BREAKING NEWS

“Sa paska ndryshuar kryeqyteti i Veriut”, Artan Hoxha bën ironinë ‘therëse’: Nuk besoj se është efekti i Benetit dhe Luizit (video)

“Sa paska ndryshuar kryeqyteti i Veriut”, Artan Hoxha bën
x
BREAKING NEWS

Basha takime në Kamëz: Rama-Meta-Berisha janë bashkë, dalja ime ka filluar t’i shqetësojë të tre

Basha takime në Kamëz: Rama-Meta-Berisha janë bashkë, dalja
x
BREAKING NEWS

PD-ja zyrtare ditën e nesërme hap garën e zgjedhjeve për kryetarin e ri, vjen reagimi i parë i Tabakut

PD-ja zyrtare ditën e nesërme hap garën e zgjedhjeve për
x
BREAKING NEWS

Zbardhen diskutimet që vendosën për fatin e ish-ministrit, ja çfarë ndodhi në gjyqin për lirimin nga burgu të Tahirit

Zbardhen diskutimet që vendosën për fatin e ish-ministrit, ja
x
BREAKING NEWS

Nga prangosja deri te lirimi, gazetari i njohur zbulon 3 tentativat e bujshme të Tahirit për të dalë ligjërisht nga burgu

Nga prangosja deri te lirimi, gazetari i njohur zbulon 3 tentativat e bujshme
x
BREAKING NEWS

Euro në pikiatë, eksperti i ekonomisë jep paralajmërimin e frikshëm: Tre muajt në vijim pritet të shkojë deri në vlerën...

Euro në pikiatë, eksperti i ekonomisë jep paralajmërimin e
x
BREAKING NEWS

‘Foleja’ e bosave të krimit/ Ekstradimet nga Dubai drejt Shqipërisë, Dumani habit me deklaratën: Nuk është kompetencë e SPAK, iu takon...

‘Foleja’ e bosave të krimit/ Ekstradimet nga Dubai drejt
x
BREAKING NEWS

Aksident i rëndë, plagosen dy turistë francez

Aksident i rëndë, plagosen dy turistë francez
x

Aktualitet

"Paratë e pisëta po na...", eksperti lëshon paralajmërimin e frikshëm: Po shkojmë drejt varfërisë ekstreme

"Paratë e pisëta po na...", eksperti lëshon

Eksperti i ekonomisë, Pano Soko, deklaroi se rritja e çmimeve po shkakton varfëri ekstreme. Pano Soko u shpreh se paratë e pisëta që janë në qarkullim po shkaktojnë varfërimin e qytetarëve të cilët bëjnë punë të ndershme.

"Efekti i parasë së pisët. Sa herë ka diskutim mbi këtë, mbi amnistimin e parave të pisëta, ka një grup që e sheh në një ngjyrë rozë situatën që thotë s'ka problem.

Kjo para ka kundërshtarin më të madh paranë e pastër, njeriu që bën punë të pisët kundërshtar ekonomik në garën e tregut ka atë që punon me punë të ndershme.

Po shkojmë drejt varfërimit, problem sot është se të ndershmit po varfërohen prej parasë së pisët.

Paraja e pisët hyn në ekonomi, ju rrit çmimet e apartamenteve dhe e pësojnë ata që kanë para të pastër."-tha Soko në edicionin e orës 19:00 me Juli Krisafin.

Pano Soko shtoi se shqiptarët që marrin 50 mijë lekë të reja në muaj është në nivelet e konsumit bazë dhe në prag të varfërisë ndërsa solli shembullin e një familje me katër anëtarë.

"Një familje me dy prindër, me dy fëmijë dhe prindërit që marrin 50 mijë lekë të reja në muaj, këta katër persona jetojnë në varfëri zyrtare sipas Bankës Botërore."-tha Soko.