BREAKING NEWS

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet për dosjen e tyre të “zezë” të pastrimit të parave, ja çfarë po ndodh në GJKKO

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet
x
BREAKING NEWS

Shqipëria zien nga përgjimet e “SKY”, zbardhet pasuria e kupolës së Policisë së Shtetit për vitin 2022, nga Muhamet Rrumbullaku, Neritan Nallbati, Rebani Jaupi, te Altin Qato dhe Edmond Rizai, ja kush është drejtuesi më i pasur dhe më i varfër...

Shqipëria zien nga përgjimet e “SKY”, zbardhet pasuria e
x
BREAKING NEWS

Ja si e tradhtoi sekretarja Aldo Bumçin, implikoi direkt ish-ministrin si ushtar të Shkëlzen Berishës në demontimin e armëve në Gërdec, SPAK e merr për herë të parë sot në pyetje

Ja si e tradhtoi sekretarja Aldo Bumçin, implikoi direkt ish-ministrin si
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha krijoi “Foltoren” për hallin e tij personal dhe i shiti demokratët tek “kasapi” Ilir Meta, Evi Kokalari zbardh prapaskenat e bujshme dhe i kërkon deputetit të njohur të bëjë kujdes nga sulmet e Rithemelimit

Sali Berisha krijoi “Foltoren” për hallin e tij personal dhe i
x
BREAKING NEWS

Nuk ka fund batërdia ndaj qytetarëve, në Shqipëri çmimi i naftës ngelet në stratosferë edhe pse në bursat ndërkombëtare është ulur me 7 dollarë vlera e fuçisë së “arit të zi”, ekspertët ngrenë alarmin

Nuk ka fund batërdia ndaj qytetarëve, në Shqipëri
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do shkojë drejt prangave ish-kryeministri dhe çfarë prapaskenash fshihen pas daljes së Argitës në skenë

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës: Ja si i ka shpëtuar deri tani arrestimit, krimet e tij në ’97-’98, të fshehtat e vrasjes së Azem Hajdarit, planifikimi i ekzekutimit të 4 protestuesve në 21 janar dhe pse nuk do ia lërë ‘fronin’ Argi...

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës:
x
BREAKING NEWS

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me vrasësin serb Arkan, te intrigat, pazaret, sharjet, mashtrimet, krimet dhe korrupsioni i tij familjar, si i vodhi nga arka e shtetit 1.6 milion dollarë në bashkëpunim me biznesmeni...

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me
x

Aktualitet

Personat e pagjetur në Spaç, zyrtarja e Autoritetet të Dosjeve zbulon si qëndron e vërteta mbi fatin e të burgosurve

Personat e pagjetur në Spaç, zyrtarja e Autoritetet të Dosjeve

Genta Sula, drejtuese e Autoritetit të Dosjeve, e ftuar në “Intervistë me Merita Haklaj” në A2 CNN, ka folur në lidhje me nismën më të fundit të marrë nga ky institucion sa i përket vendvarrimeve të të burgosurve të Spaçit, në kuadër të procesit të gjetjes së të zhdukurve e të ekzekutuarve në burgjet e komunizmit, e jo vetëm.


Pati një nismë së fundmi nga ana juaj mbi vendvarrimet e të burgosurve të Spaçit. A mund të na detajoni konkretisht, a kemi hyrë ne në mënyrë konkrete në gjetjen e të zhdukurve, të ekzekutuarve në burgjet e komunizmit me këtë nismë?

Çështja e të pagjeturve ishte diçka me të cilën ne u përballëm me krijimin e institucionit. Familjet filluan të vinin të na trokasin në derë, sepse ishin lënë vetëm nga institucionet. Ajo që ne kishim përpara ishin fatet e familjarëve, që kërkonin të gjenin të afërmit e tyre.

Duket sikur nuk ka dokumente, por nga tjetër, në disa raste, ne kemi gjetur dokumentacion të rëndësishëm që qartëson fatin e të dënuarve. Jo vetëm kaq, por institucioni është në gjendje që të garantojë edhe konfidencialitetin e personave që japin informacion.

Me rastin e përvjetori të revoltës së Spaçit, duke mbledhur dëshmitë e personave, ku u morën dëshmitë e 50 ish-të dënuarve dhe familjarëve, që po kërkonin të pagjeturit e asaj zone, filloi të dukej qartë konvergimi i të dhënave që ato po jepnin.

Dokumentacioni i mbledhur filloi të na tregonte qartë që të paktën në katër vendvarrime dyshimet janë shumë pranë se mund që aty mund të ketë vërtet mbetje mortore të personave. Dhe jemi më afër se kurrë, sepse kemi mjete.

Dhe kemi marrë vendimin që për këto 44 persona dhe për këto katër vendvarrime, këtë muaj është afati fillestar, dhe mendoj që kjo do na tregojë edhe sfidat, që natyrisht do t’i bëjmë të ditura te institucionet përkatëse.

Sa i përket shifrave zyrtare, ne nuk i kemi kalkuluar, por i kemi të referuara nga institucionet e specializuara, janë rreth 4800 të dënuar me vdekje. Natyrisht që nuk është shifër e vogël. Bëhet fjalë për një shifër që nuk është se janë njerëz të thjeshtë, por janë elita e kombit.

Shifra e dytë lidhet me të vdekurit në burgje dhe në dhomat e hetuesisë, që është rreth 900. Pastaj është edhe pjesa tjetër e vrasjeve në kufi, ku edhe aty shkon në mbi 900 persona.

Ka edhe individë të caktuar pastaj që janë zhdukur një ditë të bukur, e që për këto ka edhe legjenda urbane, që sigurimi i ka marrë, i ka rekrutuar, i ka përdorur për shërbime etj, për të cilët familjarët edhe sot janë në pritje.

Ne më shumë bazohemi te numri i familjeve që vjen e raporton. Pa familjarët, identifikimi mbetet i pamundur, mund të rrijë pezull. Mund të gjenden eshtrat, natyrisht që do të varrosen, por duhet që familjarët të kenë lënë edhe ADN-në e vet.