Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Pashkët festohen në të gjithë Shqipërinë, besimtarë të shumtë u bënë pjesë e meshave

Postuar: 16/04/2017 - 10:24

Kremtimi i festës së pashkëve dhe ringjallja e Krishtit është festuar në të gjithë vendin. Besimtarë të shumtë ishin pjesë e meshave në Lezhë, Sarandë, Shkodër, Fier dhe Korçë ku janë përcjellë edhe mesazhe të veçanta për të gjithë njerëzimin.

Besimtarët katolike dhe ortodoskë në të gjithë vendin kanë kremtuar pashkët. Nën flakën e qirinjve ata kanë shpreh lutjet dhe dëshirat e tyre.

LEZHË

Në Lezhë katedralja e “Shën Nikolli” priti besimtarët mbrëmjen e së shtunës për të ndjekur meshën e shënjtë në vigjilje të ringjalljes së krishtit.

Besimtarët katolike përcollën dritën e përjetshme që vjen nëpërmjet hyjit, ndërsa arqipeshkvi i dioqezës së Lezhës Monsinjor Ottavio Vitale përcolli mesazhe paqeje dhe lutje për sheshimin e disa problematikave sikur korrupsioni.

E gjitha ceremonia e ritit fetar në Lezhë është monituar nga forcat e policisë.

SARANDË

Kisha e “Shën Harallbi” në Sarandë shpërndau dritën në orë 24:00 nga At Gjergj Gjata dhe at Pandeli Sotiri.

Besimtarët morën flakën e shënjtë për të dërguar atë na shtëpitë e tyre. Në këtë ceremoni ishin të pranishëm edhe ministri i Transporteve dhe Infrastrukturës Sokol Dervishaj, kryetarja e Bashkisë së qytetit Florjana Koka, e cila përcolli edhe urimin për qytetarët.

KORÇË

Të shkojmë kudo ku ka errësirë për të përhapur dritë, ka qënë lutja kryesore e mbërritur nga besimtarët korçarë.

Besimtarët në këtë festë kanë shkëmbyer edhe vezët e pashkëve mes njëri -tjetrit dhe përcjellë urimet për shumë paqe dhe dashuri mes njerëzve. 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/06/2019 - 13:45

Një 46-vjeçare nga fshati Arrës në Urë-Vajgurore, ka tentuar ti japë fund jetës, duke pirë helm.

Postuar: 24/06/2019 - 13:28

Një 22-vjeçar shqiptar ka humbur jetën tragjikisht në Greqi.

Postuar: 24/06/2019 - 13:21

 Gjykata e Kukësit pranoi kërkesën e prokurorisë duke ndryshuar masën e sigurisë për katër t

Postuar: 24/06/2019 - 12:14

Pas një orë diskutimi Kolegji Zgjedhor është tërhequr për të marrë vendimin për zgjedhjet e 30 qe

Postuar: 24/06/2019 - 11:36

Dështon nisja e procesit gjyqësor për Emiljano Shullazin dhe 4 të pandehurit e tjerë.

Postuar: 24/06/2019 - 11:00

Polumbarët e Forcave Speciale dhe Policia Kufitare vijojnë prej ditës së djeshme kërkimet për gje