BREAKING NEWS

"I the trushpëlarë gjysmës së popullit të Kosovës", përplaset keq analisti i njohur me Kreshnik Spahiun

"I the trushpëlarë gjysmës së popullit të
x
BREAKING NEWS

"Ore e ka seriozisht?" Ndizet keq debati mes të ftuarëve në emision live: Pusho mos bëj zhurmuesin

"Ore e ka seriozisht?" Ndizet keq debati mes të ftuarëve
x
BREAKING NEWS

Ashpërsohen tensionet, serbët provokojnë trupat e KFOR-it dhe shpërthejnë bombë molotov në kufi

Ashpërsohen tensionet, serbët provokojnë trupat e KFOR-it dhe
x
BREAKING NEWS

"Personat që qëllojnë janë..."/ Eksperti i sigurisë del me deklaratën e fortë: Objektivi kryesor i Serbisë është zhbërja e Kosovës

"Personat që qëllojnë janë..."/ Eksperti i
x
BREAKING NEWS

"Kurti luan me 5 porta", Kreshnik Spahiu reagon me tone të ashpra ndaj kryeministrit të Kosovës, ja skema që po përdor në situatën e tensionuar në Veri

"Kurti luan me 5 porta", Kreshnik Spahiu reagon me tone të ashpra
x
BREAKING NEWS

Ra aksidentalisht nga pallati ku punonte, identifikohet 62- vjeçari që humbi jetën në Sarandë (foto)

Ra aksidentalisht nga pallati ku punonte, identifikohet 62- vjeçari
x
BREAKING NEWS

Eksperti i çështjeve të sigurisë zbulon arsyen kryesore: Ja pse u detyrua SHBA të marrë masa të forta ndaj Kosovës

Eksperti  i çështjeve të sigurisë zbulon arsyen kryesore:
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi? Drejtori i Ujësjellës Kanalizimeve shoqërohet në polici (emri)

Çfarë ndodhi? Drejtori i Ujësjellës Kanalizimeve
x

Aktualitet

"Plastifikohet, lyhet me graso dhe vendosen letra karboni...", Karamuço zbulon metodat e reja që po përdorin trafikantët

"Plastifikohet, lyhet me graso dhe vendosen letra karboni...",

Profesori i kriminalistikës Ervin Karamuço, i ftuar në emisionin “Bardh a Zi” në Abc News, duke folur për krimin e organizuar tha se tanimë kanë ndryshuar metodat e trafikimit të lëndëve narkotike. Duke qenë se janë shtuar kontrollet, trafikantët po përdorin të ashtuquajturën metoda meksikane.

“Është forcuar kontrolli mbi territorin. Ka ndryshuar struktura dhe është përshtatur një strukturë për vijimin e kultivimit të lëndës narkotike. Përveç se kemi pasur vëzhgim ajror nga Guarda Di Financa, ne kemi edhe dy satelitë që monitorojnë territorin. Kjo e përkthyer në gjuhën e krimit, hajde gjejmë një mundësi të re.

Kërkon edhe një sjellje të re policore. Tani shikohet uji dhe energjia. Janë sjellë llampa të reja që nuk harxhojnë energji elektrike. Kishim problemin e importit të kokainës dhe eksportit që kemi të lëndës tonë të kanabis. Përpara këtyre ka disa pengesa si skaneri dhe qeni që bën nuhatjen.

Kanë marrë metodën meksikane. Pasi bëhet presimi i lëndës, plastifikohet, lyhet me graso dhe vendosen letra karboni dhe përtej kësaj bëhet me një spraj që vjen nga disa salca pikante meksikane, të përziera me alkool ose ujë që qeni sapo fillon për të nuhatur i krijohet një shqetësim dhe largohet.

Deri këtu kanë arritur. Këta janë formular e reja sepse është forcuar shteti.“, tha Karamuço.