BREAKING NEWS

"Arjan Ndojin e përmendi zv.kryeministri si të lidhur me bandat"/ Artan Hoxha zbardh prapaskenat e atentatit të bujshëm

"Arjan Ndojin e përmendi zv.kryeministri si të lidhur me
x
BREAKING NEWS

Fredi Beleri padit Artan Hoxhën dhe Klodiana Lalën? Ja reagimi i gazetares

Fredi Beleri padit Artan Hoxhën dhe Klodiana Lalën? Ja reagimi i
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela zbulon qëllimin kryesor të Vuçiç, ja gabimi foshnjërak për situatën e tensionuar në Veri

Spartak Ngjela zbulon qëllimin kryesor të Vuçiç, ja
x
BREAKING NEWS

Çfarë po i bën Albini Kosovës? Plas keq në emision, Bushati ‘përplaset’ me politikanin e njohur kosovar

Çfarë po i bën Albini Kosovës? Plas keq në emision,
x
BREAKING NEWS

Tensionet në Veri të Kosovës, reagon Borrell dhe paralajmëron palët: Kemi 3 kërkesa të qarta! Dështimi do sjellë pasoja të rënda

Tensionet në Veri të Kosovës, reagon Borrell dhe
x
BREAKING NEWS

A keni kontaktuar me Kurtin? Zv/Kryeministri i Maqedonisë së Veriut habit me përgjigjen

A keni kontaktuar me Kurtin? Zv/Kryeministri i Maqedonisë së Veriut
x
BREAKING NEWS

Mentor Kikia flet për rezultatin e zgjedhjeve të 14 majit, ja çfarë do të ndodhë me kandidatët e bashkive që janë shpallur fitues nga votat e burgut

Mentor Kikia flet për rezultatin e zgjedhjeve të 14 majit, ja
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha tregon arsyen e vërtetë pse mori pjesë në zgjedhjet e 14 majit

Sali Berisha tregon arsyen e vërtetë pse mori pjesë në
x

Aktualitet

Plakat e prillit pas dere! / “Ka shkulur ullinjtë me rrënjë, pyje e çatia”, Stuhia e fuqishme shkakton dëme 'kolosale' në Mallakastër, banorët rrëfejnë përjetimet e tmerrit (FOTO)

Plakat e prillit pas dere! / “Ka shkulur ullinjtë me

Dhe vetëm pse na ndajnë pak ditë nga ‘Plakat e Prillit’, legjendat e motçme, si duket çdo vit në këtë periudhë sezoni shkaktojnë luhatje klimatike dhe të temperaturave.

Kanë mjaftuar vetëm 15 minuta stuhi e pazakontë në fshatin Kalenjë të Mallakastrës që dhjetra rrënje ulliri të shkulen nga rrënjet dhe çatitë e shtëpive të shkatërrohen. Banorët tregojnë se një stuhi e tillë nuk ka ndodhur kurrë në zonën e tyre. Sipas tyre stuhia u përqendrua në lagjen Paja ku dhe dëmet ishin më të mëdha. Nuk u besonim syve thonë të shokuar banorët. Ullinjve shekullorë dhe atyre 30- vjecarë u  janë thyer degët dhe u shkulën nga rrenjët ndërsa tjegullat e çative fluturonin gjithandej. Fatmirësisht ndodhi pasdite thone ata , kohë në të cilën banorët ndodhen në shtëpitë e tyre , pasi stuhia mund të kishte dëmtuar edhe njerëz.

Banori: Stuhia ra nga ora 5 pasdite, pardje, ngjarja ndodhi shumë shpejt dhe shaktoi dëme të mëdha.  Era ka shkulur duke . Nuk kisha parë ndonjëherë një stuhi aq të fortë, u shkundën dyert he dritaret. Filloi nga lartë, ka shkullur ullinjtë nga rrënjët dhe i ka çuar 100 metra më tej. Ka shkulur pyjet, lisat, ka fluturuar çati, ça nuk ka bërë. Edhe pse u lajmëruan të tjerët për të ardhur të na ndihmojnë nuk na kanë ndihmuar, edhe nuk kanë për të ardhur. Këtu nuk ka rrugë, po të la miku do kalosh, edhe pse tatimet i kemi paguar. Ne nuk kemi ujë të pijshëm, unë e marrë një kilometër e gjysë larg ujin me zorrë, zorra çahet rrugës. Edhe pse 3 km larg nga qyteti jemi lënë në mëshirë të fatit. I bëjmë thirrje shtetit të ngjallet sepse nuk e kemi parë ndonjëherë.

Banorët pohojnë gjithashtu se në terren nuk ka dal asnjë grup verifikimi për të parë nga afër dëmet teksa shprehen mosbesues për dëmshpërblime pasi sipas tyre Kalenja është një fshat i lënë tërësisht në harresën e investimeve. Perballë kësaj situate ata apelojnë për ndihmë nga shteti pasi ndihen të braktisur dhe të lënë në mëshirë të fatit.

Plakat e prillit pas dere! / “Ka shkulur ullinjtë me