Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Përplasjet për Kushtetuesen / Juristi Sokol Azizaj jep mesazhin e fortë

Postuar: 14/11/2019 - 21:47

Juristi Sokol Azizaj tha se për shkak të paragjykimeve politike, ka pasur një numër të kufizuar kandidatësh për anëtarë të Gjykatës Kushtetuese.

Sipas tij duhet që në 2017 të niste zëvendësimi i anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese.

“Në 2017 duhet të niste zëvendësimi i anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese. Qënia në kohë e dy viteve me vonesë, do sillte aspirata të ndryshme në Kushtetutë. Sot ne nuk kemi mangësi të karakterit të normës kushtetuese. Ne e dinim që edhe në Shqipëri ekziston një fabul se; oreksi vjen duke ngrënë. Pashë që të gjithë kandidatët për organet e pushtetit gjyqësor kanë qenë anëtarë komisionit të reformës. Në këto kushte formatimi i Gjykatës Kushtetuese me të ardhur nga komisioni i reformës sikur e bën të dyshuar procesin e reformës, ndaj dhe numri i kandidatëve është i reduktuar. Paragjykimi ose kandidimi i një grupi të vogël njerëzish që vinë të frustruar janë të paragjykuar. KED është në çedim ligjor dhe kushtetues, anëtarët e saj duhet te kenë kaluar Vettingun, por një pjese e tyre nuk janë përfshirë fare ne Vetting. Ligji thotë; ju anëtarët e KED duhet të jenë të vetuar. Po janë të gjithë të vetuar? Jo. Gjykata Kushtetueses nuk pritej që të shkarkoheshin të tërë? Po pritej”, tha juristi në News24.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 07/12/2019 - 10:31

Policia e Lezhës zbardh ngjarjen e ndodhur në fshatin Pllanë ku në oborrin e banesës së një shtetasi është hedhur një granatë ofensive por nuk ka shpërthyer.

Postuar: 07/12/2019 - 09:48

Vienna Insurance Group (VIG)është një kompani e cila ofron një gamë të

Postuar: 07/12/2019 - 09:44

Ditën e djeshme ish-kryeprokurorja Arta Marku i dorëzoi detyrën si Prokuror i Përgjithshëm ish-sh

Postuar: 07/12/2019 - 09:35

Interpol Tirana në bashkëpunim homologët  kanë arritur të arrestojnë dhe të ekstradojnë nga

Postuar: 07/12/2019 - 08:58

Tërmeti i fuqishëm që goditi Shqipërinë në 26 nëntor na la pas fatkeqësisht 51 persona të vdekur