BREAKING NEWS

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin Patric HO që i hapi ekspozitë dhe pazaret Duçka-McGonigal me biznesmenin e goditur nga SHBA

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin
x
BREAKING NEWS

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për tradhtinë ndaj Kosovës dhe lojërat me serbët, lëvizja kundër Albin Kurtit e dyshimtë, kërkojnë mbështetje për kryeministrin kosovar

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për
x
BREAKING NEWS

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur KFOR në Veri të Kosovës dhe për të nxjerrë jashtë loje shtetin kosovar, skenar për ndërrimin e territoreve

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur
x
BREAKING NEWS

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për të fundosur Shkëlzenin, ja informacionet “përvëluese”  që ka për djalin e Berishës që e implikojnë në aferën e “Gërdecit”, nga takimi në zyrë me një mafioz, tek gabimi i madh që i kushtoi jetën Kosta Treb...

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër ministër, ja pse Sali Berisha sulmon Prokurorinë e Posaçme dhe kush është politikani që pritet të zëvendësojë Edi Ramën në krye të PS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër
x
BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x

Aktualitet

Përgjimet zbardhin skemën, si po kultivohet kanabisi në fshatrat e Krujës

Përgjimet zbardhin skemën, si po kultivohet kanabisi në fshatrat

8 persona u arrestuan dhe 5 të tjerë janë në kërkim pas një hetimi 3-vjeçar ndaj një grupi që merrej me kultivimin e kαnαbisit në zonën malore të Krujës.

Mediat kanë publikuar pjesë nga dosja hetimore ku flitet për përgjimet mes trafikantëve, të cilët inkurajojnë njeri – tjetrin të mos dorëzohen deri në fund me shpresën se policia nuk do t’ua presë rrënjët e kanabisit.

“Në datë 15.09.2020 ora 07.24 është përgjuar komunikimi në radio mes shtetasve të dyshuar si A- personi nën hetim Asim Paluci dhe B- pësoni nën hetim Bujar Sefa.
Bujar Sefa: O shoku,
Asim Paluci: Urdhro.
Sefa: Si jeni o dajë si jeni? A keni gdhirë mirë?
Paluci: Mirë, mirë.
Sefa: A ka ngel ndonjë makinë fshehur, se unë dola.
Paluci: Jo, hala, asnjë hala.
Sefa: Si kanë gdhirë bimët sot?
Paluci: Mirë kanë gdhirë mirë, ç’i do.
Sefa: Ashtu se dro ishalla nuk na i prejnë or burrë, mos u dorëzoni se shpresa vdes e fundit.
Paluci: Aha dorëzu, s’kena ç’bëjmë më mo jo. Po mrom?
Sefa: Po për jo e këna lonë pra, për jo e këna lon gjasme me to.
Paluci: Për një javë gjoja apo më shumë?
Sefa: Për një javë mo se ma shumë…
Paluci: Të dielën a?
Sefa: po. Merri besimtarët se me qëllu vijnë i presin edhe sot asht për tu q…Për 5 min vijnë sepse o ka ardh është fuoristradë e bardhë n’Noj.
Paluci: Mirë. Aty jam dhe unë përballë. E kam hjek unë, në çadrën e kam hjek krejt.

Nga hetimi 3-vjeçar, ka rezultuar se këta shtetas, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, kanë kultivuar në njësinë administrative Cudhi, bashkia Krujë, si dhe kanë shitur sasi të konsiderueshme lënde narkotike cannabis sativa.

Personi A: Kallxo i kanë pre a s’i kanë pre.
Personi B: Jo për Zotin hala si kan pre.
Personi A: Hiqi ç’ato tubat or burrë te kroi, çoi te tubat e Ahmetit.

Në dosjen e dërguar në Gjykatë, SPAK ka renditur edhe biseda ku kultivuesit këshillojnë njëri-tjetrin të jenë të kujdesshëm me mjetet e komunikimit dhe të përdorin aplikacionet me internet dhe radio, nga frika e përgjimeve.

Personi A: Interesohu hap syt, pash kret e familjes, rri sa ma afër bimëve ta di, mos t’merrem me rob t’u fol kot.
Personi B: Po unë të bëj mesazh në telefon a naj gjo?
Personi A: Po ça mesazh o burrë, po ke radion, se çitu jam ke karburanti.

Gjatë hetimeve për këtë dosje u asgjesuan në kohë të ndryshme bimë kanabisi të kultivuara, teksa hetuesit zbuluan se kultivuesit kishin krijuar sistem vaditje dhe punësuar njerëz për kujdesin e saj.
Lënda narkotike mbillej në Njësinë Administrative Cudhi të Bashkisë Krujë, në 5 fshatra, në sipërfaqe tokash pyll kryesisht me pronar “shtet” zona kufitare me njëra-tjetrën.

Gjithashtu, SPAK thotë se ata u ndihmuan nga efektivë policie dhe kryepleq për evitimin e kontrolleve, teksa 5 persona të përfshirë në kultivim dhe trafik, janë ende në kërkim. Kjo është një nga dhjetëra bisedat e përgjuara nga Prokuroria e Posaçme mes kultivuesve të kanabisit në fshatrat e Krujës, të cilët shqetësohen për kontrollet e policisë në zonë dhe kërkojnë të fshehin gjurmët.

Me provat që konsistonin në përgjime dhe rastet e sekuestrimit të bimëve të kanabisit në terren përgjatë 3 viteve, Gjykata e Posaçme la të shtunën në qeli pa afat, 7 nga 8 të arrestuarit.