BREAKING NEWS

“Tërmet” në Policinë e Shtetit, bie banda e “SKY”, ja si do zëvendësohet kupola, shefat e komisariateve dhe drejtorët e drejtorive, gati 600 fytyra të reja në krye të rendit

“Tërmet” në Policinë e Shtetit, bie banda e
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Ngjelës: Ja pse kryeministri Rama nuk jep dorëheqjen pas të gjitha arrestimeve në qeverinë e tij dhe arsyeja që mund të ketë detyruar gjykatësen të çojë në arrest shtëpie Jamarbër Malltezin

“Bomba” e Spartak Ngjelës: Ja pse kryeministri Rama nuk jep
x
BREAKING NEWS

Trondit Idajet Beqiri: Ilirjana Olldashi që liroi Jamarbër Malltezin nga burgu është kushërira e parë e Ilir Metës, ja njerëzit e ish-presidentit brenda drejtësisë dhe kush është besniku i Sali Berishës që rrezikon të prangoset

Trondit Idajet Beqiri: Ilirjana Olldashi që liroi Jamarbër Malltezin
x
BREAKING NEWS

Ilir Demalia tregon tmerrin që po përjeton Ilir Meta nga dëshmitarët për dosjen “CEZ-DIA”, ja skema që po përdor bashkë me Sali Berishën për të shpëtuar nga prangat e SPAK

Ilir Demalia tregon tmerrin që po përjeton Ilir Meta nga
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj pse prokurorët po hezitojnë të marrin vendimin për të çuar në burg Sali Berishën dhe Jamarbër Malltezin, ja praktika gjyqësore që i fundos, çfarë pritet të ndodhë në Gjykatën e Lartë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj pse prokurorët po hezitojnë të marrin
x
BREAKING NEWS

Nga “Gërdeci” dhe vdekja e Trebickës, te firmat piramidale dhe zhvarrimi i kufomës së biznesmenit të njohur, Geri Kokalari thirrje SPAK të hetojë Berishën, ja disa nga krimet ku është përfshirë ish-kryeministri

Nga “Gërdeci” dhe vdekja e Trebickës, te firmat piramidale
x
BREAKING NEWS

Ja provat në duart e FBI dhe shërbimeve të huaja sekrete që dëshmojnë se Sali Berisha është vrasësi i padënuar i “21 Janarit”, zbardhen prapaskenat e bujshme

Ja provat në duart e FBI dhe shërbimeve të huaja sekrete që
x
BREAKING NEWS

Kupola e Policisë së Shtetit drejt shkrirjes pas dorëzimit nga Europol të përgjimeve të “EncroChat” dhe “Sky”, Rrumbullaku hap me urgjencë garën për gradat

Kupola e Policisë së Shtetit drejt shkrirjes pas dorëzimit nga
x

Aktualitet

Pas rankimit të UT, reagon rektori i Universitetit Bujqësor: Synimi jonë është të arrijmë nivelin…

Pas rankimit të UT, reagon rektori i Universitetit Bujqësor: Synimi

Ditën e sotme ka nisur viti i ri akademik në  arsimin e lartë, me një lajm jo të mirë sa i përket rankimit të universiteteve të vendit tonë. Rektori i Universitetit Bujqësor Fatbardh Sallaku përmes një interviste televizive ka komentuar në lidhje me këtë rankim.

Sallaku tha se ka disa modele rankimi dhe ky rankim i fundit që i nxjerr universitetet tona shumë poshtë fokusohen më shumë në formë se sa në përmbajtje.

“Shiko para se më  të komentoj në lidhje  me pozicionimin. Doja të bëjë me dija se ka disa model të rankimit. Dhe mesa di unë jam informuar se është një rankim që bazohet më shumë te forma se sa te përmbajtja. Ne jemi shumë më mirë në përmbajtje se sa në formë. Këtë e kemi kontestuar.

Ne jemi këtu jo për të kontestuar rezultatet, ne jemi këtu për t’i marrë të mirëqenia. Çështja kryesore është se si ne do të arrimë të rrisin rankimin” tha fillimisht ai.

Në lidhje me mundësin e një analize që duhet  të bëjnë universitetet tona, Sallaku tha Universiteti Bujqësor është universiteti i parë që ka nisur reformën.

Ai theksoi se synimi i Universitet Bujqësor është që të arrijë në nivelin 400-500, ku është dhe universiteti i Lubjanës.

“Analiza në Universitetit Bujqësor ka kohë që ka filluar. Kemi nisur reformën me drastike që po bën një universitet i Shqipërisë, reformë që do të konkretizohet me një marrëdhënie me një universitet ë Vjenës.

Universiteti Bujqësor 3-4 vitet e ardhshme do të shndërrohet një kantier. Ne do të arrijmë duke marrë pjesë në projekte, konferenca e artikuj dhe kështu do të arrihet rankimi.

Targeti jonë është të arrimë në nivelet 400-500, ku është edhe universiteti i Lubjanës” shtoi Sallaku.

Më të lexuarat