Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Plas keq sherri në Prokurorinë e Tiranës për çështjen e Lulzim Bashës, Klodiana Lala nxjerr detajet e forta, zbulon prokurorin që nuk firmosi kërkesën për gjykim

Postuar: 08/11/2019 - 22:45

Ditën e sotme janë mbyllur hetimet për dosjen e lobimit rus të Partisë Demokratike në SHBA, ndërsa prokuroria e ka kaluar për gjykim çështjen, duke e marrë si të pandehur kreun e opozitës Lulzim Basha, Arben Ristanin si dhe Ilir Dervishin.

Basha akuzohet se ka gënjyer në formularin e financimit të PD-së në zgjedhje. “Falsifikim i vulave i stampave ose formularëve”, është akuza që rëndon mbi tre zyrtarët e PD-së, ndërsa ka rënë përfundimisht akuza e pastrimit të parave, pasi prokuroria nuk ka pasur prova të mjaftueshme.

Kërkesa për gjykim e çështjes Basha është firmosur nga dy prokurorë.

Klodiana Lala shprehet se në lidhje me dosjen e Lulzim Bashës, është bërë debat në Prokurorinë e Tiranës. Nga tre prokurorët që kanë pasur dosjen në dorë, dy prej tyre e kanë firmosur atë, ndërsa një prej prokurorëve nuk ka firmosur.

Mësohet se prokurori që nuk ka firmosur prokurori Kol Hysenaj. Pikërisht Hysenaj nuk ka firmosur dosjen në ngarkim të Bashës. Nuk dihet nëse ai donte që në dosjen e Bashës të kishte më tepër akuza apo nuk donte që të ketë akuza ndaj liderit opozitar.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 06/12/2019 - 23:51

Dy makina janë përfshirë në aksident pranë Kopshtit Botanik.  Aksidenti mësohet se ka ndodhur si pasojë e motit me shi. Për fat të mirë nga aksidenti pati vetëm dëme materiale.

 

Postuar: 06/12/2019 - 23:01

Një aksident i rëndë ka ndodhur në Durrës ku si pasojë ka humbur jetën një person.

Postuar: 06/12/2019 - 22:54

Agjencia për Shërbime Mediatike Audio dhe Audiovizuele do të bëjë donacion ndihmë financiare në v

Postuar: 06/12/2019 - 22:15

Kryeministri Rama nuk i ka kursyer batutat gjatë takimit që Aureli dhe Alesjo patën me Cristiano

Postuar: 06/12/2019 - 21:54

Universiteti i Mjekësisë dhe Universiteti i Politeknikut procesi mësimor është pezulluar deri në

Postuar: 06/12/2019 - 21:37

Në Shqipëri, Prokurori i ri i Përgjithshëm Olsian Çela kërkoi sot rezultatet konkrete nga hetim

Postuar: 06/12/2019 - 21:29

Analisti Mustafa Nano ka komentuar largimin për azil politik për shkak të kërcënimeve të publicis