BREAKING NEWS

Detaje nga ngjarja e rëndë në Pukë/ 11-vjeçari dyshohet se u plagos me armë zjarri nga një...

Detaje nga ngjarja e rëndë në Pukë/ 11-vjeçari
x
BREAKING NEWS

Zgjedhja e Presidentit të ri, reagon sërish PD: Gjithçka ishte fasadë dhe mashtrim, Rama e kishte paracaktuar emrin e Kreut të Shtetit

Zgjedhja e Presidentit të ri, reagon sërish PD: Gjithçka ishte
x
BREAKING NEWS

E rëndë, plagoset me armë zjarri një i mitur në Pukë

E rëndë, plagoset me armë zjarri një i mitur në
x
BREAKING NEWS

“Mu shkrep arma pa dashje”, plagosi shokun, jepet vendimi për efektin e FNSH

“Mu shkrep arma pa dashje”, plagosi shokun, jepet vendimi për
x
BREAKING NEWS

Tymi ‘pushton’ qiellin, çfarë po ndodh në gadishullin e Karaburunit

Tymi ‘pushton’ qiellin, çfarë po ndodh në
x
BREAKING NEWS

Pas finales së madhe të Conference League, kryeministri Rama falenderon publikisht...: Këta i zbardhen faqen Shqipërisë

Pas finales së madhe të Conference League, kryeministri Rama
x
BREAKING NEWS

“Opozita fshihet pas një copë letre”/ Balla i përgjigjet ‘flakë për flakë’ Alibeajt, ‘thumbon’ ashpër edhe Ilir Metën: PS ka vetëm një kusht për zgjedhjen e Presidentit të ri!

“Opozita fshihet pas një copë letre”/ Balla i
x
BREAKING NEWS

“Jemi gati deri në 12 të natës”/ Alibeaj flet për emrin e Presidentit të ri të vendit dhe i dërgon mesazhin e fortë socialistëve: PS i iku marrëveshjes, ne i qëndrojmë!

“Jemi gati deri në 12 të natës”/ Alibeaj flet
x

Aktualitet

Omicron, dy ilaçet e reja që shpëtojnë jetë, ja studimi që "rrëzon" pandeminë?

Omicron, dy ilaçet e reja që shpëtojnë jetë, ja

Ekziston një trajtim i ri shpëtimtar për pacientët me Covid të sëmurë rëndë, efektiv edhe kundër variantit Omicron. Organizata Botërore e Shëndetësisë rekomandon dy barna të tjera, baricitinib dhe sotrovimab,  para, e përdorur tashmë për trajtimin e artritit reumatoid, rekomandohet fuqimisht për pacientët me sëmundje të rëndë ose në një situatë kritike klinike, shpjegon OBSH. Është pjesë e një klase barnash të quajtur frenues Janus kinase (Jak), të cilët shtypin stimulimin e tepërt të sistemit imunitar.

 Agjencia e Gjenevës sugjeron që të administrohet me kortikosteroide. OBSH ka rekomanduar gjithashtu me kusht antitrupin monoklonal sotrovimab për trajtimin e Covid-it të lehtë ose të moderuar te pacientët me rrezik të lartë shtrimi në spital, p.sh. të moshuarit, të imunokompromentuar, me kushte themelore si diabeti, hipertensioni dhe obeziteti, dhe të pavaksinuar.

Sotrovimab tregohet në vend si një alternativë ndaj casirivimab-imdevimab, një koktej i antitrupave monoklonalë të rekomanduar nga OBSH në shtator 2021. Studimet janë duke u zhvilluar mbi efikasitetin e antitrupave monoklonale kundër  variantit "Omicron”. Studimet tregojnë se sotrovimab e ruan aktivitetin e tij.

Rekomandimet e sotme, që përbëjnë përditësimin e tetë të udhëzimeve për terapitë e Covid-19, bazohen në analizën e 7 studimeve që përfshijnë mbi 4 mijë pacientë me Covid jo të rëndë, të rëndë dhe kritik. Ekspertët udhëzues shikuan gjithashtu dy ilaçe të tjera për sëmundjen e rëndë dhe kritike Sars-CoV-2: ruksolitinib dhe tofacitinib. Megjithatë, duke pasur parasysh efektet e tyre të pasigurta, OBSH ka bërë një rekomandim të kushtëzuar kundër përdorimit të tyre.

Më të lexuarat