BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x
BREAKING NEWS

Zylfie Haklaj flet për gazetën “SOT” dhe paralajmëron fundosjen e Sali Berishës në SPAK për dosjen e vrasjeve në Tropojë: Është bërë si një qen i tërbuar që po përpiqet të hajë çdo person që i del përpara

Zylfie Haklaj flet për gazetën “SOT” dhe paralajmëron
x
BREAKING NEWS

Skandali, ja si Rama ndihmoi Bolinon për të grabitur pronat tek ish-Kompleksi “Partizani” me të njëjtën skemë që ndoqi me Jamarbër Malltezin, zbardhen akuzat dhe dokumentet

Skandali, ja si Rama ndihmoi Bolinon për të grabitur pronat tek
x
BREAKING NEWS

Në përgjimet e “SKY ECC” dalin gazetarë të njohur që bashkëpunojnë me krimin dhe politikanë që kanë porositur vrasje, gati të fundoset një ministër, ja prapaskenat e bujshme, flet Anduena Llabani

Në përgjimet e “SKY ECC” dalin gazetarë të
x
BREAKING NEWS

Provokon doktori i Bllokut Sali Berisha dhe sulmon ashpër LANÇ: Dita e Çlirimit dita më e zezë për shqiptarët, nuk ranë 28 mijë dëshmorë dhe pati vëllavrasje, janë shpikur beteja dhe janë trilluar histori mbi partizanët

Provokon doktori i Bllokut Sali Berisha dhe sulmon ashpër LANÇ: Dita
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa: Ja pse Sali Berisha nuk e pranon 29 Nëntorin si ditën e Çlirimit, është rreshtuar krah ballistëve dhe nazifashistëve, faktet rrëzojnë pretendimet e tij

Muharrem Xhafa: Ja pse Sali Berisha nuk e pranon 29 Nëntorin si ditën
x

Aktualitet

Operacioni i SPAK/ Masat për Matën dhe Breçanin, gazetari i njohur zbardh akuzat e forta që rëndojnë ndaj anëtarëve të grupit kriminal

Operacioni i SPAK/ Masat për Matën dhe Breçanin, gazetari i

Mbrëmjen e djeshme në orët e vona SPAK lëshoi 11 urdhër-arreste, në fokus të hetimeve ndaj një grupi të struktuaruar kriminal, ku katër prej tyre janë ekzekutuar deri tani.

Mbi 11 të dyshuarit janë ngritur akuza për pastrim parash, grup i strukturuat kriminal, trafik dorge, sigurim kushtesh për të kryer vrasje, shpërdorim detyre dhe përkrahje e autorit të krimit.

Gazetari Eni Ferhati bën me dije se lëshimi i urdhër-arresteve erdhi pas zbërthimit të mesazheve nga aplikacioni i koduar “SKY ECC“.

“Operacioni i radhës i Prokurorisë së Posaçme vjen në kuadër të zbardhjet së transkiptimeve të ardhura nga autoritetet franceze mbi zbërthimin e rrjetit të enkriptuar Sky Ecc.

Në kuadër të këtyre hetimeve një prej këtyre fraksioneve ka çuar në zbërthimin e këtij grupi të dyshuar kriminal në përbërje të të cilit kanë qenë ish-zyrtarë të lartë policor, oficer aktual dhe pjesëtarë të krimit të organizuar.

Hetimet për grupi kriminal janë duke nisur nga trafiku i drogës, përkrahje e autorit të krimit, sigurimi i kushteve për të kryer vrasje, pastrim parash dhe akuza të tjera si Shpërdorimi i detyrës”, tha Ferati.

Në kuadër të operacionit është arrestuar ish-zëvendës drejtori i Policisë së Tiranës, Erzen Breçani dhe djali i tij Eralbi Breçani te cilet akuzohen për përkrahje të autorit të krimit dhe pastrim parash.

Po ashtu, është arrestuar edhe Shefi i Krimeve në Komisariatin numër 6, Dedan Gjoni. Ndaj shefit të krimeve janë ngritur disa akuza për vepra të rënda penale, një prej të cilave është ajo e sigurimit te kushteve për të kryer vrasje. Një ndër punonjësit e policisë që është shoqëruar është edhe Jonida Babameto, oficere e Drejtorisë së Kufirit dhe Emigracionit.

Në kërkim në kuadër të këtij operacioni që duket se është faza e dytë e operacionit “Metamorfoza”, është edhe biznesmeni Ervin Mata, një emër i njohur për drejtësinë, pas përplasjes që ka patur me, Ervis Martinaj.

7 nga 11 emrat për të cilët janë lëshuar masa sigurie:

Besmir Mustati

Bujar Germizi

Erzen Breçani

Dedan Gjoni

Eralbi Breçani

Ervin Mata

Jonida Babameto

Më të lexuarat