BREAKING NEWS

Deklaroi se Gerti Shehu kishte probleme të shëndetit mendor, doktori merret në pyetje nga policia

Deklaroi se Gerti Shehu kishte probleme të shëndetit mendor, doktori
x
BREAKING NEWS

“Gerti Shehu agjenti i policisë”/ Sulmi ndaj Berishës, reagon Met Rrumbullaku

“Gerti Shehu agjenti i policisë”/ Sulmi ndaj Berishës,
x
BREAKING NEWS

VIDEO/ Shpërthimet në veri të Kosovës, publikohen pamjet e objektit të shkatërruar, dyshohet se...

VIDEO/ Shpërthimet në veri të Kosovës, publikohen pamjet e
x
BREAKING NEWS

Kryeministri i Spanjës bojkoton Samitin e BE në Tiranë, zbardhet shkaku kryesorë, dyshohet se biznesmeni i njohur...

Kryeministri i Spanjës bojkoton Samitin e BE në Tiranë, zbardhet
x
BREAKING NEWS

"Hajde ta vallëzojmë vallen e Rugovës"/ Borrell filmon performancën, ja veprimi që bën Vuçiç (FOTO)

"Hajde ta vallëzojmë vallen e Rugovës"/ Borrell filmon
x
BREAKING NEWS

Kur do të anëtarësohet Shqipëria në BE? Michel jep shpresë: Nuk duhet pritur fundi

Kur do të anëtarësohet Shqipëria në BE? Michel jep
x
BREAKING NEWS

Dhuna ndaj Berishës, vjen reagimi i menjëhershëm i OSBE: Të shmangen spekulimet dhe...

Dhuna ndaj Berishës, vjen reagimi i menjëhershëm i OSBE: Të
x
BREAKING NEWS

“85 mln euro mbështetje buxhetore”/ Von der Leyen jep lajmin e mirë për Shqipërinë

“85 mln euro mbështetje buxhetore”/ Von der Leyen jep lajmin e
x

Bota

Një dush i ftohtë për Putinin në prag të “Premtes së Madhe Ruse”, Moska merr refuzimin më të drejtpërdrejtë se kurrë më parë nga Pekini

Një dush i ftohtë për Putinin në prag të “Premtes

"Festivali i demokracisë" i luftës pushtuese të Putinit po përjeton kulmin e tij farsë. Siç parashikohet nga mediat ruse, Kremlini do të nënshkruajë një akt për aneksimin e katër rajoneve të Ukrainës në Rusi të premten, më 30 shtator, Donetsk, Luhansk, Kherson dhe Zaporizhia. Në këto pjesë të pushtuara të Ukrainës, autoritetet pushtuese zhvilluan një "referendum" për t'u bashkuar me Rusinë, me qëllim që të parandalonin kundërofensivën (e suksesshme) të Ukrainës në zonën e Kharkiv dhe në jug drejt Khersonit. Përfaqësuesit e administratave pushtuese pro-ruse nga ato zona i dërguan Moskës kërkesa për aneksim bazuar në rezultatet e referendumit, i cili zgjati katër ditë dhe në të cilin, siç pritej, u plotësuan "dëshirat e popullsisë vendase për të hyrë në Rusi". më shumë se 90 për qind "po".  Është e vështirë të pritet që diçka e papritur mund të ndodhë në atë rend dhe orar. Por çështja është zgjidhur atje. Gjithçka, natyrisht, varet nga Putini, i cili i organizoi të gjitha.  Megjithatë, referendumi, si dhe mobilizimi që po kryen, është një pranim se situata për Rusinë në "vijën ukrainase" nuk është më e mira. Për më tepër, komuniteti ndërkombëtar rrallëherë është në unison në dënimin e tij ndaj kësaj lëvizjeje ruse, e cila e izolon dhe degradon më tej atë vend në skenën globale. Krahas dënimit dhe refuzimit të pritshëm të Perëndimit (BE, SHBA, Britani e Madhe, Australi, Japoni, Kanada), u shpreh shumë drejtpërdrejt edhe Kina, të cilën rusët e konsiderojnë aleate të tyre. Ministri i Jashtëm Ëang Yi tha më qartë se kurrë më parë se “duhet respektuar sovraniteti dhe integriteti territorial i të gjitha vendeve”.