BREAKING NEWS

Pas zhurmës së madhe mediatike aktori kërkon të dalë nga shtëpia/ Bora Zemani reagon për herë të parë për Donaldin dhe bën deklaratën që askush nuk e priste: Ju lutem qetësohuni!

Pas zhurmës së madhe mediatike aktori kërkon të dalë
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Një viktimë në 24 orët e fundit, ja sa infektime janë regjistruar

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën
x
BREAKING NEWS

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh çmimin marramendës që kushton: 15 mijë dollarë vetëm në një orë për të udhëtuar. Lëviz me flatra...

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh
x
BREAKING NEWS

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur mëshirë/ Arrestohet djali i humoristit të njohur shqiptar. Zbardhet ngjarja

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur
x
BREAKING NEWS

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon ambasadorja Yuri Kim dhe jep mesazhin e fortë

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon
x
BREAKING NEWS

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do të përballen me reshje masive dhe rrufe gjatë fundjavës. Ja kur pritet më e keqja

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do
x
BREAKING NEWS

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm, ndërron jetë drejtori i këtij gjimnazi në Shqipëri (EMRI)

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm,
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët për të nisur protestat pas 11 dhjetorit, tubime para Kryeministrisë dhe selisë së PD

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët
x

Aktualitet

Plas debati për vettingun e politikanëve/ Hajdari: Harrojeni SPAK-un, një prokuror s’mund të hetojë 100 burra! Analisti i kthehet menjëherë (REPLIKAT)

Plas debati për vettingun e politikanëve/ Hajdari: Harrojeni SPAK-un,

Kryeinspektori Shkëlqim Hajdari është shprehur se kërkesa e depozituar nga PD në Kuvend për vettingun e politikanëve ka nevojë për një strukturë tjetër hetuese, pasi SPAK nuk mund të hetojë të gjithë deputetët, ministrat dhe zyrtarët e tjerë.

“Harrojeni SPAK-un gjeni mekanizëm tjetër për të bërë vettingun e politikanëve”, tha Hajdari në “Open”, duke ndezur një debat me përfaqësuesin e PD Fitim Zekthi. “Nuk është i marrë Basha që kërkojë këtë gjë”, u shpreh ky i fundit.

Pjesë nga debati:

Hajdari: Harrojeni SPAK-un gjeni mekanizëm tjetër për të bërë vettingun e politikanëve

Zekthi: Mos ka zbrit nga qielli SPAK?

Hajdari: Mos gënjeni njerëzit.

Zekthi: Më lër të mbaroj

Hajdari: Kam 30 vjet që e di

Zekthi: A ka mundësi të kesh etikë, më the se po gënjej

Hajdari: Mos gënjejnë ata që kanë çuar këtë lloj propozimi. Mbaje ditën gjithë natën fjalën. Zoti Shehi nuk është jurist me atë delikatesën e dha përgjigjen shumë mirë, ashtu siç thash edhe unë, iniciativa është për tu përshëndetur. Nuk presim ta bëjë SPAK, vettingu nuk po ecën në ato hapa që presim. Nuk bëhet me SPAK!

Zekthi: Nuk e vendos ti atë o zotëri.

Hajdari: Një prokuror i SPAK nuk mund të marrë 100 burra ti hetojë

Zekthi: Mënyra si flet ti i bie që ne jemi të marrë. Po mund ta bëjë SPAK! Shqipëria është një vend aq i korruptuar, nisma për të vendosur drejtësi s’mund të marri jetë për 200 vjet. Ndrysho kushtetutën e Shqipërisë. I lejohet SPAK-ut që të ngrejë një trupë me prokurorë brenda vetes së saj të merret me këtë gjë. Nuk është i marrë Basha që kërkojë këtë gjë.

Hajdari: Këto nuk mund të hetojnë çështjen, sepse kanë konflikt. Nëse do bëjmë një ndryshim kushtetues, dhe nga ato 15 prokurorë do caktojmë 5 ose 6 dhe të thonë ‘Tani’ është në rregull, ‘Shehi’ është për tu hetuar, këto 6 nuk po bëjnë me hetime. Ne duhet të gjejmë një mekanizëm tjetër që të bëjë vettingun nën drejtimin e ONM-së.