BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi? Shtyhet procesi gjyqësor për inceneratorin e Elbasanit

Çfarë ndodhi? Shtyhet procesi gjyqësor për inceneratorin e
x
BREAKING NEWS

EMRI/ Ngjarje e rëndë në spitalin e Gramshit, pacienti hidhet nga kati i katërt, zbardhen detajet e para

EMRI/ Ngjarje e rëndë në spitalin e Gramshit, pacienti hidhet nga
x
BREAKING NEWS

30 minuta para seancës, Berisha bën lëvizjen e papritur, ja çfarë po ndodh në selinë blu

30 minuta para seancës, Berisha bën lëvizjen e papritur, ja
x
BREAKING NEWS

“Akt kriminal”/ Ish-kryetari socialist i këtij qyteti denoncon Partinë Socialiste: Nuk më lejojnë të...

“Akt kriminal”/ Ish-kryetari socialist i këtij qyteti denoncon
x
BREAKING NEWS

Si ndodhi plagosja në Tiranë, policia jep detaje për ngjarjen

Si ndodhi plagosja në Tiranë, policia jep detaje për ngjarjen
x
BREAKING NEWS

'Kërcet' thika në Tiranë, dalin detajet e para

'Kërcet' thika në Tiranë, dalin detajet e para
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati i kthehet Belind Këlliçit: Me frazën e fundit më tmerrove

Andi Bushati i kthehet Belind Këlliçit: Me frazën e fundit
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati ka dy fjalë për Këlliçin dhe i tregon "skenarin" e fushatës: Më duket masë joshëse, sepse përballë një kandidati të pushtetshëm mediatikishit...

Andi Bushati ka dy fjalë për Këlliçin dhe i tregon
x

Aktualitet

“Përfitoi në mënyrë të parregullt 140 mln lekë dhe…”/ SPAK mbyll hetimet për inceneratorit e Fierit, ja akuzat që rëndojnë ndaj ish ministrit Lefter Koka dhe ish-deputetit të PS

“Përfitoi në mënyrë të parregullt 140 mln

Prokuroria e Posaçme (SPAK) ka mbyllur hetimet për Inceneratorin e Fierit. Ndërkohë të pandehurve iu janë komunikuar akuzat.

Ish-deputeti i PS , Alqi Bllako akuzohet për korrupsion dhe shpërdorim detyre.

“Korrupsion pasiv i funksionarëve të lartë shtetërorë ose i të zgjedhurve vendor” dy herë, në lidhje me vlerën monetare të parregullt të përfituar në mënyrë të tërthortë në formën e pagesës së punësimit fiktiv të babait të tij, Edmon Bllako, në shumë 14.964.900 lekë, si dhe  përfitimin e parregullt të marrë në mënyrë të drejtpërdrejtë në formën e pagesave të udhëtimeve private të tij jashtë shtetit, të bëra nga aksioneri kryesoriI shoqërisë koncensionare “Integrated Technology Services””, thuhet në dosje.

Lefter Koka akuzohet për shpërdorim detyre, korrupsion pasiv dhe pastrim i produkteve të veprës penale apo i veprimtarisë kriminale.

Mësohet se Lefter Koka, Pëllumb Abeshi, Azem Shatëri, Erjon Murataj, Florjan Muçaj, Klodian Zoto si dhe Arenc Myrtezani janë lënë në qeli.

Ndërkohë, Sabina Cenameri si dhe Etleva Kondi janë lënë në ‘arrest shtepie’.

Sakaq, Arben Dervishi, Regan Merdani, Robert Shabani, Gentian Zifla dhe Enver Sheshi edhe Alqi Bllako, kanë marrë gjithashtu masën ‘arrest me burg’.

Ndërsa në kërkim janë Arber Denizi, Juri Ymeraj, Silvester Dreza, Arjola Kodra, Luran Dusha dhe Xhuzepe Çiafalione.

Më të lexuarat