BREAKING NEWS

E rëndë në Korçë! 27-vjeçari gjendet i pajetë në malin e Moravës, dyshimet e para

E rëndë në Korçë! 27-vjeçari gjendet i
x
BREAKING NEWS

Shpallen ‘non-grata’ nga SHBA 16 zyrtarë, Antony Blinken del me paralajmërimin e fortë: Do thyejmë lidhjet e...

Shpallen ‘non-grata’ nga SHBA 16 zyrtarë, Antony Blinken del me
x
BREAKING NEWS

Escobar vjen në Tiranë, Spartak Ngjela zbulon se çfarë do të ndodhë nesër: SHBA do tregojë forcën ndaj këtij politikani shqiptar

Escobar vjen në Tiranë, Spartak Ngjela zbulon se çfarë do
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim jep detaje të reja për planin strategjik të SHBA për të luftuar korrupsionin: Me urdhër ekzekutiv të Biden...

Yuri Kim jep detaje të reja për planin strategjik të SHBA
x
BREAKING NEWS

SHBA bën goditjen e radhës, fut në ‘listën e zezë’ edhe 2 persona të tjerë, zbardhet për çfarë akuzohen (EMRAT)

SHBA bën goditjen e radhës, fut në ‘listën e
x
BREAKING NEWS

“Janë të dy të rrezikuar nga politika amerikane”, Spartak Ngjela flet me emra dhe paralajmëron fundin e ‘frikshëm’ për këta 2 politikanë shqiptarë: Ky është fakt!

“Janë të dy të rrezikuar nga politika amerikane”,
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë zyrtarizon të dhënat e fundit të Covid: Mbi 5000 pacientë aktiv në vend, ja sa janë infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë zyrtarizon të dhënat e fundit
x
BREAKING NEWS

“Të ndalojmë të korruptuarit të veprojnë pa u ndëshkuar”/Çfarë po paralajmëron? Ambasadorja Yuri Kim shpërndan mesazhin e rëndësishëm

“Të ndalojmë të korruptuarit të veprojnë pa u
x

Aktualitet

Pa makinë, pa celular dhe me shtëpi me qira, mediat kolumbiane shkruajnë për “Eskobarin” shqiptar nga Lushnja: Çonte kokainë me charter, prodhonte 2 miliardë dollarë në muaj

Pa makinë, pa celular dhe me shtëpi me qira, mediat kolumbiane

Shqiptari Agim Çerma i njohur ndryshe si “Jimy”, i përfshirë në një organizatë kriminale për 7 vite fshihej pas jetës së thjeshtë që mundohej të bënte në Kolumbi.

Mediat e huaja shkruajnë se “Jimmy”, dhe pse prodhoi 2 miliardë dollarë në muaj për kartelin ballkanik, ai nuk kishte makina apo celularë, jetonte me qira, pretendonte të ishte një inxhinier civil dhe udhëtonte vetëm në linjat ajrore dhe automjetet e shërbimit publik.

Në artikullin kushtuar shqiptarit që njihej si “zot” i drogës, mediat shkruajnë se ai kushte mbërritur në Kolumbi në vitin 2014 me gruan e tij dhe ishte vendosur në veri të qytetit Barranquilla nga ky filloi aktivitetin kriminal.

Shkrimi i plotë

Pavarësisht se përfitoi 2 miliardë dollarë në muaj për kartelin ballkanik, ‘Jimy’ nuk kishte makina apo celularë, jetonte me qira, pretendonte të ishte një inxhinier civil dhe udhëtonte vetëm në linjat ajrore dhe automjetet e shërbimit publik. Para shtatë vitesh, Agim Cerma, një shtetas shqiptar, mbërriti në Kolumbi dhe mori këtë mënyrë jetese, sipas autoriteteve, në mënyrë që ata të mos zbulonin se çfarë ishte në të vërtetë: lidhja e organizatës kriminale evropiane me ‘ Clan del Golfo’.

Në vitin 2014, shqiptari mbërriti me gruan e tij dhe njerkun në vend. Ai mori me qira një shtëpi në veri të Barranquilla dhe prej andej filloi rrjetin e tij kriminal. ‘La Arenosa’, sipas hetimeve, i dukej atij dhe bandës, vendi ideal, pasi afërsia e tij me portet kryesore do të lehtësonte dërgimin e klorhidratit të kokainës me anijet motorike në Shtetet e Bashkuara dhe destinacionet evropiane. Për të mos përmendur që në brendësi të Kolumbisë, saktësisht në departamentin e Valle del Cauca, ‘Jimmy’, me sa duket, koordinonte fluturimet charter me drogë. Dërgesat ishin gjithnjë e më shumë, dhe me këtë Çerma gjithashtu duhej të mendonte se si paratë nga droga do të hynin në Kolumbi. Hetimet zbuluan se këto të ardhura u futën përmes ndërmjetësve financiarë.

Me të ardhurat, pak nga pak lidhja midis grupeve kriminale kolumbiane dhe kartelit ballkanik u forcua dhe kjo nënkuptonte që ‘Jimmy’, gjoja investitori kryesor në këtë manovër të paligjshme, duhej të rriste prodhimin. Kjo është mënyra se si, sipas hetuesve që e gjurmuan atë deri në ditën e kapjes së tij, ai do të jepte ryshfet shuma të mëdha parash tek zyrtarët e lartë për të kontrolluar fluturimet në vend për të lehtësuar dërgesat e drogës.

“Gjatë hetimit u përcaktua se ai ishte duke përdorur Aeroportin Ndërkombëtar Alfonso Bonilla Aragón, në komunën e Palmira, Valle del Cauca, në bashkëpunim me disa zyrtarë civilë që punuan atje,”- tha një burim gjyqësor i lidhur me çështjen.

Fuqia ishte gjithnjë e më e dukshme dhe për t’u kujdesur për ‘biznesin’ shqiptari, nga kryeqyteti i Atlantikut, artikuloi lëvizjet me katër pjesë që, me sa duket, ishin të përgjegjshme para tij dhe siguronin që gjithçka të shkonte në mënyrë të përsosur. William Cruz Pérez , Pedro Antonio Penagos Londoño, Jairo Fernando Cardona López dhe Edwin Durlandy Montilla González, sipas autoriteteve, u bënë njerëzit e tij të besuar.

Cardona López, dyshohet se ka punuar si mbikëqyrëse për kontrollorët e trafikut ajror; Penagos Londoño do të kishte qenë përgjegjës për logjistikën dhe transportimin e lëndës narkotike; Montilla González, dyshohet se kishte laboratorë për prodhimin e klorhidratit të kokainës në Kaukën veriore; dhe Cruz Pérez, me sa duket, ishte koordinatori dhe konsiderohej dora e djathtë e “Jimy”. Të gjithë këta që u përmendën, të cilët u kapën gjatë bastisjeve në Santander de Qulichao, Tuluá dhe Cali, kanë një urdhër ekstradimi në Shtetet e Bashkuara për trafik droge.

Agim Cerma u arrestua në qytetin e Montería ndërsa udhëtonte nga Barranquilla në Urabá, kur ai pretendohej se do të mblidhej me ‘Clan del Golfo’ për të dërguar një dërgesë droge me skaf. Informatorët treguan se droga do të vinte nga fshatrat Zapata dhe Uveros.

“Ai e kaloi natën në një hotel modest në Montería dhe bëri sikur shkoi me transport publik në Apartadó. Në mëngjes ai u kap nga agjentët në terminalin e transportit të qytetit të lartpërmendur. Ai nuk mbante me vete elementë të rëndësishëm,”- shtoi studiuesi. 

Në atë kohë, Gjeneral Majori Herman Alejandro Bustamante, Drejtori i Anti-Narkotikëve në Polici, tha se “kapja për qëllime ekstradimi të pesë anëtarëve të një organizate kriminale ndërkombëtare kushtuar trafikimit të narkotikëve, veçanërisht hidrokloridit të kokainës, është arritur. Kjo organizatë kriminale drejtohej nga Z. Agim Cerma, me kombësi shqiptare, dhe njihej me pseudonimin Jimy, i cili kërkohet nga Qeveria e Shteteve të Bashkuara për krimin e trafikut të drogës. Njeriu i arrestuar ka një rekord penal për vrasje në Shqipëri. Gjithashtu në Hollandë, ku u kap për trafik droge”. Gjatë bastisjeve, Drejtoria Kundër Narkotikëve kapi 1,500 milion pesos dhe 332 kilogramë klorhidrat kokaine nga organizata, me vlerë rreth 17 milion euro.

Këto arrestime vijnë pasi SH.B.A. zbulun se zona kushtuar kultivimit të paligjshëm të kokainës në Kolumbi u rrit me rreth 15% gjatë vitit 2020, nga 212,000 hektarë në 2019 në 245,000 vitin e kaluar. Po kështu, ata detajuan se potenciali i prodhimit të pastës së kokainës u rrit, nga 936 në 1,010 tonë. Tentakulat e kartelit ballkanik, vitet e fundit, janë përhapur në pjesën më të madhe të Amerikës së Jugut. Kështu, deri në vitin 2019, sipas shifrave nga autoritetet, 112 shtetas me origjinë ballkanike ishin vendosur në Kolumbi. Sidoqoftë, nuk mund të konfirmohet se ata janë të përfshirë në mafiet e Evropës Lindore ose që punojnë vetë në trafikun e paligjshëm të substancave narkotike, sepse përgjithësisht kriminelët nuk vulosin pasaportat e tyre, pasi vijnë me dokumente të rreme. Aktualisht, kjo organizatë ndërkombëtare merret me pjesën më të madhe të trafikut të drogës në planet, me 40% të totalit, sipas Raportit Botëror të Drogës të Kombeve të Bashkuara (KB).

Më të lexuarat