BREAKING NEWS

Lajm fantastik nga spitalet COVID: Sot më shumë të shëruar se të prekur me koronavirus, ja 3 qytetet me numrin më të madh të infektimeve

Lajm fantastik nga spitalet COVID: Sot më shumë të shëruar
x

Aktualitet

Nuk ka grip në qarkullim për shkak të Covid? Epidemiologu Artan Simaku zbulon dy arsyet çfarë po ndodh me virozat stinore

Nuk ka grip në qarkullim për shkak të Covid? Epidemiologu Artan

Luhatja e temperaturave nuk ka ndikim mbi përhapjen e Covid-19, ndaj epidemiologu Artan Simaku kërkon nga qytetarët që të mos e ulin vigjilencën ndaj masave të sigurisë. Sipas Simakut, në ndryshim nga gripi sezonal, koronavirusi nuk dobësohet me përmirësimin e motit.

“Koronavirusi që qarkullon nuk ndikohet nga luhatjet e temperaturës. E provuam në stinën e verës që nuk pati ndikim, si dhe nga temperaturat e ulëta”.

Sa i përket virozave stinore, Simaku thotë se nuk ka të tilla në qarkullim, e për këtë rendit 2 arsye.

“E para, sepse në kohë pandemie qarkullon virusi pandemik dhe viruset e tjera qarkullojnë në një nivel të papërfillshëm ose nuk qarkullojnë fare. E dyta, masat e marra për Covid-19 janë të identike që na mbrojnë edhe nga gripi. Në të gjithë Europën janë rreth 600 raste të testuara për grip”.

Për këtë shkak ekspertet bëjnë thirrje që masat e higjienës nuk duhet të neglizhohen në asnjë moment, po ashtu edhe mbajtja e maskës dhe e distancës.

Më të lexuarat