Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Përveç shpërblimeve pensionet do rriten në tre vitet e ardhshme, ja me sa përqind

Postuar: 10/08/2018 - 10:27

Për tre vitet e ardhshme qeveria do të vazhdojë politikën e indeksimit të pensioneve.Pensionistët në të gjithë vendin do të përfitojnë çdo vit shtesë pensioni 3 për qind. Për vitet 2019-2021, rritje të pensionit do të përfitojnë 630 mijë pensionistë në të gjithë vendin.

 
Indeksimi i pensioneve në masën 3 për qind, edhe për 3 vitet e ardhshme, u miratua nga qeveria në projektdokumentin e programit buxhetor afatmesëm 2019–2021 i botuar në Fletoren Zyrtare. “Parashikohen nevojat për fonde për administrimin e sistemit të pensioneve publike për të tre llojet, si për llogaritjen dhe caktimin e pensioneve të reja, indeksimin, etj. dhe kryerjen e transfertave për rreth 630 mijë pensionistë”, thuhet në dokumentin e qeverisë.
 
Sipas të dhënave të kuadrit makroekonomik e fiskal për periudhën 2019-2021, fondet që qeveria do të përdorë për rritjen e pensioneve, llogaritën shtesën e tyre në masën 3 për qind. Për rritjen e pensioneve këtë vit transferta nga buxheti ishte 1,470,000,000 lekë. Për vitin 2019, fondi për indeksimin e pensioneve do të jetë 2,940,000,000 lekë. Fondi për rritjen e pensioneve do të shënojë rritje për vitet 2020 dhe 2021 dhe do të jetë përkatësisht në vlerën e 3,120,000,000 lekëve.
 
“Vlerat e parashikuara për treguesit e performancës në nivel qëllimi dhe objektivi, si dhe për produktin janë përcaktuar mbështetur në të dhënat e periudhave të mëparshme nga momenti i krijimit të institucionit tonë deri aktualisht. Sa i takon fondeve të parashikuara për të gjithë vitet, vlera e tyre është parashikuar, mbështetur në realizimin e vitit buxhetor 2017, në përputhje me tavanet e miratuara për vitet 2019-2021 si dhe është mbajtur parasysh indeksimi i tyre me normën e inflacionit prej 3 për qind”, thuhet në projektvendimin buxhetor të viteve 2019-2021 të miratuar nga qeveria.
 
Pensionistët në të gjithë vendin, përveç shtesës prej 3 për qind, do të përfitojnë edhe shpërblimet e fundvitit. Me ndryshimet e buxhetit të këtij viti, qeveria shtoi fondin prej 3 miliardë lekësh apo 30 milionë dollarë për pensionistët. Ky fond do të përdoret për shpërblimet e fundvitit apo siç njihet ndryshe paketa e solidaritetit. Pensionistët parashikohet të përfitojnë 5 mijë lekë bonus me rastin e festave të fundvitit.
 
Përfitues do të jenë 630 mijë pensionistë të ndarë në 9 kategori në të gjithë vendin. Ashtu si edhe shtesa 3 për qind, pensionistët edhe në 3 vitet e ardhshme do të përfitojnë shpërblime të fundvitit. Me miratimin e paketës së solidaritetit, që përfshin shpërndarjen e shpërblimeve të fudndvitit për pensionistët dhe familjet në nevojë, qeveria mban premtimin elektoral të lançuar në zgjedhjet e 2017-s.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/01/2019 - 00:00

Raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Knut Fleckenstein e konsideron protestën e studentëve në Shqipëri si një evolucion të shoqërisë civile dhe forcim të vizibilitetit të shoqërisë shqiptare.

Postuar: 20/01/2019 - 23:55

Studentët vijojnë protestën e tyre, kundër kryeministrit Edi Rama dhe Ministrisë së Arsimit, Spor

Postuar: 20/01/2019 - 23:05

Një mjet tip Mercedes Benz ka shpërthyer në flakë mbrëmjen e sotme në autostradën Tiranë-Elbasan.

Postuar: 20/01/2019 - 22:22

Propozimi i mazhorancës, ‘Pakti për Universitetin’, është kundërshtuar nga studentët,

Postuar: 20/01/2019 - 21:19

Asllani dhe Myrvetja janë kushërinj, dhe ishin sot përballë njëri-tjetrit në rubrikën “Shih

Postuar: 20/01/2019 - 21:05

Një aksident automobilistik ka ndodhur pasditen e sotme në rrugën drejt Aeroportit të Rinasit në

Postuar: 20/01/2019 - 20:35

Ditën e sotme po qarkullon lajmi i krijimit të një partie të re të studentëve e quajtur “Sh