BREAKING NEWS

“Serbia po dërgon tanket në kufirin me Kosovën”, Spartak Ngjela paralajmëron zhvillimet e papritura: Dhëntë Zoti, ua merr mendjen dhe...

“Serbia po dërgon tanket në kufirin me Kosovën”,
x
BREAKING NEWS

Florian Marku bën krenar shqiptarët, luftëtari kuqezi shkruan historinë

Florian Marku bën krenar shqiptarët, luftëtari kuqezi shkruan
x
BREAKING NEWS

Berisha bën deklaratën e papritur: Kam kërkuar shpalljen non grata të George Soros

Berisha bën deklaratën e papritur: Kam kërkuar shpalljen non
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama intervistë për Zërin e Amerikës, flet për marrëdhëniet me Kosovën: Kemi një divergjencë, por...

Kryeministri Rama intervistë për Zërin e Amerikës, flet
x
BREAKING NEWS

Bilanc tragjik në 24 orë, MSH jep të dhënat e fundit epidemiologjike: Ja sa të infektuar janë regjistruar në vend, 26 pacientë në gjendje të rëndë

Bilanc tragjik në 24 orë, MSH jep të dhënat e fundit
x
BREAKING NEWS

Çfarë pritet? PD mbledh sot grupin parlamentar

Çfarë pritet? PD mbledh sot grupin parlamentar
x
BREAKING NEWS

Dënimi i Adriatik Llallës/ Reagon për herë të parë Edi Rama dhe flet për mediat franceze nga Nju Jorku: Po bëjmë luftë të hapur kundër ...

Dënimi i Adriatik Llallës/ Reagon për herë të parë
x
BREAKING NEWS

SHBA 2 mesazhe vdekjeprurëse, rihapet “Gërdeci” dhe bien kambanat për Shkëlzen Berishën, Yuri Kim vjen me porosi të qarta nga Uashingtoni dhe vulos fundin tragjik të Sali Berishës

SHBA 2 mesazhe vdekjeprurëse, rihapet “Gërdeci” dhe bien
x

Aktualitet

Paralajmërimi i frikshëm i ekspertëve: Varianti i ri Covid mund të vrasë...

Paralajmërimi i frikshëm i ekspertëve: Varianti i ri Covid mund

Një variant i ri Covid që është më vdekjeprurës dhe potencialisht i aftë për të vrarë një të tretën e të infektuarve është një mundësi realiste.

Alarmi u ngrit nga një dokument nga Sage (Grupi Këshillimor Shkencor për Emergjencat), një grup shkencëtarësh të shquar që mbështesin qeverinë britanike në vendimet për menaxhimin e urgjencës shëndetësore dhe i cili raportoi se - në planin afatgjatë - nuk është për të përjashtuar shfaqjen e një lloji varianti me karakteristika të ngjashme me virusin MERS dhe me një shkallë vdekshmërie prej 35%.

Virusi MERS u zbulua për herë të parë në Arabinë Saudite në 2012 dhe që atëherë ka pasur shpërthime në Korenë e Jugut në 2015 dhe në Arabinë Saudite në 2018. Në total, vetëm 2,500 infeksione janë identifikuar në të gjithë botën, por mbresëlënës është numri i të vdekurve, deri në 885, më shumë se një në tre.

Epo, hipoteza se mutacionet Sars-Cov-2 mund të çojnë në një tendosje më vdekjeprurëse nuk mund të përjashtohet dhe sipas shkencëtarëve britanikë do të jetë thelbësore të përpiqemi të kontrollojmë rritjen e infeksioneve në muajt e ardhshëm duke injektuar nxitës të vaksinave, duke kufizuar ardhjet nga jashtë dhe duke marrë parasysh - si mjetin e fundit - vrasjen e kafshëve, që mund të strehojnë virusin për të parandaluar përhapjen e llojit mutant.