BREAKING NEWS

“Serbia po dërgon tanket në kufirin me Kosovën”, Spartak Ngjela paralajmëron zhvillimet e papritura: Dhëntë Zoti, ua merr mendjen dhe...

“Serbia po dërgon tanket në kufirin me Kosovën”,
x
BREAKING NEWS

Florian Marku bën krenar shqiptarët, luftëtari kuqezi shkruan historinë

Florian Marku bën krenar shqiptarët, luftëtari kuqezi shkruan
x
BREAKING NEWS

Berisha bën deklaratën e papritur: Kam kërkuar shpalljen non grata të George Soros

Berisha bën deklaratën e papritur: Kam kërkuar shpalljen non
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama intervistë për Zërin e Amerikës, flet për marrëdhëniet me Kosovën: Kemi një divergjencë, por...

Kryeministri Rama intervistë për Zërin e Amerikës, flet
x
BREAKING NEWS

Bilanc tragjik në 24 orë, MSH jep të dhënat e fundit epidemiologjike: Ja sa të infektuar janë regjistruar në vend, 26 pacientë në gjendje të rëndë

Bilanc tragjik në 24 orë, MSH jep të dhënat e fundit
x
BREAKING NEWS

Çfarë pritet? PD mbledh sot grupin parlamentar

Çfarë pritet? PD mbledh sot grupin parlamentar
x
BREAKING NEWS

Dënimi i Adriatik Llallës/ Reagon për herë të parë Edi Rama dhe flet për mediat franceze nga Nju Jorku: Po bëjmë luftë të hapur kundër ...

Dënimi i Adriatik Llallës/ Reagon për herë të parë
x
BREAKING NEWS

SHBA 2 mesazhe vdekjeprurëse, rihapet “Gërdeci” dhe bien kambanat për Shkëlzen Berishën, Yuri Kim vjen me porosi të qarta nga Uashingtoni dhe vulos fundin tragjik të Sali Berishës

SHBA 2 mesazhe vdekjeprurëse, rihapet “Gërdeci” dhe bien
x

Aktualitet

Pas aksidentit tragjik, shoferi kroat tregon “hilen” se si të veprojmë kur jemi të lodhur në timon

Pas aksidentit tragjik, shoferi kroat tregon “hilen” se si të

Aksidenti tragjik në Kroaci ku humbën jetën 10 qytetarë kosovarë dhe mbetën të plagosur 40 të tjerë, ka bërë që një shofer kroat, Juraj Sebajl, të japë disa leksione dhe t’u tregojë shoferëve se si të shpëtojnë jetën e tyre dhe të së tjerëve, kur ndihen të lodhur në timon.

Ai u ka bërë apel të gjithë shoferëve që kur të ndihen të lodhur, të hapin krahun dhe të marrin kohën e mjaftueshme për të pushuar.

“Kur bëhet fjalë për lodhjen, s’ka heronj, nuk ka trima dhe askush nuk është supernjeri. Njerëzit më së shpeshti gabojnë kur mendojnë se do të humbasin disa orë. Sakrifikoni 20 minuta dhe pushoni kudo që të shkoni”, ka shkruar Sebajl krah nëj video të publikuar në “Facebook” ku zbulon “hilen” se si të freskoheni gjatë vozitjes.

Sipas tij, 15-20 minuta gjumë janë të mjaftueshëm, teksa u bën thirrje shoferëve që mos të flenë më gjatë pasi mund të futen në një fazë gjumi të thellë.

Ai gjithashtu u thotë shoferëve që të dalin dhe të shëtisin në mënyrë që truri i tyre të marrë kohën e mjaftueshme, për t’u qetësuar dhe për t’u ndjerë gati dhe për t’u nisur përsëri për rrugë.