BREAKING NEWS

E rëndë në Korçë! 27-vjeçari gjendet i pajetë në malin e Moravës, dyshimet e para

E rëndë në Korçë! 27-vjeçari gjendet i
x
BREAKING NEWS

Shpallen ‘non-grata’ nga SHBA 16 zyrtarë, Antony Blinken del me paralajmërimin e fortë: Do thyejmë lidhjet e...

Shpallen ‘non-grata’ nga SHBA 16 zyrtarë, Antony Blinken del me
x
BREAKING NEWS

Escobar vjen në Tiranë, Spartak Ngjela zbulon se çfarë do të ndodhë nesër: SHBA do tregojë forcën ndaj këtij politikani shqiptar

Escobar vjen në Tiranë, Spartak Ngjela zbulon se çfarë do
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim jep detaje të reja për planin strategjik të SHBA për të luftuar korrupsionin: Me urdhër ekzekutiv të Biden...

Yuri Kim jep detaje të reja për planin strategjik të SHBA
x
BREAKING NEWS

SHBA bën goditjen e radhës, fut në ‘listën e zezë’ edhe 2 persona të tjerë, zbardhet për çfarë akuzohen (EMRAT)

SHBA bën goditjen e radhës, fut në ‘listën e
x
BREAKING NEWS

“Janë të dy të rrezikuar nga politika amerikane”, Spartak Ngjela flet me emra dhe paralajmëron fundin e ‘frikshëm’ për këta 2 politikanë shqiptarë: Ky është fakt!

“Janë të dy të rrezikuar nga politika amerikane”,
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë zyrtarizon të dhënat e fundit të Covid: Mbi 5000 pacientë aktiv në vend, ja sa janë infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë zyrtarizon të dhënat e fundit
x
BREAKING NEWS

“Të ndalojmë të korruptuarit të veprojnë pa u ndëshkuar”/Çfarë po paralajmëron? Ambasadorja Yuri Kim shpërndan mesazhin e rëndësishëm

“Të ndalojmë të korruptuarit të veprojnë pa u
x

Aktualitet

“Nxitës i luftës”/ Ish-kryeministri serb kritikon presidentin Vuçiç dhe tregon skenarin për bllokimin e kufirit: Ka firmosur vetë marrëveshjen

“Nxitës i luftës”/ Ish-kryeministri serb kritikon

Policia e Kosovës ndërmori një operacion në veri, për të zbatuar marrëveshjen për targa të përkohshme. Ish-kryeministri i Serbisë, Zoran Zhivkovic, ka thënë se çështja e reciprocitetit me targat është pjesë e marrëveshjes që presidenti Aleksander Vuçiç e ka nënshkruar me Kosovën para pesë vitesh.

Duke analizuar situatën, ai shprehet se gjithçka që po ndodh aktualisht është “pasojë e veprimeve të Vuçiçit”.  “Prandaj ata tashmë po përpiqen ta luajnë shpëtimtarin e serbëve”, ka thënë ai.

Nga dita e djeshme, Republika e Kosovës ka filluar implementimin e reciprocietetit të targave. Makinat me targa të Serbisë do të mund të futen në Kosovë, vetëm pasi të kenë hequr ato serbe dhe të kenë vendosur tabelat e Republikës së Kosovës.

Forcat speciale të Kosovës mësynë mëngjesin e së hënës në pikat kufitare me Serbinë, për shkak të vendimit të qeverisë së Prishtinës, për të vendosur reciprocitetin për targat e automjeteve serbe që hyjnë në territorin e Kosovës.

Kjo ka shkaktuar radhë të gjata automjetesh në anën serbe të kufirit, dhe një protestë të banorëve lokalë. Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, ka kërkuar që Kosova dhe Serbia të përmbahen, dhe t’i ulin tensionet menjëherë.

“Ne i bashkohemi Bashkimit Evropian në thirrjen ndaj Kosovës dhe Serbisë, që të përmbahen nga veprimet e mëtejshme të njëanshme dhe t’i ulin tensionet –menjëherë, pa vonesë”, thuhet në reagimin e Ambasadës Amerikane.

Më të lexuarat