Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Përmbytjet, Forcat e sigurisë së Kosovës sërish asistencë dhe ushqime

Postuar: 07/12/2017 - 20:07

Qeveria dhe Forcat e sigurisë së Kosovës kanë akorduar ndihma në mjete dhe asistencë teknike për familjet e zonave të përmbytura nga reshjet e fundjavës së shkuar, si dhe mbështetje për rindërtimin e urave që kanë izoluar fshatrat.

Këtë të enjte, 16 kamionë dhe makineri të rënda kaluan përmes doganës së Morinës, në Kukës, me destinacion zonat e mbuluara nga uji.

Zëvëndës shefi i Shtabit të Forcave të Armatosura, gjeneral Dedë Prenga ka falenderuar qeverinë kosovare dhe FSK-në për këtë ndihmë, që ka si qëllim lehtësimin e situatës.

Ndërsa homologu i tij, gjenerali Rrahman Rama ka deklaruar se masat janë marrë në kohë rekord për t’u ardhur në ndihmë qytetarëve në nevojë.

Kamionët kanë mbërritur tashmë në 3 fshatra të njësisë administrative të Dermenasit, duke ofruar grurë, misër dhe lëndë të tjera bazë. Ndërkohë, ushqime janë ofruar edhe për 670 lopë e 3.400 dele.

Kjo është hera e tretë brenda pak ditëve që në drejtim të territorit të Shqipërisë kanë udhëtuar ekipe të emergjencave civile të Kosovës, të cilët kanë ofruar asistencë teknike dhe ushqime, kryesisht për njerëzit në zonat rurale dhe bagëtitë e tyre

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 6

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/02/2018 - 22:32

Kreu i Policisë Rrugore, Mitat Tola thotë se do të ashpërsohen masat për përdorimin e celularit nga drejtuesit e automjeteve.

"Ta sqaroj edhe problemin e celularit. Ka një diskutim të madh që donim ta kalonim në

Postuar: 23/02/2018 - 20:34

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike po kryen në kuadër të planit të remonteve të planifikuara për mirëmbajtjen e rrjetit në disa fidera të nënstacionit Traktora në T

Postuar: 23/02/2018 - 20:12

10 të akuzuarit për grabitjen e pronave në Spille janë njohur sot me masat e caktuara nga Gjykata e Kavajës.

Postuar: 23/02/2018 - 19:57

Gjykata e Lezhës ka caktuar masën e sigurisë ‘arrest me burg’ për dy shtetasit e arrestuar pak ditë më parë, pasi u kapën me mina me telekomandë, lëndë narkotik

Postuar: 23/02/2018 - 19:25

Policia e Shtetit ka reaguar ditën e sotme lidhur me veprimin e dy policëve të trafikut ditën e enjte, teksa mes kalimit të një ambulance dhe të delegacionit të një zyrtari të h

Postuar: 23/02/2018 - 18:56

Një 14 vjeçar shqiptar dyshohet se është përdhunuar nga një 30 vjeçar nga Pakistani në Greqi.

Postuar: 23/02/2018 - 18:44

Keivi Hysa, 27 vjeç, i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga drejtësia shqiptare për vrasje me paramendim në bashkëpunim dhe armëmbajtje pa leje, është arrestuar në Milano.