BREAKING NEWS

Si ndodhi plagosja në Tiranë, policia jep detaje për ngjarjen

Si ndodhi plagosja në Tiranë, policia jep detaje për ngjarjen
x
BREAKING NEWS

'Kërcet' thika në Tiranë, dalin detajet e para

'Kërcet' thika në Tiranë, dalin detajet e para
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati i kthehet Belind Këlliçit: Me frazën e fundit më tmerrove

Andi Bushati i kthehet Belind Këlliçit: Me frazën e fundit
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati ka dy fjalë për Këlliçin dhe i tregon "skenarin" e fushatës: Më duket masë joshëse, sepse përballë një kandidati të pushtetshëm mediatikishit...

Andi Bushati ka dy fjalë për Këlliçin dhe i tregon
x
BREAKING NEWS

"E vrau me thikë, ai me pistoletë", flet dëshmitari i sherrit me dy viktima në Kavajë

"E vrau me thikë, ai me pistoletë", flet dëshmitari i
x
BREAKING NEWS

Të shtëna me dy të vdekur në Kavajë, policia nxjerr detaje për identitetin e tyre: Viktimat kishin ndryshuar emrat

Të shtëna me dy të vdekur në Kavajë, policia nxjerr
x
BREAKING NEWS

Ishin përplasur fizikisht ditë më parë, dalin detaje të reja nga të shtënat në Kavajë, ku humbën jetën dy persona

Ishin përplasur fizikisht ditë më parë, dalin detaje
x
BREAKING NEWS

Tronditet Shqipëria/ Dy të vdekur në Kavajë, një në Elbasan dhe një në Mat, ç’po ndodh në vend?

Tronditet Shqipëria/ Dy të vdekur në Kavajë, një
x

Aktualitet

“Një rrezik i madh për jetën”/ Eksperti i rrugores paralajmëron: Një gotë alkool jep efektin e konsumimit të gjysmë litri, nëse je i sëmurë, shoferët nuk duhet...

“Një rrezik i madh për jetën”/ Eksperti i rrugores

Për të folur për alkoolin dhe pasojat e tij ishin të ftuar në emisionin “Ditë e Re”, dy ekspertët Fatmir Hasho dhe Roland Shuperka.

Eksperti rrugor Fatmir Hasho u shpreh se shoferët duhet të konsumojnë 0% alkool në drejtimin e mjetit, duke e konsideruar kështu si një rrezik të madh për jetën e tyre por edhe të përdoruesve të tjerë të rrugës.

Sakaq eksperti për politikat e alkoolit në vendin tonë Roland Shuperka tregon se si do të ndryshonte për qindja e aksidenteve në rast se nuk do të konsumohej nga drejtuesit e mjeteve.

“Një e katërta e aksidenteve do të shmangeshin nga mospërdorimi i alkoolit.”, tha Roland Shuperka.

Sakaq Hasho tha: “Në një gjendje jo të mirë shëndetësore, konsumimi i një gote alkool jep efektin sikur është konsumuar gjysmë litri alkool.”

Por a quhet i dehur një person që ka marramendje dhe pse ka pirë vetëm 1 gotë?

Hasho thotë se quhet absolutisht i dehur, kur individi ndjen marrjen e mendve pas konsumimit të një sasie të caktuar alkooli.

Ajo që këshillon eksperti është  përdorimi 0% i alkoolit nën drejtimin e mjetit.