BREAKING NEWS

Nga xhelozia e tek droga, zbardhet dëshmia e shqiptarit që vrau të dashurën 19-vjeçare në Greqi

Nga xhelozia e tek droga, zbardhet dëshmia e shqiptarit që vrau
x
BREAKING NEWS

Krim i paralajmëruar? Vrau të dashurën 19-vjeçare, çfarë shkruante mes vuajtjeve shqiptari në rrjete sociale

Krim i paralajmëruar? Vrau të dashurën 19-vjeçare,
x
BREAKING NEWS

Primaret për garën e 14 majit! Berisha ‘heq dorë’ nga 4 bashki, detajet e fundit nga procesi i 'Rithemelimit'

Primaret për garën e 14 majit! Berisha ‘heq dorë’ nga
x
BREAKING NEWS

COVID në Shqipëri, Ministria e Shëndetësisë zbulon bilancin ditor

COVID në Shqipëri, Ministria e Shëndetësisë zbulon
x
BREAKING NEWS

BE vjen të martën në Tiranë, zbardhen marrëveshjet që priten të firmosen

BE vjen të martën në Tiranë, zbardhen marrëveshjet
x
BREAKING NEWS

Bordi nuk gjen "qetësi" tre ditë para protestës ‘luan’ me çmimet e karburanteve, ndryshon sërish çmimin e naftës pa kaluar ende 24 orë nga ndryshimi i ditës së kaluar

Bordi nuk gjen "qetësi" tre ditë para protestës
x
BREAKING NEWS

Do agravoi situata në protestën e opozitës? Ambasada e SHBA-së del me thirrjen urgjente ndaj amerikanëve që jetojnë në Shqipëri

Do agravoi situata në protestën e opozitës? Ambasada e
x
BREAKING NEWS

HARTA- LIVE/ Po vjen stuhia e fortë! Shtrëngata shiu të shoqëruara me rrufe dhe erë të fuqishme/ Çfarë do të ndodhë përballë Vlorës dhe Himarës

HARTA- LIVE/ Po vjen stuhia e fortë! Shtrëngata shiu të
x

Aktualitet

Një hap larg nga apokalipsi bërthamor, Putin gati të nisë hakmarrjen e frikshme kundër Perëndimit, Rusia furnizohet me pilula jodi për të mbijetuar nga një sulm atomik

Një hap larg nga apokalipsi bërthamor, Putin gati të nisë

Presidenti rus Vladimir Putin është i ngopur me rezistencën ukrainase, të ndihmuar dhe nxitur nga Perëndimi. Kjo është arsyeja pse ai tani synon diçka shumë më të madhe.  Putin paralajmëroi se nuk ishte blof dhe politikanët perëndimorë, diplomatët dhe ekspertët e armëve bërthamore janë të ndarë. Disa thonë se ai mund të përdorë një ose më shumë armë bërthamore taktike më të vogla në përpjekje për të shmangur humbjen ushtarake, për të mbrojtur presidencën e tij, për të trembur Perëndimin ose për të frikësuar Kievin në kapitullim. Mediat italiane raportojnë për fillimin e një lufte bërthamore duke parë sinjalet e fundit që po jepen nga Moska. Rusia iu ka shpërndarë banorëve tableta jodi, medikamente që mbrojnë, deri në një masë, nga substancat radiaoktive. Të martën, në kanalet ruse Telegram u shfaq lajmi se Moska po blinte urgjentisht tufa të mëdha jodi. Me përpikmëri, më 26 shtator, në faqen e internetit të prokurimit shtetëror të Federatës Ruse u shfaq një tender për blerjen e jodur kaliumit me vlerë pothuajse 5 milion rubla (afërsisht 90 mijë euro). Ky është fakti i parë konkret, pas aktivizimit të sistemit rus të parandalimit disa ditë pas pushtimit të Ukrainës, që përtej deklaratave të liderëve të të dyja palëve dëshmon për rrezikun real lidhur me përdorimin e armëve bërthamore nga Vladimir Putin. Kjo substancë është në fakt e nevojshme për prodhimin e barnave kundër ndotjes radioaktive. Furnizimi është menduar për nevojat e Qendrës së Kërkimit dhe Prodhimit Pharmzashchita në Agjencinë Federale Mjekësore dhe Biologjike të Rusisë. Sipas llogaritjeve të gazetës së Moskës MSK1.RU, kjo sasi do të mjaftonte për të blerë më shumë se 1.5 ton jodur kaliumi.

Paralajmërimi i NATO

Lëvizja e Vladimir Putinit vjen pas deklaratave të fundit të Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg dhe SHBA, të cilat përsëritën se kërcënimi i një lufte bërthamore do të shkaktonte pasoja katastrofike. Kompania shtetërore është e angazhuar në zhvillimin dhe prodhimin e barnave, përfshirë ato për mbrojtjen e njerëzve nga veprimi i faktorëve veçanërisht të rrezikshëm. Jodi, për shembull, përdoret gjithashtu në përgatitjet për parandalimin e kancerit të tiroides. Pharmzashchita prodhon jodur kaliumi në formën e tabletave për të parandaluar akumulimin e rrezatimit në gjëndrën tiroide. Që nga viti 2020, Pharmzaschita e blen rregullisht këtë substancë sa herë që mbaron grupi i blerë më parë. Por këtë herë diçka ka ndryshuar. Më parë, shuma e ofertës nuk i kalonte 56,000 dollarë, tenderët zhvilloheshin një ose dy herë në vit dhe jepej njoftim deri në dy javë për të paraqitur ofertën. Me shpërthimin e luftës, në mars Agjencia Federale nisi dy tenderë radhazi , secili me vlerë 1 milion rubla (rreth 18,000 euro). Së fundi, shuma e porosisë së fundit ende në vazhdim është disa herë më e lartë se ato të mëparshme (4,850,000 rubla) dhe vetëm katër ditë u dhanë si njoftim për dorëzimin e ofertave: aplikimet në fakt do të pranohen deri më 30 shtator.

Lëvizjet e dyshimta ruse

Në të njëjtën kohë, dje kanali telegram pro-ukrainas Insider UA, duke cituar "burime" nga kanale të tjera ruse, raporton se trupave ruse në rajonet Kherson dhe Zaporizhzhia u jepen tableta jodi dhe u jepen kostume mbrojtëse kimike dhe ilaçe të tjera kundër rrezatimit. Megjithatë, vetë kanali paralajmëron se ende nuk ka një konfirmim të këtij informacioni. E gjithë kjo në sfondin e deklaratave të Dmitry Medvedev se Rusia ka të drejtë të përdorë armë bërthamore nëse është e nevojshme dhe deklaratave të përsëritura të Presidentit Vladimir Putin se, në rast të një kërcënimi për integritetin e saj territorial, Rusia do të përdorë të gjitha mjetet e mbrojtjes. asgjësimin e tij, duke përfshirë armët bërthamore.