BREAKING NEWS

Hillary Clinton i jep çmimin e rëndësishëm kryeministrit Rama: E admiroj punën e tij. Ja çfarë më tha kur e mora në telefon

Hillary Clinton i jep çmimin e rëndësishëm kryeministrit
x
BREAKING NEWS

Dy ditë para Kuvendit të Berishës, Yuri Kim zbulon arsyen e vizitës së Escobar në Tiranë dhe jep mesazhin e fuqishëm

Dy ditë para Kuvendit të Berishës, Yuri Kim zbulon arsyen e
x
BREAKING NEWS

Ndizet situata, demokratët nxjerrin emrin e “përfaqësuesit” të Tom Doshit që mbështet Berishën, Bejko paralajmëron sulm të selisë pas 11 dhjetorit

Ndizet situata, demokratët nxjerrin emrin e
x
BREAKING NEWS

Zbardhet strategjia antikorrupsion e SHBA, dhjetra politikanë rrezikojnë sekuestrim pronash e bllokim llogarish, Kim e Blinken paralajmërojnë reprezalje

Zbardhet strategjia antikorrupsion e SHBA, dhjetra politikanë
x
BREAKING NEWS

Mimi Kodheli: Bullgaria të heqë veton dhe të hapë rrugën e integrimit, Tirana nuk do kërkojë ndarje nga Shkupi, kemi mësuar nga gabimet e njëri-tjetrit

Mimi Kodheli: Bullgaria të heqë veton dhe të hapë
x
BREAKING NEWS

SHBA bën lëvizjen e papritur para Kuvendit të Berishës

SHBA bën lëvizjen e papritur para Kuvendit të Berishës
x

Aktualitet

Pas dështimit të vaksinimit me detyrim, Komiteti i Ekspertëve aplikon dozën e tretë, në shtetet e imunizuara nuk ndalen infektimet dhe vdekjet

Pas dështimit të vaksinimit me detyrim, Komiteti i Ekspertëve

Vaksinimi me detyrim në vend, për disa kategori të caktuara, bëri që shumë persona të merrnin dozat e vaksinës edhe pse ishin kundër. Ata që dolën kundër vaksinimit me detyrim ishin edhe studentët, ku shumë prej tyre nuk pranuan të merrnin vaksinën kundër Covid me detyrim për t’u futur në auditor. Por, mesa duket vaksinimi me detyrim nuk po jep efekte, pasi kjo nuk i ka ndaluar studentët që të futen në auditorët e universiteteve edhe pse nuk kanë bërë ende vaksinën apo nuk kanë një certifikatë vaksinimi. Kështu pas dështimit të vaksinimit me detyrim, Komiteti i Ekspertëve ka vendosur lejimin e aplikimit të dozës së tretë të vaksinës. Këtë e bëri të ditur kryetarja e komitetit Mira Rakacolli, e cila u shpreh se kjo dozë do të injektohet jo më herët se 6 muaj pas dozës së dytë dhe do të fillojë të aplikohet nga data 1 nëntor. Po ashtu, Komiteti Teknik i Ekspertëve komunikoi dje vendimin për të lejuar edhe vaksinimin e fëmijëve mbi 16 vjeç, me konsensusin e prindërve dhe atyre 12-15 vjeç që vuajnë nga sëmundje me ulje të imunitetit. “Ne sugjerojmë që do vazhdojë të mbetet prioritet mbulimi i popullsisë me dozën e parë dhe të dytë të vaksinës. Po ashtu vendosim që personat që janë mbi 60 vjeç të bëjnë dozën e tretë, jo më herët se 6 muaj kur kanë bërë dozën e dytë, duke filluar nga data 1 nëntor. Fëmijët mbi 16 vjeç do të ftohen për t’i vaksinuar me konsensusin e prindërit. Do ftojmë për vaksinim edhe fëmijët 12-15 vjeç që kanë sëmundje me ulje të imunitetit”, tha Rakacolli. Por, pavarësisht një përkeqësimi të lehtë të tregueseve të pandemisë, ku në javët e fundit është vënë re një rritje e rasteve të infeksionit, Rakacolli u shpreh se masat shtrënguese do të mbeten po njësoj. “Komiteti i Ekspertëve mendon se me gjithë këtë përkeqësim të lehtë, niveli i masave shtrënguese mbetet njësoj, masat shtrënguese u përgjigjen indikatorëve, tërheqim vëmendjen për zbatimin me rigorozitet”, tha ndër të tjera Mira Rakacolli.

Vaksinimi masiv nuk ul infektimet

Ndërkohë, në shumë shtete edhe pse ka pasur vaksinim masiv të popullsisë vijon që të jetë i lartë numri i infektimeve po ashtu edhe i jetëve të humbura nga Covid. Kështu, në Angli numri i rasteve të reja ka shkuar deri në 50 mijë raste edhe pse është një vend që ka aplikuar vaksinim të lartë të popullsisë. Në Belgjikë vend në të cilin po ashtu, është aplikuar vaksinimi i popullsisë në masë, ka një numër të lartë infektimesh, rreth 6 mijë. Ndërkohë Izraeli, i cili është edhe vendi kampion sa i përket vaksinimit masiv, pak javë më parë ka pasur numrin më të lartë të vdekjeve nga Covid. Ndërkohë, studimet nga Izraeli tregojnë se vaksina nuk ndal infektimin me Covid-19, ndërsa imuniteti natyral zgjat më shumë sesa imuniteti i krijuar nga vaksina. Studimet kanë treguar se imuniteti natyror i krijuar pasi një individ ka kaluar Covid-19 është i mjaftueshëm për t’u mbrojtur nga virusi pa pasur nevojë për vaksinë.