenin për kultivimin e kanabisit nëpërmjet llambave elektrike dhe 1 automjet. Gjithashtu, gjatë operacionit, në këtë banesë është konstatuar lidhje e paligjshme e energjisë elektrike. Pas finalizimit të operacionit u vu në pranga 45-vjeçarja M.V. ndërsa bashkëshorti i saj u shpall në kërkim. Ditën e djeshme Gjykata e Shkodrës vendosi për M.V. që ajo të hetohet në masën “Arrest shtëpie” ndërsa bashkëshorti i saj vijon ende të jetë në arrati. Arrestimi i 45-vjeçares u cilësua i ligjshëm nga togat e zeza, por u vendos të pranohej kërkesa e palës mbrojtëse që hetimi të vazhdonte në masën “Arrest shtëpie”. Çifti i bashkëshortëve akuzohen për veprat penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve" kryer në bashkëpunim, "Kultivimi i bimëve narkotike" kryer në bashkëpunim dhe “Vjedhja e energjisë elektrike”.

Më të lexuarat