BREAKING NEWS

Me kë do ta formojë PS-ja qeverinë pas 25 prillit? Rama i jep përgjigjen e prerë gazetarit

Me kë do ta formojë PS-ja qeverinë pas 25 prillit? Rama i jep
x

Aktualitet

"Nuk mjafton vetëm izolimi social"/ OBSH del me thirrje të fortë: Kujdes nga pandemia që po rrezikon botën! Ndiqni këto këshilla

"Nuk mjafton vetëm izolimi social"/ OBSH del me thirrje të

E gjitha bota ka vendosur masa të rrepta për të izoluar përhapjen e koronavirusit, me marrjen e masave të ashora të vendosura nga qeveria. Por nuk është vetëm izolimi në shtëpi dhe ai social, por OBSH ka bërë thirrje se kjo masë nuk do të mjaftojë për të frenuar COVID19, pandeminë që po rrezikon botën.

“T’u kërkosh qytetarëve të qëndrojnë në shtëpi, e të ndalosh lëvizjen e popullsisë, do të thotë të blesh kohë e të reduktosh trysninë ndaj sistemit shëndetësor. Por këto masa nuk mjaftojnë për të shuar pandemitë”, tha drejtuesi i OBSH, Tedros Adhanom.

Kjo organizatë rekomandon që shtetet të zgjerojnë, trajnojnë dhe fuqizojnë resurset e kujdesit shëndetësor dhe shëndetit publik, dhe të shtojë testet.

“Hapet një dritare të dytë mundësish. Pyetja është: si do ta shfrytëzoni atë? Në rekomandojmë 6 hapa: Fillimisht, zgjeroni e trajnoni resurset shëndetësore dhe së dyti implementoni një sistem për zbulimin e çdo rasti të dyshuar.

Së treti, rrisni kapacitetin prodhues dhe aftësinë për të testuar. Së katërti, identifikoni e përshtasni strukturat që do të përdorni për të trajtuar dhe izoluar pacientët.

Së pesti, zhvilloni një plan të qartë për karantinimin e personave që kanë pasur kontakt me të prekurit. Së fundmi, rifokusoni të gjithë qeverinë në luftën kundër Covid-19”, thuhet në një njoftim zyrtar.