BREAKING NEWS

MSH informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Ulet numri i viktimave, mbi 400 raste të reja

MSH informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Ulet numri i
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi merr goditjen/ Prangoset ish- kandidati për deputet i LSI në zgjedhjet e 25 prillit në Tiranë. Emri

Monika Kryemadhi merr goditjen/ Prangoset ish- kandidati për deputet i LSI
x
BREAKING NEWS

Pushimet u kthyen në tragjedi/ Zbardhen detaje të reja nga vdekja e 4 turistëve rusë në Qerret, kamerat zbulojnë gjithçka, ja lëvizjet në hotelin luksoz. Ambasada ruse merr vendimin e menjëhershëm

Pushimet u kthyen në tragjedi/ Zbardhen detaje të reja nga vdekja e 4
x
BREAKING NEWS

“Kjo është bomba”, Frrok Çupi nxjerr prapaskenat që implikojnë politikanët e njohur dhe del me paralajmërimin e fortë: Ja si po i detyron Berisha që t’i rrinë rrotull!

“Kjo është bomba”, Frrok Çupi nxjerr prapaskenat
x
BREAKING NEWS

Trafikim të miturish dhe prostitucion/ Policia e Tiranës sekuestron pasurinë marramendëse të dy vëllezërve me rrezikshmëri të lartë në Tiranë. Zbardhen akuzat e rënda

Trafikim të miturish dhe prostitucion/ Policia e Tiranës sekuestron
x
BREAKING NEWS

Zbardhen të tjera detaje të reja për ngjarjen tronditëse/ Çfarë ka ndodhur në dhomën e saunës ku po qëndronin 4 turistët që u gjetën të vdekur në Qerret, shoqërohen në polici e gjithë stafi

Zbardhen të tjera detaje të reja për ngjarjen tronditëse/
x
BREAKING NEWS

SHBA e vendosur për Berishën, nuk pranon negociata dhe paralajmëron sekuestrim të pasurive sipas vendimit të Biden

SHBA e vendosur për Berishën, nuk pranon negociata dhe
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ Apartamenti përfshihet nga flakët në Astir, nënë e bir hidhen nga kati i tretë për t’u shpëtuar flakëve! Vdes e ëma. Zbardhen dyshimet e rënda

E rëndë/ Apartamenti përfshihet nga flakët në Astir,
x

Aktualitet

Plagosi me plumb në kokë studenten, gazetari zbulon detaje mbi ngjarjen: Ka qenë i përgatitur! Nuk kishte qëllim ta trembte, por...

Plagosi me plumb në kokë studenten, gazetari zbulon detaje mbi

Para dy ditësh 30-vjeçari nga Shkodra, Fadil Likaj, plagosi me armë zjarri një 20-vjeçare, Kostandina Zanaj në Vlorë.

Shkodrani dhe beratasja ishin ulur në një lokal në lagjen “28 Nëntori”, në qendër të qytetit të Vlorës, për të bërë disa sqarime. Vajza i kishte kërkuar që t’i jepnin fund lidhjes së tyre, por këtë nuk e kishte pranuar djali.

Ky i fundit ka nxjerrë armën dhe ka goditur në drejtim të saj. Fatmirësisht edhe pse mori një plumb në kokë, ajo arriti që të shpëtonte. Jo vetëm kaq, Fadili hodhi edhe një granatë në mes të lokalit, i cili nuk plasi. Likaj u arrestua menjëherë dhe u shoqërua në polici, ku ka deklaruar se nuk kishte qëllim që ta qëllonte 20-vjeçaren, por vetëm ta trembe.

Kjo ngjarje e rëndë u diskutua ditën e sotme në emisionin “Shqipëria Live”, ku në një lidhje “Skype” ishte gazetari, Enrik Mehmeti. Sipas tij, 30-vjeçari e kishte mirëpërgatitur këtë ngjarje dhe nuk kishte qëllim vetëm që ta trembte, por edhe ta vriste.

“Kur janë ulur në kafe, vajza ka parë se Fadili po e kërcënonte dhe ka dashur që të kërkojë ndihmë te kamerieri. Në momentin që ajo ka kthyer kokën, ai e ka qëlluar me armë zjarri. E pikërisht ky kthim koke, i ka shpëtuar jetën asaj. Pasi Fadili e ka goditur me armë në kokë, ka hedhur një granatë dhe ka tentuar menjëherë që të largohet. Ai nuk është ndalur nga qytetarët, por nga dy policë që po pinin kafenë aty”, zbulon gazetari, i cili shton se Likaj ka pasur edhe një tjetër granatë me vete.

Mehmeti analizon edhe arsyen se pse mendon se kjo ka qenë një tentativë për vrasje dhe jo për ta trembur, ashtu siç ka thënë 30-vjeçari.

“Arma ka qenë një tip që ka hyrë në masë, në treg të zi blihet lirë. Goditja e kësaj arme shpeshherë nuk është precize dhe me probleme. Ai ka dashur që ta qëllojë në kokë, pavarësisht se çfarë ka deklaruar. Ka dashur ta ekzekutojë. Granatat i ka pasur në shtëpinë e tij në Shkodër, ndërsa armën e ka blerë së fundmi, një javë para krimit.  Ka qenë një ngjarje e mirëpërgatitur. Nga eksperienca që kam me kronikat e zeza, kur do ta trembesh e godet në vende ku nuk ka rrezikshmëri për jetën, jo në kokë”, sqaron gazetari.

I pyetur në lidhje nëse autori i ngjarjes është me probleme mendore, gazetari tha se është kërkuar një ekspertizë, por ende nuk ka një deklaratë zyrtare.

“Fadili ka qenë në gjendje të rëndë psikologjike, pasi vajza i kishte kërkuar ndarjen dhe e kishte hequr nga rrjetet sociale”, shton ai.