BREAKING NEWS

Sali Berisha në depresion nga humbja e Kukësit, pranon në heshtje disfatën, në grupin e Bardhit rebelohet “rapsodi” Agron Gjekmarkaj

Sali Berisha në depresion nga humbja e Kukësit, pranon në heshtje
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon dy goditjet e bujshme që ka marrë Berisha-Meta dhe paralajmëron “tërmet” brenda “Foltores” pas zgjedhjeve të Kukësit, dyshja anti-SHBA drejt “Ferrit të Dantes”

Frrok Çupi zbulon dy goditjet e bujshme që ka marrë
x
BREAKING NEWS

Padia në SPAK për Edi Ramën që në 24 janar, drejtoritë e FBI të Los Angelosit dhe Uashingtonit kanë plotësuar dosjen e kryeministrit shqiptar për aferën e McGonigal, priten letër-porositë drejt SHBA

Padia në SPAK për Edi Ramën që në 24 janar,
x
BREAKING NEWS

FBI trondit politikën, amerikanët pritet të marrin në dorë pastrimin e parave në Shqipëri, kontrolle transfertave dhe pasurive të dyshimta, ja skema që po ndjek DASH

FBI trondit politikën, amerikanët pritet të marrin në
x
BREAKING NEWS

SHBA agjentë specialë në Tiranë për hetimin e bizneseve kriminale të politikanëve dhe krimit të organizuar, në sitë bankat, hipotekat, institucionet financiare, etj

SHBA agjentë specialë në Tiranë për hetimin e bizneseve
x
BREAKING NEWS

Kukësi i jep dërrmën koalicionit anti-SHBA, kandidati i majtë mund i vetëm Berishën, Metën, Bardhin, Dulen, Ndokën dhe Dukën, ditë të zeza për aleancën “non grata”

Kukësi i jep dërrmën koalicionit anti-SHBA, kandidati i
x
BREAKING NEWS

Ja pse u detyrua McGonigal nga prokurorët të pranojë akuzën që implikon Ramën, raporti hetimor i kërkuar nga gjyqtarja Kotelly para vendimit do shërbejë si dosje akuze për të nisur hetimet ndaj kryeministrit shqiptar

Ja pse u detyrua McGonigal nga prokurorët të pranojë akuzën
x
BREAKING NEWS

Afera “McGonigal” trondit Ramën, Evi Kokalari zbardh prapaskenat e bujshme dhe i bën thirrje DASH ta shpallin kryeministrin “non-grata” pasi ka korruptuar një ish-agjent të FBI për të “asgjësuar” opozitën

Afera “McGonigal” trondit Ramën, Evi Kokalari zbardh
x

Aktualitet

Pas largimit të elementeve kombëtare serbe, flamuri i Kosovës vendoset edhe në këtë komunë

Pas largimit të elementeve kombëtare serbe, flamuri i Kosovës

Flamuri i Republikës së Kosovës është vendosur edhe në komunën e Zveçanit, pas tensioneve të djeshme, ku u vendos kryetari i ri, Ilir Peci, me asistimin e Policisë së Kosovës.

Gjatë ditës së sotme janë larguar flamujt e Serbisë, e është vendosur ai i Kosovës. Ndërsa në komunat e tjera u vendos dje flamuri i Kosovës.

Ndonëse situata në veri të Kosovës situata është e qetë frika për tensione të mundshme ndjehet. Pranë ndërtesave të Komunave të Leposaviçit, Zveçanit dhe Zubin Potokut, ka prani të Policisë së Kosovës e gjithashtu edhe brenda godinave.

Në Leposaviç edhe pse ditë pushimi zyrtar, në ndërtesën e Komunës, kryetari i ri, Lulzim Hetemi ka pritur në një takim në takim ministrin e Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla.

Autoblindat e policisë së Kosovës patrullojnë, ndërsa eskavatorët kanë hequr rërën e hedhur një ditë më parë pranë komunës së Leposaviçit. Dyqanet dhe lokalet janë hapur dhe gjithçka duket se po i kthehet normalitetit.  

Pavarsisht qetësimit të situatës Kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiç, kërkon “të tërhiqen të gjitha forcat speciale” në të kundërt Serbia duhet të ndërpresë dialogun me Serbinë. 

Kryeministri Albin Kurti zhvilloi një takim me kreun e misionit KFOR-it. Kreu i qeverisë së Kosovës theksoi se e kupton shqetësimin e ndërkombëtarëve, por tha se policia dhe të gjitha institucionet e tjera po kryejnë detyrimet që u cakton Kushtetuta.

“Policia e Kosovës është angazhuar që sipas detyrës zyrtare t’ua mundësojë kryetarëve të komunave hyrjen në vendin e tyre të punës. Kryetarët e komunave, të zgjedhur nga zgjedhjet e lira dhe demokratike, duhet t’i ushtrojnë detyrat dhe përgjegjësitë e tyre, për të ofruar shërbime publike cilësore për të gjithë qytetarët, pa pengesa”.

KFOR, e cilësoi “të rrezikshme” situatën e krijuar në veri, ndërkaq NATO i bëri thirrje institucioneve në Kosovë që të çtensionojnë “menjëherë” situatën.