BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa rrëfen të pathënat: Ja si Ramiz Alia në fshehtësi të plotë e me dredhi, i orientuar, i udhëzuar, dhe i detyruar prej agjenturave të huaja organizoi lëvizjen e Dhjetorit ’90, nga infiltrimi i spiunëve të ish-Sigurimit të Shtetit, te pazar...

Muharrem Xhafa rrëfen të pathënat: Ja si Ramiz Alia në
x
BREAKING NEWS

Ja sekretet e errëta që fsheh “Foltorja”, Evi Kokalari u plas skandalet Shkëlzenit, Ilir Metës, Albana Vokshit, Flamur Nokës, Edi Palokës dhe Abi Malltezit: Si më kanë kërcënuar njerëzit e Sali Berishës, ju tregoj të gjitha pazaret e tyre të pista...

Ja sekretet e errëta që fsheh “Foltorja”, Evi Kokalari u
x
BREAKING NEWS

Britania “mesazh” SPAK-ut për Sali Berishën, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve dhe paralajmëron një tjetër listë me “non-grata”, Londra e përkushtuar të çmontojë lidhjet mes krimit, korrupsionit dhe politikës...

Britania “mesazh” SPAK-ut për Sali Berishën, ambasadori
x
BREAKING NEWS

SPAK i ka futur nën hetim, zbardhet pasuria e Damian Gjiknurit dhe Olta Xhaçkës, nga apartamentet, garazhet, te llogaritë bankare, ja dokumentet

SPAK i ka futur nën hetim, zbardhet pasuria e Damian Gjiknurit dhe Olta
x
BREAKING NEWS

Ja pse Edi Rama sulmoi amerikanët dhe SPAK në Kongres, zbardhet lista me deputetë, ish-deputetë, ministra, ish-ministra dhe kryebashkiakë që presin radhën për në qelinë e burgut

Ja pse Edi Rama sulmoi amerikanët dhe SPAK në Kongres, zbardhet lista
x
BREAKING NEWS

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz Pashko, te Sabri Godo dhe Remzi Lani, Ilir Demalia nxjerr listën “bombë” të personazheve “VIP” që ishin pjesë e ish-Sigurimit të Shtetit dhe Partisë së Punës, ja pseudonimet...

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz
x
BREAKING NEWS

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi kërcënon Edi Ramën dhe pritet të bëjë publike më 14 dhjetor 2023 dosjen e vëllait të kryeministrit

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi
x
BREAKING NEWS

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh Kongresin e PS dhe nis sulm frontal kundër SHBA dhe SPAK, në panik nga republika e prokurorëve

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh
x

Aktualitet

Përfundon takimi Kurti-Vuçiç në Bruksel, reagon Borell: Nuk u arrit asnjë marrëveshje, do të mbajë përgjegjësi ai që...

Përfundon takimi Kurti-Vuçiç në Bruksel, reagon Borell:

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Europian për Punët e Jashtme dhe Sigurinë, Josep Borrell ka mbajtur sot një konferencë për takimeve me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti dhe presidentin serb Aleksandër Vuçiç në kuadër të vijimit të dialogut mes dy vendeve për normalizimin e marrëdhënieve.

Ai u shpreh se nuk është arritur asnjë marrëveshje, por është rënë dakord që të vijohet procesi dialogues në ditët e para të shtatorit.

Borrell shtoi se në rast të një përshkallëzimi të tensioneve, pala që do të nxisë do të mbahet tërësisht përgjegjëse.

“Takimi ishte rreth detyrimeve të dy liderëve për zgjidhje dhe për të treguar se paqja dhe stabiliteti mbizotëron në veri të Kosovës, kjo ndodhi në momente kritike. Kthimi i luftës në kontinent pasi Rusia pushtoi Ukrainën, një moment dramatik dhe i rrezikshëm dhe nuk është një moment për të rritur tensionet, por për të gjetur zgjidhje për problemet e tejzgjatuara. Ishte një takim për menaxhimin e krizës, jo një takim normal. Qëllimi ulja e tensioneve. Ne gjithashtu u fokusuam në normalizimin e marrëdhënieve mes dy vendeve. Dy liderët patën mundësinë të flisnin në detaje mbi tensionet për statusin. Ajo që po ndodh sot atje nesër mund të ndodhë diku tjetër. I falënderoj të dy dhe të dy e kuptuan që nuk ka alternativë veç dialogut. Ka diferenca mes tyre në këndvështrime mbi statusin final por ranë dakord për të vijuar diskutimet për të shkuar drejt normalizimit më shpejt. Kjo do të jetë lart në axhendën time, Duke falënderuar edhe Lajçak.

Palët do të jenë përgjegjëse komplet nëse do të ketë përshkallëzim të situatës. Nuk patëm marrëveshje sot por nuk është fundi, të dy ranë dakord që procesi duhet të vijojë në ditët e para të shtatorit. Nuk heq dorë, sot nuk kishte marrëveshje por nuk dorëzohemi, duhet të vijojmë më tej e të gjejmë zgjidhje.

Në mbyllje të takimit ua bëra të dyve të qartë se duhet të jenë të dy palët këmbëngulëse dhe duhet të gjejnë një zgjidhje për të avancuar në hapat e para, që është gjetja e një zgjidhjeje. ishte një ditë e gjatë me takime dhe duhet të them se ramë dakord të vijojmë më tej në një mënyrë politike për të shkuar drejtë marrëveshjeve për të krijuar siguri e stabilitet për rajonin.

Është detyra jonë të përforcojmë punën dhe të gjejmë zgjidhje për ato që nuk kemi mundur deri tani”, tha Borrell.