BREAKING NEWS

Kreu i Shtetit, Bajram Begaj takim ‘kokë më kokë’ me presidentin amerikan Joe Biden në SHBA, çfarë u diskutua

Kreu i Shtetit, Bajram Begaj takim ‘kokë më kokë’ me
x
BREAKING NEWS

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika, Lindita Nikolla e fut Sali Berishën nga dritarja nëpërmjet karremit Bardhi, kryetarja e Kuvendit “kamikaze” anti-SHBA e “Trekëndëshit të Bermudës” dhe ortakërisë së Zenit

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika,
x
BREAKING NEWS

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes “Berisha”, në skaner pasuritë e fëmijëve, dhëndri,  aferat “Partizani”, “CEZ-DIA” dhe “Gërdeci”, zbardhen kabllogramet amerikane

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron lajme “bombastike”: Ja pse Sali Berisha po sulmon prokuroren ‘e hekurt’ Enkeleda Millonai që po i heton dhëndrin për pastrim parash dhe skema që po ndjek Ilir Meta për të shpëtuar nga prangat e SPAK

Spartak Ngjela paralajmëron lajme “bombastike”: Ja pse Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e kryeministrit Rama për oligarkun Samir Manen, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga falja e tokave private dhe shtetërore, tenderët,  te pista e helikopterit dhe hangar për avion privat

Ja të gjitha dhuratat e kryeministrit Rama për oligarkun Samir Manen,
x
BREAKING NEWS

Kongresi amerikan thellon hetimet për aferën “Rama-McGonigal”, ja si skandali mund të shkaktojë tërmet në Tiranë dhe Uashington, Robert Papa zbardh të rejat e fundit

Kongresi amerikan thellon hetimet për aferën
x
BREAKING NEWS

Përplasjet për kreun e grupit PD, Ambasada Amerikane ia bën të qartë Berishës: Nuk ndryshojmë qëndrim për “non-gratat”, nxisim aktorët të shqyrtojnë me kujdes angazhimet në parti

Përplasjet për kreun e grupit PD, Ambasada Amerikane ia bën
x
BREAKING NEWS

Miratohet rritja e pensioneve, 767 mijë persona përfitojnë indeksim me 8.6 për qind nga 1 tetori, Ministria e Financave dhe Instituti i Sigurimeve Shoqërore zbardhin detajet

Miratohet rritja e pensioneve, 767 mijë persona përfitojnë
x

Aktualitet

Pacienti që i ka mbetur në mendje në fillimet e karrierës/ Mjekja toksikologe rrëfen momentet më të vështira: Shpesh dëgjoj raste kur familjarët thonë ‘ishalla vdes’

Pacienti që i ka mbetur në mendje në fillimet e karrierës/

Mjekja toksikologe Suela Xhufi e cila ishte e ftuar në emisionin “Panorama e Mëngjesit” në Panorama TV, ka treguar përballjen e parë të saj që mban mend si profesioniste me rastin më të rëndë të një pacienti të droguar që ka kërkuar ndihmë në spital.

“Pacienti i parë që unë mbaj mend kur kam qenë specializante ka pasur overdozë heroine, ka qenë i shtruar, ai ka qenë rasti i parë. Ishte djalë 17 vjec. Kishte ardhur në urgjencë në Spitalin Ushtarak, u intubua brenda 2-3 minutash, nuk tregoi që kishte pirë shumë heroinë.

Ky është profesion shumë sfidues, duhet të kesh mëshirë profesionale se këta individë edhe vetë familja nuk i do, se bëhen kriminelë dhe bëjnë gjithcka për drogën sidomos në raste të rënda të varësisë.

Shpesh kam dëgjuar raste të tilla kur familja thotë “ishalla vdes”, se kanë vite të tëra, harxhojne para, dergojne ne qendra rehabilitimi etj.

Detyra si mjekë është shumë herë më e fortë për të dhënë ndihmë klinike dhe spirituale.

Se këta persona janë të humbur si shpirtra nuk kanë forcë në vetvete dhe gjithcka që kanë është droga”.