BREAKING NEWS

Rrebeshe, breshër dhe rrufe/ Ja çfarë do të ndodhë me motin me 10 gusht

Rrebeshe, breshër dhe rrufe/ Ja çfarë do të ndodhë me
x
BREAKING NEWS

Çfarë po fshihet? Detaje tragjike nga vdekja e aktorit shqiptar dhe gruas së tij/ Autoritetet amerikane po hetojnë nëse kishte konflikt mes çiftit! Në apartament u gjetën shenja…

Çfarë po fshihet? Detaje tragjike nga vdekja e aktorit shqiptar dhe
x
BREAKING NEWS

Ngjarja tragjike në Shkodër/ Zbardhen detaje të reja, ja kush e qëlloi me armë zjarri 12-vjeçarin

Ngjarja tragjike në Shkodër/ Zbardhen detaje të reja, ja kush e
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ Vritet me çifte 12-vjeçari në Shkodër, dyshimet e para

E rëndë/ Vritet me çifte 12-vjeçari në
x
BREAKING NEWS

Aktori dhe bashkëshortja ranë nga kati i 6-të i pallatit në New-York/ Zbardhen detaje të reja, hetimet: Në apartament gjenden disa shenja

Aktori dhe bashkëshortja ranë nga kati i 6-të i pallatit në
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela lëshon ‘bombën’, zbulon çfarë po lë pa gjumë Berishën e Metën dhe tregon goditjen e fortë që do marrin së shpejti: Prisni dhe shikoni...

Spartak Ngjela lëshon ‘bombën’, zbulon çfarë
x
BREAKING NEWS

“Jemi në një betejë me këtë qeveri”, Berisha plas deklaratën e fortë: Një pronar peshkarexhe kontrabandon naftë, takohet shpesh edhe me Ramën

“Jemi në një betejë me këtë qeveri”,
x
BREAKING NEWS

Viti i ri Akademik / Universiteti i Tiranës jep njoftimin e rëndësishëm, ja kur nis shkolla e lartë (Dokumenti)

Viti i ri Akademik / Universiteti i Tiranës jep njoftimin e
x

Aktualitet

“Nuk është pandemi”/ Eksperti i shëndetit bën publike informacionet e rëndësishme për lijën e majmunëve: Prek një grup të caktuar të popullatës!

“Nuk është pandemi”/ Eksperti i shëndetit bën

Në shumë vende të botës po përhapet lija e majmunëve. Duke folur për këtë virus, eksperti i shëndetit publik në Britani, Laidon Shapo tha se është shqetësuese për grupe të caktuara të popullatës.

“Lija është shqetësuese dhe për ta ndjekur OBSH. Është shqetësuese për grupe të caktuara të popullatës. Në Britani janë rritur me 37% rastet në dy javë. Grupet më të prekur janë homoseksualët. Kjo nuk është sëmundje seksualisht e transmetueshme, por rruga që transmetohet lija e majmunit është ajo përmes kontaktit seksual. Vetëm 5 femra kanë qenë të prekur deri tani. Të tjerët nga 800 e ca të prekur këtu janë meshkuj”, tha ai.

Shapo shpjegoi se simptomat janë temperatura, skuqja dhe flluskat në lëkurë. “Shenja e parë përveç skuqjes, janë flluskat në lëkurë dhe temperatura”, tha ai.

Ndërkohë që Shqipëria është pajisur me teste për diagnostikimin e lisë së majmunit, Shapo tha se është bërë mirë, pasi rastet në rajon janë rritur. Eksperti sqaroi se nuk kemi të bëjmë me pandemi, por personat e infektuar duhen izoluar.

“Shqipëria i ka marrë testet sepse gjendja në rajon është e tillë. rastet janë në rritje. Është shumë interesante sesi po ecën. Këtu nuk flasim për pandemi, nuk ka shans, por këto grupe vazhdojnë të jenë në risk. Tek këta persona kërkohet që të mos kryejnë marrëdhënie seksuale për tetë javë. Vaksina në javën e parë të simptomave ndihmon.

Në Shqipëri rreziku është minimal për momentin. Duhet të kemi një gjurmim, të dimë ku i kemi grupin e personave homoseksualë”, tha ai.