BREAKING NEWS

Kreu i Shtetit, Bajram Begaj takim ‘kokë më kokë’ me presidentin amerikan Joe Biden në SHBA, çfarë u diskutua

Kreu i Shtetit, Bajram Begaj takim ‘kokë më kokë’ me
x
BREAKING NEWS

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika, Lindita Nikolla e fut Sali Berishën nga dritarja nëpërmjet karremit Bardhi, kryetarja e Kuvendit “kamikaze” anti-SHBA e “Trekëndëshit të Bermudës” dhe ortakërisë së Zenit

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika,
x
BREAKING NEWS

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes “Berisha”, në skaner pasuritë e fëmijëve, dhëndri,  aferat “Partizani”, “CEZ-DIA” dhe “Gërdeci”, zbardhen kabllogramet amerikane

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron lajme “bombastike”: Ja pse Sali Berisha po sulmon prokuroren ‘e hekurt’ Enkeleda Millonai që po i heton dhëndrin për pastrim parash dhe skema që po ndjek Ilir Meta për të shpëtuar nga prangat e SPAK

Spartak Ngjela paralajmëron lajme “bombastike”: Ja pse Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e kryeministrit Rama për oligarkun Samir Manen, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga falja e tokave private dhe shtetërore, tenderët,  te pista e helikopterit dhe hangar për avion privat

Ja të gjitha dhuratat e kryeministrit Rama për oligarkun Samir Manen,
x
BREAKING NEWS

Kongresi amerikan thellon hetimet për aferën “Rama-McGonigal”, ja si skandali mund të shkaktojë tërmet në Tiranë dhe Uashington, Robert Papa zbardh të rejat e fundit

Kongresi amerikan thellon hetimet për aferën
x
BREAKING NEWS

Përplasjet për kreun e grupit PD, Ambasada Amerikane ia bën të qartë Berishës: Nuk ndryshojmë qëndrim për “non-gratat”, nxisim aktorët të shqyrtojnë me kujdes angazhimet në parti

Përplasjet për kreun e grupit PD, Ambasada Amerikane ia bën
x
BREAKING NEWS

Miratohet rritja e pensioneve, 767 mijë persona përfitojnë indeksim me 8.6 për qind nga 1 tetori, Ministria e Financave dhe Instituti i Sigurimeve Shoqërore zbardhin detajet

Miratohet rritja e pensioneve, 767 mijë persona përfitojnë
x

Aktualitet

“Përqendrohemi vetëm te zhuli e pisllëku”, Mentor Kikia flet 'pa dorashka': Iu tregoj problematikat e vërteta të turizmit në Shqipëri

“Përqendrohemi vetëm te zhuli e pisllëku”, Mentor

Temë e emisionit Review në Euronews Albania këtë të shtunë ishte nisja e sezonit turistik në Shqipëri.

I ftuar në emision, gazetari Mentor Kikia renditi disa nga problematikat me të cilat haset turizmi në vend.

Kika theksoi se në Shqipëri e vëmë theksin vetëm te pastrimi i bidonave dhe shisheve plastike, ndërkohë që problematika kryesore e turizmit është pasja e plazheve publike dhe siguria nga në det nga mjetet lundruese, ku mungojnë kordonët e sigurisë.

“Të mërzitur me atë zhulin dhe pisllëkun që kemi pasur tradicionalisht, ne përqëndrohemi të pastrojmë vetëm ato bidonat kanaçet, por në menaxhimin e zonave turistike problem më i madh është alternimi mes zonave publike dhe zonave private. Ky vijon të mbetet një problem në mënyrë absolute. Velipoja është një nga plazhet që ka hapësirë pa fund dhe nuk mund të bësh 2 km plazh privat dhe publikun ta degëdisësh në një cep aty në fund dhe t’i thuash shko aty. Dhe një problem tjetër është siguria. Siguria nuk lidhet thjesht me dallgët, është apo jo ai roja aty kur mbytet një njeri. Motorat e ujit janë një problem. Nuk e di pse në këtë vend është kaq e pamundur të vendosen kordonët e sigurisë dhe t’i thuash atij me motor këtu e ke kufirin zotëri”, tha Kikia.